Konut kredisi hesaplama

Reklamlar


konut kredisi hesaplama

Konut kredisi hesaplama: Herhangi bir bankadan konut kredisi kullanacağınız zaman, bankanın ilk olarak baktığı noktalar kredi vadesi sonunda ne kadar faiz alacaklarını hesaplarlar ve buna göre hesap yaparlar. Konut kredisi hesaplamasında faiz oranı belirlenirken krediye konu olan gayrimenkulün değerine ve krediyi kullanan kişinin ödeme gücüne bakılmaktadır.

Konut kredisi kullanmak isteyen kişinin düzenli bir geliri bulunmuyorsa ya da geri ödeme konusunda risk olduğu düşünülüyorsa, banka krediye onay vermeyebilmektedir. Konut kredisi kullanıldıktan sonra, istediğiniz zaman kredinin tamamını kapatmanız mümkün olmuyor. Bunun nedeni de, diyelim ki 10 yıllık bir kredi kullandınız ve 1 ay sonra da krediyi kapatma şansınız doğdu. Bankanın 10 yılda alacağı faizleri alamama gibi bir riski oluştuğundan zarara uğradığını düşünür ve krediyi kapatmanız durumunda size bir ceza bedeli yansıtır. Erken ödeme sonucunda bankaların yansıttığı ceza oranı %2 kadardır. Konut kredisi kullanırken bankanızın erken ödeme cezasında uyguladığı ceza oranını öğrenmenizde fayda vardır.

Konut kredisinde en uygun vade ve taksit miktarı nasıl hesaplanır?

Konut kredisi hesaplamalarında geri ödeme süresi krediyi kullanan kişinin geliri ile doğrudan ilgilidir. Genel kanı, aylık taksitlerin eğer maaşlı çalışıyorsanız maaşın %50’sinden fazla olmamasıdır. Bunun en önemli nedeni hesapta olmayan hastalık ya da okul giderleri gibi çeşitli masrafların hiç beklenmedik zamanda ortaya çıkabileceğidir. Bundan dolayı da konut kredisi kullanımlarında maaşınızın yarısından fazla bir taksit yüküne girmemeniz önerilmektedir.

Konut kredisi taksitleri geciktiğinde ne olur?

Konut kredisi ödemeleriniz geciktiği zaman, kredi sözleşmesine istinaden belli bir süre uzatma almanız mümkün. Bu uzatmaya rağmen ödemeler yine gecikirse banka tarafından evin satışı istenebilir. Bankanın satışa karar vermesinin akabinde, satıştan en az 10 gün önce evin satış bedelini borçlu kişiye bildirir.

Bazı bankaların konut kredisi hesaplama araçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yapı Kredi konut kredisi hesaplaması için buraya tıklayın. 

Garanti konut kredisi hesaplaması için buraya tıklayın. 

Akbank konut kredisi hesaplaması için buraya tıklayın. 

İş bankası konut kredisi hesaplaması için buraya tıklayın. 

Ziraat bankası konut kredisi hesaplaması için buraya tıklayın. 

Vakıfbank konut kredisi hesaplaması için buraya tıklayın. 

TEB konut kredisi hesaplaması için buraya tıklayın. 

HSBC konut kredisi hesaplaması için buraya tıklayın. 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

No Responses

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir