Konut kredisinde eşin sicil durumu

Reklamlar


konut kredisinde eşin sicili

Konut kredisinde eşin sicil durumu hakkında detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Günümüzde bir ev sahibi olmak hemen her çiftin hayallerini süslemektedir. Bunun için bankaların sunduğu konut kredileri çiftlerin ev hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmaktadır.

Kira öder gibi ev sahibi olmaya imkan veren konut kredisine başvuru yaptığınızda, bankalar sizin gelir durumunuza, sigortalılık süresine ve kredi notunuza bakarak değerlendirme yapmaktadır. Kredi notunuz sizin bankalarla gerçekleştirdiğiniz işlemler ve ilişkiler neticesinde oluşan bir değerlendirme puanıdır. Bundan dolayı da kredi ve kredi kartı başvurularında bankalar ilk önce kredi puanına bakarlar.

Konut kredisine başvuracaksanız ve evliyseniz, banka sizin ve eşinizin kredi sicilini de incelemektedirler. Bunun nedeni, kredi başvurularında belirlenen taksitlerin toplan tutarı hane halkının toplam gelirinin %50’sinden fazla olamayacağıdır. Buna bağlı olarak da kredi başvurusu yapan kişinin eşini de bağlayan bir kural olarak ele alınmalıdır.

Eğer, krediye başvuran kişi ya da eşinin düzenli olarak ödenmekte olan bir kredi borcu bulunuyorsa, bankalar bu duruma ihtiyatlı şekilde yaklaşmaktadırlar. Bankalar böyle bir durumla karşılaştıklarında kuralın uygulanması adına, kredi talebini toplam gelirden kredi borcunu düşmek suretiyle ele alırlar. Bazen de eşlerin toplam gelirinin yarısı konut kredisi ve ödenmekte olan krediyi karşılayacak kadar da olsa başvuruyu riskli olarak düşünebilmektedirler.

Eşlerden birinin kredi veya kredi kartı borcu ödemelerinin düzensiz olması halinde de banka kredi vermeye yanaşmayabilir. Burada yapılması gereken en doğru hareket bu durumun düzeltilmesi ve düzelene kadar da kredi başvurusu yapmamaktır. Yine de konut kredisine başvuru yaparsanız banka kredi talebini geri çevirebilir.

Kredi başvurularının olumsuz olarak cevaplanması kredi notunun düşmesine neden olacağından, sonrasında yapacağınız kredi başvurusunun da reddedilmesine sebep olabilir. Almak istediğiniz ve hayatınızı sürdürmeyi düşündüğünüz ev için kredi almayı düşünüyorsanız, tüm bu sıraladığımız hatırlatmalara dikkat etmenizde fayda vardır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir