Kosgeb eğitimleri ücretli midir?

Reklamlar


kosgeb-egitimleri-ucretli-midir

Kosgeb eğitimleri ücretli midir: Kosgeb desteği almak için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunlardan biri de Kosgeb eğitimleri almaktır. Kosgeb, yeni bir iş kurmak isteye girişimcileri veya mevcut işini daha da geliştirmek isteyen küçük ve orta ölçekli işletmeleri mali olarak destekleyen bir kurumdur. Kosgeb desteği alabilmek için gereken Kosgeb eğitimleri ücretli mi? sorusuna yazımızda detaylı bir şekilde cevap vermeye çalışacağız.

Ülkemizdeki 18-35 yaş aralığındaki gençlere kendi işlerini kurabilmeleri için büyük mali destekler sağlamaktadır. Sağlanan bu desteklerin esasında ise, iş kurmak isteyen girişimcilerin eğitim alma zorunluluğu vardır.

Kosgeb eğitimleri Uygulamalı Girişimcilik Kursu olarak adlandırılmakta ve 60 saatlik bir süre ile verilmektedir. Bu eğitimlerden de Kosgeb herhangi bir ücret talep etmemektedir. Kısaca alacağınız eğitimler bedelsiz bir şekilde verilmektedir. Yaklaşık 30-45 gün süren bu eğitimlerde girişimcilerin iş fikirlerinin, yaratıcılıklarının geliştirilmesi amacıyla pratikler yapılmakta, iş planları yapabilme kabiliyetleri kazandırılmaktadır.

Bunlara ek olarak atölye çalışmaları, iş planları yazımı ve sunumu gibi konularda da kurs verilmektedir. Kosgeb eğitimlerine 60 saatlik sürenin %80’i oranında katılım sağlayan genç girişimcilere kursa katılım belgesi düzenlenerek verilmektedir. Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kurslarına Kosgeb veya Kosgeb anlaşmalı kurumları aracılığı ile katılabilmektesiniz.

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kurslarına nasıl başvuru yapılmaktadır?

Kosgeb’in verdiği girişimcilik eğitimlerinden faydalanabilmek için, bulunduğunuz ildeki en yakın Kosgeb Hizmet Müdürlüğüne gitmeniz ve ön kayıt başvurusu yapmalısınız. Verilen eğitimlerle ilgili takvimi de bu merkezlerden edinebilirsiniz. Ayrıca, Kosgeb eğitimlerinin yanı sıra İşkur aracılığı ile verilen girişimcilik eğitimlerine de katılabilirsiniz.

İşkur’dan eğitim alabilmek için istenen koşullar ise İşkur’a kayıtlı bir işsiz olmanızdır. İşkur’un sağladığı eğitimler de ücretsiz olarak verilmektedir ve kursa katılmak için İşkur Müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekmektedir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri yalnızca yeni iş kurmak isteyenlere yönelik olarak verilmektedir. Kosgeb ya da İşkur Uygulamalı Girişimcilik Kursunu bitirerek sertifika alanlar, sadece bir tek işletme için destek alabilmektedirler ve bu destek de tek seferlik verilmektedir.

Kosgeb eğitimleri bedelsiz verilmektedir:

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri tamamen ücretsiz olarak verilmektedir. Burada en önemli nokta, eğitimleri aldıktan sonra kendi işinizi kurmak için edinmeniz gereken bilgilerdir. Bu bilgileri elde edebilmek için düzenlenmiş herhangi bir eğitim sistemi bulunmamaktadır. Burada sizlere Kosgeb danışmanları yardım edecektir. Kosgeb eğitimlerini dışarıdan vermeyi vadeden kişilere ya da kurumlara karşı da izlemeniz gereken yol vardır.

İlk önce sorularınızın cevapları için Kosgeb merkezlerinden yardım isteyebilirsiniz. Daha sonra da işinizi daha iyi bir hale getirmek adına eğitimlerden faydalanabilirsiniz. Burada unutulmaması gereken şey; Kosgeb uzmanlarının sizlere pek çok soru ve konuda yardımcı olacaklarıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir