KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır

Reklamlar


kosgeb_logosu

KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır, izlenecek yollar: Bu yazımızda yeni girişimcilerin hemen hemen hepsinin akıllarında yer eden KOSGEB Hibe Kredileri ile alakalı bilgilendirmeler yapacağız. Öncelikle KOSGEB’in varlık amacından bahsedelim: KOSGEB, ülkemizde var olan işletmelerin rekabet güçlerinin arttırılmasını sağlamak, araştırma ve geliştirme sektörünün desteklenmesini ve markalaşma süreçlerinin daha kolay hale gelmesini sağlamak için kurulmuş olan bir devlet kurumudur. KOSGEB sayesinde 50 bin TL tutarında hibe kredi alabileceğiniz gibi dilerseniz 100 bin TL’lik faizsiz krediye de başvurabilirsiniz.

Öncelikle bir projeniz veya iş fikrini var ve bu proje için KOSGEB kredileri almak gibi bir düşünceniz varsa ilk iş olarak KOSGEB’e kayıt olmanız gerekmektedir. KOSGEB’in web sitesine girin ve buradan kayıt oluşturun. Başvuru sonucunuzu 444 1 567 numaralı telefondan öğrenebilmeniz mümkündür.

Kayıt işleminizi yaptıktan sonra KOSGEB’in açmış olduğu Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmanız gerekiyor. Ücretsiz olarak verilen bu eğitimin süresi 70 saatten daha azdır. Bu Eğitimleri başarıyla bitiren kişilere kurum tarafından Girişimcilik Sertifikası verilmektedir. Sertifikamızı da aldıktan sonra asıl önemli nokta olan iş planını kuruma sunmaya geldi sıra. İş planı oldukça önemlidir ve krediyi hak edebilmeniz için titiz bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir.

İş planı hazırlanıp kuruma sunulduktan sonra, kurum tarafından detaylı bir incelemeye alınır. Eğer bu sunduğunuz iş planı kabul edilirse de kredi başvurunuz kabul edilmiş sayılır. Bu noktada KOSGEB veri tabanına kayıt olursunuz ve kurum tarafından sizden istenen evrakları kuruma belirlenen tarihe kadar götürmekle mesulsünüzdür.

Çevremizde gördüğümüz en önemli yanlış anlaşılmalardan birisini de burada açıklayalım. İnsanlar KOSGEB’in hemen krediyi sağladığını düşünmekteler. Fakat durum aslında tam tersi şeklinde ilerler. İş planınızda hazırladığınız her basamağı bitirdiğinizde kurum tarafından size parça parça ödeme yapılır. Yani önce siz belirlediğiniz plana göre harcamalarınızı yaparsınız ve daha sonra bu harcamaları kuruma onaylattıktan sonra ödemenizi alırsınız.

Bu alanda bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta da KOSGEB Danışmanlık adı altında faaliyet gösteren şirketlerdir. Bu şirketler her ne kadar beraber hazırladıkları projelerin kesinlikle onaylanacağı konusunda size garanti verseler de böyle bir durum KESİNLİKLE söz konusu değildir.

Yazımızın son bölümünde KOSGEB Desteklerinden Faydalanmak İçin İzlemeniz Gereken Yolu Kısaca Özetlersek;

1.Aşama : KOSGEB Veri Tabanına http://destek.kosgeb.gov.tr adresine girerek kayıt oluyoruz.

2.Aşama : İşletme ölçeğini beyan edeceğimiz ve çalışacağımız sektörü seçeceğimiz KOBİ Beyannamesi ve Bilgi Dökümanı Hazılayarak KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüğüne teslim ediyoruz.

3.Aşama : Beyannamemiz incelendi ve onaylandı. Şimdi sıra faydalanmak istediğimiz programı seçmeye geldi. Yine yukarıda belirttiğimiz http://destek.kosgeb.gov.tr adresine giriyoruz ve faydalanmak istediğimiz program için başvuru yapıyoruz.

4.Aşama: Program başvurumuz da onaylandıktan sonra yine aynı site üzerinden destek başvurusunu oluşturuyoruz.

5.Aşama: Destek başvurumuz onaylandıktan sonra da yine aynı sistem üzerinden ödeme talebi oluşturup dosya teslimi yapabiliriz.

Aslına bakarsanız yukarıda anlatılan adımlar işin angarya tarafı. Her ne kadar kağıt üzerinde uzun bir süreçmiş gibi gözükse de sürecin en kolay kısımlarıdır başvuru ve evrak toplama işlemleri. Sizin dikkat etmeniz gereken konular; doğru bir yatırım tercihi yapmak ve KOSGEB’ e sunmuş olduğunuz İş Planlarına sadık kalmak.

Hibe kredisi nedir

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir