KOSGEB İş Kurma Kredisi Nasıl Alınır?

Reklamlar


KOSGEB İş Kurma Kredisi Nasıl Alınır: KOSGEB iş yeri açma ve iş kurma kredisi ülkemizde faaliyet gösterecek olan ve yeni kurulmuş olan şirketlere kalkınmak için avantajlar sağlayacak olan bir kredi türüdür. Özellikle ticaret hayatına atılmak isteyen genç girişimcilere, yeni iş fikirlerini hayata geçirmek isteyen bireylere bu planlarını hayata geçirebilmeleri için bir fırsat sunabilmek için oluşturulan kredi türüdür.

Ancak öncelikle çok iyi şekilde plan yaparak bir proje hazırlamak ve bu projenin KOSGEB tarafından istenen şekilde hazırlanması çok büyük önem taşımaktadır. Daha sonra çok iyi şekilde incelemelerini gerçekleştirerek sunacağınız proje için beklentiniz olan yani ihtiyacınız olan nakit miktarını da dosyaya eklemeniz gerekmekte.

Burada önemli olan Kosgeb eğitimlerine katılarak iş planı ile ilgili proje hazırlamak konusunda eğitim almak ve bu proje dahilinde iş planını hazırlayarak Kosgeb’e sunmak, sonrasında iş için gerekli olan tutarın bir kısmını Kosgeb üzerinden karşılamak mümkün oluyor.

KOSGEB Kredisi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kosgeb kredisi alabilmek için öncelikle Kosgeb tarafından düzenlenmiş olan girişimcilik eğitimine katılmak gerekiyor. Kosgeb eğitimi 32 saat süren bir eğitim olmakla birlikte sonunda alınan sertifika ile Kosgeb üzerinden kredi başvurusu gerçekleştirmeniz mümkün oluyor.

KOSGEB Ne Kadar Kredi Verir?

Kosgeb desteklediği sektörlere 50.000 lira karşılıksız geri ödemesi bulunmayan hibe kredi verirken, 100.000 lira ise sıfır faizli yani geri ödemeleri faizsiz olarak gerçekleşecek olan hibe kredi kullandırılmaktadır.

KOSGEB Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

* Kosgeb tarafından verilmekte olan iş kurma danışmanlığı ile ilgili eğitimi uygulamalı olarak almak ve sertifika almak gereklidir.

* Kurum tarafından üniversite sınırları içerisinde gerçekleştirilecek olan genç girişimci geliştirme programına katılmış olarak buradan mezun olanlar.

* İŞGEM bünyesinde faaliyette bulunan girişimcilerden son 1 sene içerisinde işletmelerini kurmuş olanlar faydalanabilir.

KOSGEB tarafından Kredi Verilmeyen Sektörler

Kosgeb genellikle aşağıda belirttiğimiz sektörlerin haricinde olan sektörlere kredi verebilmektedir. Kosgeb tarafından kredi verilmeyen sektörlere bakalım;

* Hayvancılık sektörü için,

* Rent a car açmak için araç alımı için,

* Otobüs taşımacılığı firması kurmak için otobüs alımı konusunda,

* Emlakçılık sektörüne,

* Muhasebecilik sektörüne,

* Aracılık hizmetleri yapan kurumlara Kosgeb tarafından kredi verilmemektedir.

KOSGEB’eNasıl Başvurulur?

Aşağıda yer alan adımların sırası ile uygulanması ile kolaylıkla kredi başvurunuzu tamamlamış oluyorsunuz.

* Veri Tabanına Kayıt: Kurumun veri tabanına kayıt yaptırılması.

* Kobi beyannamesi: Bu beyanname ile işletmenin kobi olup olmadığı kurum tarafından anlaşılabiliyor.

* Beyanname Kontrolü: Kosgeb uzmanları tarafından kurumun kontrol edilmesi ile geri dönüş yapılır.

* Desteklere Başvurmak: İşiniz ile ilgili aklınızda bulunan planların Kosgeb uzmanlarına bildirilmesi ile bire bir görüşmeler sonucu başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

KOSGEB Parayı Nasıl Veriyor?

Kosgeb iş planını oluşturduktan sonra tüm kurulum işlemlerinin gerçekleşmesinin ardından faturalı harcamalarınızın hepsinin ödemelerini gerçekleştirmektedir. Burada bazı durumlarda kosgeb tarafından kredi alan firmaya değil de hizmet sağlayan alacaklı firmalara da ödeme yapılabildiğini görmekteyiz.

KOSGEB Kredileri Kadın ve Erkeklere Farklı Oranlarda Veriliyor

Buna göre Kosgeb tarafından kadınlara daha çok teşvik verildiğini görmekteyiz. Erkeklere harcamaların % 70’i oranında kredi verilirken, kadınlara ise harcamaların % 90’ı oranında kredi veriliyor.

KOSGEB Projesi Nasıl Alınır?

  1. Öncelikle Planınızı Yapın

* Firma, dükkan isminin belirlenmesi gerekiyor

* Faaliyet gösterilecek sektöre karar vermelisiniz

* Projenizin hedeflerini belirlemeniz gerekiyor

* Üretim gösterilecek alan belirlenmeli

* Pazarlama ve satış yöntemlerini iyi belirlemek gerekiyor

* İşe girmeden önce tahmini aylık ve yıllık ciro oranlarını belirleyin

KOSGEB İş Planı Nasıl Oluşturulur?

  1. Kosgeb öncelikle iş planının ve işletmenin faaliyet konusunu isteyecektir. İlk bölümde iş planınızın hazırlanma aşamasının başlangıcı olan işletmenin faaliyet konusu.
  1. Kosgeb ikinci aşamada girişimde bulunacak olan girişimciye ait bilgileri vermektedir.
  1. Burada işletmenin bulunacağı sektöre ait pazar bilgileri ile pazarlama stratejileri.
  1. Üretimin nasıl yapılacağının açıklanacağı üretim planı ile bilgileri.
  1. Kosgeb iş planı ve yönetim planının hazırlanması yani işletmede çalışacak olan personelin görevleri ve iş yeri içerisinde hangi pozisyonlarda olacağının belirtilmesi.
  1. İş planının finansal açıdan nasıl yapılacağını anlatacağınız bölüm olmakla birlikte finansal plan yapacağınız bölüm.

Kosgeb.gov.tr adresini ziyaret ederek buradan konuyla ilgili çok daha detaylı bilgilere ulaşabilmeniz mümkün olmakla birlikte güncellenmiş olan yeni sektörler ile ilgili bilgileri de elde edebilirsiniz.

Yukarıda incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz KOSGEB iş kurma kredisi nasıl alınır konusu ile ilgili eklemek istediğiniz her türlü soru, görüş ve öneriyi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir