Kosgeb kredisi ve desteği ile yapılabilecek 50 iş fikri

Reklamlar


kosgeb-kredisi-ile-kurulabilecek-50-is-fikri

Kosgeb kredisi ve desteği ile yapılabilecek 50 iş fikri: Kosgeb kredisi, kendi işini kurmak isteyen girişimcilere destek sağlamak ve girişimciliği arttırmak amacıyla sağlanmaktadır. Kosgeb kredisi almak isteyen girişimciler, bazı başvuru koşullarından geçirilerek uygun olup olmadıklarına bakılmaktadır. Koşullara uygunlarsa girişimcilik eğitimi almakta ve kredinin nerelerde kullanılacağı öğretilmektedir.

Kosgeb Kredisi

Toplam 50 bin TL’lik Kosgeb kredisi’nin 2 bin TL’si işletmenin kuruluşu için destek, 18 bin TL’si kurulum esnasındaki makine, donanım ve yazılım gibi masraflar için, son olarak işletme giderlerine katkı amacıyla da 30 bin TL olarak verilmektedir. Toplam 50 bin TL’lik Kosgeb kredisi işletmenin kuruluşunda girişimci için önemli bir destek sağlamaktadır.

Kuruluştaki masraflar işin temelini oluşturmaktadır ve her şey faturalıdır. Daha sonra Kosgeb, şirketi 3 yıl gibi bir süreyle denetler ve işin gelişimine göre de sabit yatırım desteği amacıyla geri ödemeli 100 bin TL kredi sağlar.

Kosgeb kredisi ile ilgili girişimciler birçok sorunun cevabını da almak isterler. Bu soruların ilk sıralarında Kosgeb kredisi ile hangi iş fikirleri hayata geçirilebilir? gelmektedir. Girişimcilerin birçoğu yeni bir iş fikri ararlar. Biz de sizlere katkı olsun amacıyla yeni iş fikirleri sunmaya çalışacağız. Aşağıda sıraladığımız iş fikirlerinin bir kısmı Kosgeb kredisi alınarak gerçekleştirilmiş, bir kısmı da Kosgeb’in desteklediği sektörler arasında yer almaktadır. İşte, Kosgeb kredisi ile kurulabilecek 50 iş fikri;

1- Kafe ya da restoran: Bir AVM ya da cadde üzerinde kafe ya da restoran gibi işletmeler açmak istiyorsanız Kosgeb kredisi kullanabilirsiniz.

2- Tekstil atölyesi: Çorap ya da tişört imalatı gibi belli bir ürüne odaklanarak açmayı düşündüğünüz tekstil atölyesi için de Kosgeb desteği alabilmektesiniz.

3- Ayakkabı satış mağazası: Ayakkabı mağazası için Kosgeb kredi desteği alan girişimciler var. Açmayı düşündüğünüz ayakkabı mağazasında her şeyi satmak yerine belirli bir ürüne odaklanan bir mağaza çok daha fazla işinizi kolaylaştıracaktır.

4- Kuru temizleme: Kuru temizleme dükkanı açmayı düşünüyorsanız, gerekli ekipmanlar da dahil Kosgeb kredisinden faydalanabilirsiniz. Buna ek olarak nitelikli eleman çalıştırmak için de destek sağlayabilirsiniz.

5- Teknoloji ürünleri, insansız hava araçları: İnsansız hava araçları olan drone’ları Kosgeb kredisi alarak Türkiye’de üretip geliştirebilirsiniz.

6- Baharat toptancılığı: Toptan baharat ticareti yapmak isteyen girişimciler de Kosgeb kredisi kullanabilmektedir. Bu iş için gereken ofis donanımları ile kuruluş için gereken bedelleri Kosgeb desteği ile karşılayabilmektesiniz.

7- İçecek toptan satışı: İçecek sektöründe toptan satış ve üretim yapmak isteyenler de Kosgeb kredisi alabilmektedirler. Mesela, enerji içeceği ile ilgili çalışmalar yapmak isterseniz, ürünlerinizi yurt dışına bile satma imkanına sahip olabilirsiniz.

8- Gıda imalatı: Çok geniş bir yelpazeye sahip olan gıda sektöründe gerçekleştirmek istediğiniz bir fikri Kosgeb kredisi kullanarak hayata geçirebilirsiniz. Bisküvi veya gofret üretimi ya da tulumba tatlısı gibi bir üretim düşünebilirsiniz. Kredi sayesinde ekipman desteği sağlama imkanına sahipsiniz.

9- Çikolata imalatı ve satışı: Çikolata imalatı yapacaksanız Kosgeb kredi desteği alabilirsiniz. Kosgeb eğitimleri sayesinde ürettiğiniz çikolataları nasıl satacağınızı da öğrenebilmektesiniz.

10- Motosikletçi: Motosiklet parçaları ve aksesuarları ile ilgili ticaret, motosiklet bakımı ve tamiratı gibi konularda Kosgeb size destek sağlamaktadır. Dilerseniz bazı markaların da bayiliklerini alabilir ticaretinizi geliştirebilirsiniz.

11- Mum üretimi: Kosgeb’den mum üretimi ve satışı ile ilgili destek sağlayabilirsiniz. Bu sektörde en çok hediyelik mum üretimi iyi kazanç elde edilmesine imkan tanıyor.

12- Dondurma imalatı: Kosgeb’den dondurma üretimi konusunda da destek alabilmektesiniz. Daha çok soft dondurma makinelerinde kullanılmakta olan hazır dondurma tozları hakkında bilgi edinmelisiniz. Bu tür dondurma türleri yurtdışında da alıcı bulabilmektedir.

13- Medikal: Medikal cihaz üretimi konusunda destek almak isteyen girişimciler de Kosgeb kredisinden faydalanabilmektedirler. Bu cihazları yurt içinde ve yurt dışında pazarlama imkanına sahipsiniz.

14- Doğal kozmetik ürünler: Kimyasal olmayan doğal kozmetik ürünlerin imalatını yapmak isteyenler de Kosgeb desteği alabilmektedirler. Bu alanda destek alan pek çok girişimci var.

15- Bayilik almak: Kosgeb kredisi ile bayilikler alma imkanına sahipsiniz. Mesela; Gıda alanında bayilik veren birçok firmanın bayiliğini alabilirsiniz.

16- Yorgan üretimi: Yorgan imalatı yapacaklar da destek alabilmektedirler. El yapımı yorganlar hazır yorganlardan daha fazla rağbet görmektedir. Eskilerin işi gibi görünse de bu alanda özel bir hedef kitle edinmeniz mümkün.

17- Ev yemekleri: Kosgeb’in özellikle bayanlara sağladığı destek sayesinde birçok ev hanımı, ev yemekleri üretimi ve satışı yapabilmektedirler. Siz de yemeklerinize güveniyorsanız Kosgeb kredi desteği alıp bu işe başlayabilirsiniz.

18- Müzik aletleri imalatı: Ülkemizde satışı yapılan bir çok müzik aleti yurtdışından ithal edilmektedir. Bazı markaların kalitesi konusunda da önemli sıkıntılar söz konusu. Bundan dolayı Müzik aletleri konusunda Kosgeb destek sağlayarak üretimi teşvik etmektedir. Bu konuya özel ilginiz varsa özellikle bir tek müzik aleti bile üreterek satışını yapabilirsiniz.

19- İthal ürünlerin imalatı: İthal edilen ürünlere bakıldığında birçok ürünün Türkiye’de üretilmediğini göreceksiniz. Örnek verecek olursak; Kosgeb desteği alan bir girişimci, ABD’den ithal edilen askeri araç aydınlatma rölesini çok daha ucuza üreterek TSK’ya satma başarısı elde etmiştir.

20- İnşaat: İnşaat alanında da fikirleriniz varsa yatırım desteği alabilirsiniz. Ancak iş fikrinizi öncelikle Kosgeb danışmanlarıyla paylaşmalı ve fikrinizin gerçekleştirilebilmesi ile ilgili bilgi edinmelisiniz.

21- Seyahat acentesi: Turizm sektöründe faaliyet göstereceklerin açmak istediği seyahat acentesi açma fikri de rahatlıkla Kosgeb desteği alabilmektedir.

22- Temizlik firması: Ev temizliğinden bina temizliğine kadar her alanda faaliyet gösterecek iş fikirleri Kosgeb desteği alabilmektedir.

23- Robot teknolojileri: Robot teknolojilerine meraklıysanız hayalini kurduğunuz işle ilgili Kosgeb desteği alabilirsiniz. Robot teknolojileri ve üretimi geleceğin iş fikirleri arasında yer almaktadır. Bu konuda kendinize güveniniz tam ise ileride çok iyi paralar kazanma imkanına sahip olabilirsiniz.

24- Elektrik enerjisi üretimi: Bu iş fikri yüksek yatırım gerektiren işlerden biridir. Kosgeb kredisi sayesinde bu işe start verebilirsiniz. İlk kurulumla ilgili aşamaları iyi bir biçimde geçirirseniz ileride daha fazla destek alma imkanına da sahipsiniz.

25- Paketleme: Bu tür bir iş firmalar tarafından fason olarak yaptırılmaktadır. Paketleme konusunda bir iş kurmak istiyorsanız makine ve diğer kurulum masrafları ile ilgili Kosgeb desteği sağlayabilirsiniz.

26- Mağazacılık: Bu iş kolunda her türlü ürünün toptan ve perakende satışını yapabilirsiniz. Giyim, takı ya da hediyelik mağazası için Kosgeb kredisi kullanabilir, ticarete adım atabilirsiniz.

27- Oto yıkama: Bu iş dalı Kosgeb başarı hikayeleri içinde önemli bir yer tutmaktadır. Oto yıkama ile ilgili Kosgeb kredisi kullanabilirsiniz. Bu iş fikrinde konum oldukça önemli bir noktadadır.

28- Bilimsel araştırma, geliştirme: Bilimsel araştırma ve geliştirme konularında Kosgeb desteği sağlayabilir, işinizi daha da geliştirerek yurt dışı ile de çalışabilirsiniz.

29- Bilgisayar tamiri: Bilgisayar tamiri yapmak için iş yeri açmak isteyen girişimciler de Kosgeb kredi desteği sağlayabilmektedirler. Bunun için yeterli bilgi ve beceriye sahip olmak ilk şart. Kosgeb şirket kurulumu esnasında nitelikli eleman konusunda da destek verebilmektedir.

30- Mobil ticaret: Günümüzde akıllı telefonlar üzerinden mobil ticaret uygulamaları oldukça gelişmektedir. Bu konuda bilgi ve deneyiminiz varsa rahatlıkla Kosgeb desteği alabilir, e-ticaret işlemleri yapmaya imkan sağlayan mobil uygulamalar geliştirip satmaya başlayabilirsiniz.

31- Kuaför dükkanı: Kuaför dükkanı açacaklar Kosgeb’den destek alabilmektedirler. Kuaför dükkanını açabilmek için ilk şart işi bilmek. Kosgeb’de birçok başarılı örneği olan bu iş için, ileride daha fazla destek alabilir ev masraflarınızı en aza indirebilirsiniz.

32- Web portalı: Web siteleri Kosgeb desteklerinden faydalanabilmektedir. Başlangıç masraflarını Kosgeb’den karşılayabilmek için fikrinizin de mantıklı olması gerekmektedir. Kosgeb desteği alabileceğiniz bir fikir verecek olursak; Bir şehirdeki indirimleri haber veren bir web portalı kurabilirsiniz.

33- Oyuncak imalatı: Oyuncak üretimi konusunda farklı fikirleriniz varsa Kosgeb kredisine başvurabilirsiniz. Bunun için yurt dışında imal edilen popüler oyuncakları ve yatırım çeken oyuncakları araştırmalısınız. Oyuncak sektöründe iyi bir iş fikri geliştirirseniz her zaman çok iyi paralar kazanabilirsiniz.

34- Fırıncılık: Fırın açmak istiyorsanız Kosgeb desteğiniz var. Fırının kendisi makine ve ekipmana girmediği için Kosgeb danışmanlarından detaylı bilgi almanızda fayda vardır.

35- Halı – kilim üretimi: Bu iş dalı için de Kosgeb desteği alabilirsiniz. En çok el işi kilim ve halı üretimi için alacağınız Kosgeb desteği ile çok iyi kazançlar sağlamanız mümkün.

36- Reklamcılık: Yayıncılık ve tanıtım faaliyetleri ile ilgili reklamcılık konusunda, özellikle internet reklamcılığı konusunda Kosgeb kredi desteği sağlayabilmektedir.

37- Çanta imalatı: Bu sektör Kosgeb’in kredi desteği verdiği iş alanlarından biridir. Çanta imalatı için gerekli olan makine ve ekipmanlarla ofis kuruluşu için Kosgeb’den destek alabilmektesiniz.

38- İş giysisi üretimi: Bu alanda çok fazla imalat yapan firma olsa da, hedef kitleyi daraltan farklı fikirler kazançlı olabilmektedir. Mesela, yalnızca otel mutfaklarında çalışan elemanlar ya da güvenlik elemanları için iş elbisesi üreterek bu alanda gelişebilirsiniz.

39- Mobilya imalatı: Oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olan mobilya sektöründe, yeni iş fikirlerini ve trendlerini izlerseniz, yeni ve değişik ürünlerin imalatı için Kosgeb desteği alabilirsiniz. Farklı olursanız çok iyi karlar elde edebilecek bir işin sahibi olmamanız için hiçbir neden yok.

40- Bisiklet ve engelli aracı üretimi: Bisiklet sektörü çok hızlı ilerlemekte ve gelişmektedir. Bu konuda yatırım alan oldukça fazla model bulunmaktadır. Üretim aşamasında olduğunuz fikirlerinize teknolojik gelişmeleri de ekleyerek çok daha kolay Kosgeb desteği sağlayabilirsiniz.

41- Kiralama – leasing: Kosgeb’in bu tür iş fikirlerine desteği bulunmaktadır. Motorlu taşıt kiralaması ve leasingi, hafif motorlu taşıt ve otomobil kiralaması, kişisel eşyaların kiralanması şeklindeki iş fikirlerinde de destek verebilmektedir.

42- E-Ticaret siteleri: Bu alanda özellikle yaygın olarak yapılmayan niş alanlarda geliştirilen iş fikirleri Kosgeb tarafından desteklenmektedir. Niş derken mesela; yalnızca yeni doğan bebek ürünleri ya da çanta satışı gibi siteler kast edilmektedir.

43- Tercüme faaliyetleri: Tercüme bürosu açacaksanız Kosgeb desteği alabilirsiniz. Kuruluşta nitelikli eleman desteği ve diğer bazı desteklerden da faydalanabilmektesiniz. Özellikle birkaç dil üzerine tercüme hizmeti verecekseniz destek almanız daha da kolay hale gelmektedir.

44- Turistik işletme: Tarihi ve turistik yerlerde düşünülen yeni girişimler Kosgeb tarafından desteklenmektedir. Bu alanda gelecek olan yeni iş fikirlerine çok sıcak bakıyorlar.

45- Hazır yemek imalatı: Hazır yemekleri değişik şekillerde sunarak müşteri edinebileceğinizi Kosgeb’e kabul ettirebilirseniz, bu konuda da kredi desteği alabilirsiniz.

46- Ev hayvanları için hazır gıdalar: Evcil hayvanlara yönelik pek çok ürün satılmaktadır. Hazır gıdalar bu ürünlerdendir ve yurt dışında bu tür ürünler oldukça rağbet görmektedir. Kedi ve köpek gibi ev hayvanları için mama üretimi yaparsanız Kosgeb desteği alabilirsiniz.

47- Saat imalatı: Saat üretimi konusunda rahat destek alabilmeniz için, özellikle akıllı saatler gibi teknolojik saatlere yönelmeniz daha iyi olacaktır. İleride akıllı saat modelleri en çok satan ürünler arasında yerini alacaktır.

48- Madencilik, taş ocağı: Bu alanda Kosgeb büyük destekler sağlamaktadır. Tabi bu işteki öncelik işin çok iyi bilinmesidir.

49- İş bulma acentesi: Bu iş fikri son yıllarda oldukça yaygınlaşmaya başladı. Kosgeb’de bu alanda iş yapmak isteyenlere destek sağlamaya istekli. Özel sektör şirketleri birçok alanda eleman ihtiyaçlarını bu tür acentelerden karşılamaktadır.

50- Değişik ürünler: Üretim alanında oldukça fazla destek sağlayan Kosgeb, İndiogogo ve Kickstarter gibi sitelerde yatırım alan ürünleri üretecekler için kredi desteği sağlamaktadır. Bunun için sağlam bir iş planı ve fizibilite yapmanız gerekli.

Not: Kosgeb kredisi yalnızca 50 bin TL veya 100 bin TL ile sınırlı değil. Başarılı olanlar için çok daha fazla destek sağlanabilmektedir. Gerçekten işinizi kurup geliştirmek istiyorsanız mutlaka Kosgeb kredilerinden yararlanmalısınız. Kosgeb’in verdiği destekler başlangıçta az gibi görünse de verdiği eğitimler sayesinde işinizde büyük başarıların altına imza atabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir