Kredi başvurusu yapmak isteyenlere bazı tavsiyeler

Reklamlar


kredi başvurusu yapmak isteyenler için tavsiyeler

İster konut kredisi, ister araç kredisi ya da ihtiyaç kredisi olsun, her türlü kredi başvurusu yapmadan önce kredilerin karşılaştırılması veya hesaplanması şeklindeki ayrıntıların incelenmesinin yanında bazı noktalara da özellikle dikkat edilmesi lazımdır. Yazımızda, kredi başvurusu yapmak isteyenler için bazı tavsiyeler vermeye çalışacağız.

Kredilerin faiz oranları:

Bankaların kredilerde uyguladığı güncel faiz oranlarını araştırmak ve buna bağlı olarak hesaplamaları yapmak, ödeme planlarını belirlemek en uygun krediyi tercih edebilmek açısından oldukça önemlidir. Bankaların daha eski dönemlerde uyguladığı faiz oranlarını ve dalgalanmalarını incelemekte de fayda var.

Kredi taşıma:

Diğer adıyla refinansman yani kredi taşıma işlemleri de önemli bir noktadır. Bu uygulamadan faydalanabilmek için bir kredi türünden faydalanmış olmanız gerekmektedir. Krediyi aldığınız dönemde size uygun gelen ve rahat ödeyebildiğiniz krediniz ilerleyen süreçte sizi zorlamaya başladıysa kredi taşıma imkanına sahipsiniz. Bankalar kredi taşıma konusunda değişik kampanyalar ve uygun faiz oranları hazırlamakta ve kredi taşımalarını kolaylaştırmaktadır. Zorlandığınız bir krediniz varsa bu imkanı göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Kredi notunun düşük olması:

Krediye başvurdunuz ancak krediniz onaylanmadı ve bu durumdan oldukça muzdaripsiniz. Bunu değiştirmek sizin elinizde. Kredi notunuzun düşük olması durumunda kefil göstererek ya da teminat vererek kredi alma şansına sahip olabilirsiniz. Bazı krediler geneli kapsamayan ancak sizi özel olarak ilgilendiren şatlar sağlayabilmektedir. Örneğin mesleğinize özel geliştirilmiş seçenekleri değerlendirebilir, maaş müşterisi iseniz o bankadan kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Maaşlarını kendisinden alan müşterilerine bankalar çok daha kolay kredi verebilmektedir.

Kredi masrafları ve sigortaları:

Kredi başvurularında dosya masrafları ve kredi hayat sigortası konuları da önemli bir konudur. Başvurduğunuz kredinin bir maliyetinin olduğunu düşünürseniz bu masrafları da değerlendirmeniz gerekir. Yapacağınız değerlendirme neticesinde maliyetleri lehinize döndürme imkanına sahip olabilirsiniz. Özellikle kredi dosya masrafının düşük bedelli olması kredi toplam maliyetinin de düşük olacağı anlamına gelmemektedir. Faiz oranını düşürüp dosya masrafları yükselten bankaların yanı sıra tam tersini uygulayan bankaların da olduğunu unutmamak gerekiyor. Kredi başvurularında sigorta yaptırma zorunluluğu artık yok. Bunun anlamı, sigorta ya da ekspertiz işlemlerini başka bir kuruluşa yaptırarak da kredi kullanabileceğinizdir.

Kredinin uzun vadeli olması avantaj mıdır?

Kredi taksitlerine takılıp başkaca değişkenleri atlarsanız taksitleriniz düşük olabilir ama çok uzun vadelerle ödeme yapıp durabilirsiniz. Halbuki kredi aylık ve yıllık maliyet oranları kredinin kar ve zarar pozisyonunu belirlemektedir. Uzun vadeli kredilerde kredi maliyetinin yüksek olacağı ve en ufak bir aksaklıkta kredi notunun düşeceği hesaba katılmalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir