Kredi başvurusunda önem verilen kriterler

Reklamlar


Kredi başvurusunda nelere önem verilir

Kredi başvurusunda önem verilen kriterler: Her geçen gün kredi başvuruları artıyor ve pek çok kişi kredi başvurusunda olumsuz cevap alıyor. İşte, bu nedenle ihtiyaç kredisi alınırken bankalar nelere dikkat eder diye bir bilgilendirme yapalım istedik. Kredi başvurusu yaparken bankaların nelere dikkat ettiğini bilmeniz sizin için de kolaylık olacak ve ne zaman bankaya başvurmanız gerektiğini çok daha iyi anlayacaksınız. İşte, kredi başvurusunda dikkat edilenler;

Bankalar, ilk olarak kredi notuna daha sonra sizin mali durumunuza dikkat ederler. Kredi notunuz yüksek olsa bile, krediyi almanız için, ödediğiniz kredi taksitleri, gelirinizi hesaplayarak, yeni bir kredi ödeme zorluğu yaşayacağınızı düşünürlerse kredi vermezler. Aylık geliriniz 1.500 TL ise, aybaşında iki tane kredi ödüyor ve elinize 750 TL kalıyorsa kredi vermeyebilirler. Hatta kredi notunuz yüksek olsa bile kredi vermeyebilirler.

Daha önceki dönemde, 50 bin TL lik kredinizi idari takibe girmeden ödediğiniz halde 10 bin TL kredi alamayabilirsiniz. Bunun başlıca nedeni, kredi geri ödemelerinde olan gecikmeler olabilir. Kredi geri ödemelerinde, sürekli olarak gecikme yapıyorsanız, banka sizin sorunlu bir müşteri olduğunuzu kabul ederek kredi vermeyebilir.  Çünkü, bankalar sizin hep batacağınızı düşünür.

Banka kendisinden kredi isteyen kişinin batacağını düşünür çünkü, sizin ne kadar paranız ve malınız olduğunu bilir. Paranız yokken para istemeniz geri ödeme gücünüz olduğu halde batışta olabileceğiniz sinyalini verir. 10 bin TL ve üzerinde olan kredi başvurularında, banka şubesine yapılan başvurularda genel merkeze bildirim yapma zorunluluğu vardır. Özetle, banka şubesinin insiyatifi yoktur. Sadece banka şubesi, ödeme yapacak gücünüzün olduğunu, eski müşteri olduğunuzu, mal varlığınızı genel merkeze verebilir. Bu durumda kredi almanız kolaylaşır.

Bankalardan kredi almak için en önemli kriter, gelir ve giderdir. Sizin 2 bin TL geliriniz varsa ve 50 bin TL kredi isterseniz banka size red cevabı verecektir. Bu durumda alabileceğiniz ilk kredi 20 bin TL, daha sonra en fazla 30 bin TL olmalıdır. 50 bin TL ve üzerinde olan krediler çok daha fazla incelemeye girer ve alması zor olan kredi miktarıdır. Gelirinize göre kredi başvurusu yaparsanız, bankadan red cevabı almazsınız. Önemli olan şey budur. Kredi başvurusunda bankalar, 6 aydan az çalışan kişilere kredi vermemektedir. 6 aylık sigorta geçmişiniz olmalıdır. Bankalar, çalıştığınız tüm firmaları, işten ayrılma tarihlerinize kadar inceler.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir