Kredi Borçları Devredilir Mi?

Reklamlar


kredi-devir-3

Kredi Borçları Devredilir Mi?

Kredi borçları devretmesi kredi çeşidine göre değişkenlik göstermektedir. Konut kredisinde kredi devri gerçekleştirilebilirken, ihtiyaç kredisinde kredi devri gerçekleştirilemez.

Konut Kredisi Borçları Devredilebilir Mi?

Konut kredisi borçları devredilmesi mümkün olan borçlardır. Konut kredisi borçlarının devredilebilmesinin en önemli sebebi borç karşılığına bir mülkün bulunuyor olmasıdır. Konut kredisi borcunun devri için evin başkasına devredilmesi gerekir ve konutun satıldığı kişi borcu da kabullenmiş sayılır. Konut kredisi borcu bu şekilde devredilmiş olur.

Ancak konut kredisinin devredileceği kişiyi bankalarda elbette ki araştırmaktadır. Borcu ödeyemeyeceğini düşündüğü ve riskli kategorisinde olan bir bireye borcun devredilmesine müsaade edilmeyecektir.

Kredi Borcu Olan Ev Satılır Mı?

Kredi ile konut alındığında belli bir borç olmaktadır. Peki, konut kredisi ile alınan evin borcu bitmeden ev satılır mı? Konut kredisi alındığında borç bitmeden kredi devredilme imkanı bulunmaktadır. Kredi devri iki farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Kredi devri için tercih edilebilecek yollar;

  • Krediyi Devretmek: Banka onay verdiği halde krediyi üçüncü bir şahsa devretme imkanınız da bulunmaktadır. Krediyi üçüncü bir şahsa devretmek için banka onayı gerekmektedir. Banka onayladığı taktirde kredi üçüncü şahsa devredilebilir. Kredinin devredilmesiyle krediyi üstlenen şahıs hem kredi borcunu hem de evi üstlenmektedir.
  • İhtiyaç Kredisine Çevirmek: Kredi borcu olan evi satıp yeni bir ev bir ev almak isteyenler konut kredilerini ihtiyaç kredisine çevirmelidirler. Konut kredisini ihtiyaç kredisine çevirmeleriyle birlikte %2 kadar bir ceza bedeli ödenmektedir. Ama yeni bir konutu rahatlıkla alınma imkanı da bulunmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Borçları Devredilebilir Mi?

İhtiyaç kredisi borçlarının devredilmesi mümkün değildir. Sözleşme gereği ihtiyaç kredileri krediyi alan kişi tarafından ödemekle yükümlüdür ve borcun başkasına devredilmesi mümkün değildir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir