Kredi Borçları ve Reddi Miras

Reklamlar


reddi-miras

Kredi borçları ve reddi miras hakkında sizler için yaptığımız araştırmayı okumanızı tavsiye ederiz, vefat edenin kredi borcu ne olur, kredi borcu mirasçılara kalır mı, reddi miras yaparsak ne gibi haklardan vazgeçmiş oluruz, işte detaylar.

Miras Nedir?

Ölen kişinin mal varlığının ve tamamının resmi olarak yakın akrabalarına devredilmesi ve yeni yasal sahibi olma durumuna miras denir, kısacası vefat eden kişinin mal varlığının tümüyle yakınlarına aktarılmasıdır. Reddi miras ise, ölen kişinin yakınlarına bıraktığı mirası red etmesi durumudur, bu durumu yazının sonraki bölümlerinde detaylı bir şekilde bulabilirsiniz, okumaya devam edin.

Mirastan Kim Yararlanır?

Ölen kişi eğer ki malının bir kişide olacağına dair vesayet vermediyse mal ölen kişinin birinci derece yakınları arasında eşit miktarda paylaştırılacaktır. Ancak ölen kişi ölmeden önce bir vesayet verip mirasını paylaştırdıysa o halde onun istediği doğrultusunda miras paylaşımı yapılacaktır.

Miras denk bir şekilde paylaştırılacağı gibi farklı yüzdelerde de paylaştırılabilir. Bu tamamen miras sahibinin paydalara bölme durumuna bağlıdır.

Borç Mirasa Dahil Midir?

Yalnızca mal varlığı değil aynı zamanda borçta mirasa dahil olmaktadır. Ölen kişi borçluysa miras varisleri mal varlığı ile birlikte borcunda mirasçısı olmaktadır. Peki miras sahibi bu durumda ne yapmalı, borçları da kabullenmeli mi? işte bu sorunun cevabı da reddi mirastır.

Reddi Miras Nedir?

Ölen kişinin varisleri mirası kabul etmek zorunda değildir. Mirası reddetme hakkına sahiptirler. Ancak ölen kişi belli bir borç bıraktıysa bu borcun yanında bir takım mal varlığı da söz konusuysa mal varlığın kabul edip, borcu reddetme gibi bir durum söz konusu olamaz. Reddi miras ile mirasçı, hem mal varlığı hem de borçlar reddedilmiş olur.

Kredi Borçları ve Reddi Miras

Kredi alan kişinin borcunu ödemeden vefat etmesi halinde borç doğal olarak mirasçılara kalmaktadır. Ancak işin mirasçılara kalmasından önce eğer ki kredi alınırken hayat sigortası yapıldıysa iş mirasçılara düşmeden sigorta şirketi borcu ödeyecektir. Ancak sigorta şirketi de borcu öderken ölüm şeklini de göz önünde bulundurmaktadır. Eğer ki normal bir ölüm şekliyse sigorta şirketi hiçbir sıkıntı yaşanmadan borcu ödeyecektir. Ancak ölüm şekli intiharsa bankada hak talebinde bulunacak ve borcu ödemek istemeyecektir.

Hiçbir şekilde hayat sigortası yapılmamışsa ölen borçlu kişinin borçları anında mirasçılarına devredilmektedir. Mirasçıların borcu reddetme hakkı bulunmaktadır. Bu da reddi mirastır. Borcu reddeden kişi kalan mirası da reddetmiş sayılır. Mirasçılar kaç kişiyse borç da o kişiler arasında dağıtılacaktır. Bir kısmının mirası kabul edip, bir kısmının reddetme hakkı bulunmaktadır. Mirasçıların birbirini bağlayan bir durum değildir.

Ölen borçlunun eşi reddi miras yaptığında kalan mallardan ve borçlardan muaf olur. Ancak eşe devlet tarafından verilen bir hak olan dul maaşı miras içerisinde yer almamakta ve mirasın reddedilmesiyle haktan yoksun kalınmamaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir