Kredi borcu ödenmezse ne olur?

Reklamlar


kredi borcunun ödenmemesinin sonuçları

Kredi borcu ödenemse neler olur işte detaylar. Kredi kullanım oranları gün geçtikçe artmakta, kredi ödemelerinde güçlük çeken ve yasal takibe giren borçluların sayısı da bu oranda çoğalmaktadır. İhtiyaç kredisi başvurusu ve hesaplamalarını yapmadan önce kredi borcu ödenmezse ne olur? Sorusunun cevabını bilmek gerekir. Bu soruyu daha çok zor durumda kalan kredi kullanıcıları sormaktadır. Kredi başvurusu yapmadan önce gelir düzeyi göz önünde bulundurularak hesaplama yapılmalı buna göre müracaat edilmelidir.

Kredi borcunuzu ödemediğinizde ne olur?

Böyle bir durumla karşı karşıya kalanlar için yasal sürecin nasıl işlediğini anlatmaya çalışalım. Kredi borcunun ödenmemesi durumunda bankalarca idari takibe alınabilir, Merkez Bankası’nın Kara Liste’sine girebilir ve de yasal takip söz konusu olabilir. Durumun kronikleşmesi halinde de icra takibi yapılmasına kadar da gidebilir.

Yasal takip başlamadan önce 90 günlük bir süre vardır. Bu süre içinde borcunuzun ödenmesi halinde yasal takibe gerek kalmadan, yalnızca gecikme faizi ile ödeme yapma imkanına sahipsiniz. Fakat, bu 90 gün sonunda borcun ödenmemesi halinde idari takip süreci başlar. Krediyi kullandığınız banka size kısa mesaj ya da mail yoluyla ödeme yapmanızı ikaz eder. Yine ödeme yapılmazsa telefonla arayarak ödeme için ek 7 günlük bir süre verir. Tüm bunlardan sonra yine de ödenmezse yasal takip işlemlerine başlanır ve borcunuzun tahsil edilmesi sağlanır. Geçmiş üç aylık borcunuz için 90 gün dolmadan önce kredi yapılandırma talebinde de bulunabilirsiniz.

Verilen sürelerde borç ödenmezse ne olur?

Bankaların idari takibi sürecinde bankanız size kredi yapılandırma ile ilgili teklifte bulunabilir. Bunu kabul ettiğinizde yeniden durumunuza göre bir ödeme planı hazırlanır ve taksitlendirilir. Kabul etmediğinizde ise yasal takip süreci başlamış olur.

Yasal takiple birlikte artık Merkez Bankası kara listesinde yer alırsınız. Bunun anlamı kredi sicilinizin bozulduğudur ve 5 yıl süreyle hiçbir kredi alma imkanınız olmaz. Borcun ödenmemesi durumunda maaşınız üzerine haciz ve banka hesaplarınıza giren paraların bloke edilmesi gibi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kredi borcunun düzenli ödenmemesi sadece kredi notunuzu etkileyen bir durumdur. Ancak, kredi borcunun hiç ödenmemesi ve 90 günlük süre, verilen ek süreler ve kolaylaştırıcı tekliflere rağmen ödenmemesi halinde her türlü yasal işlemlere maruz kalabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

2 Yorum yapılmış

  1. Kübra
    • admin

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir