Kredi borcu olan ev satılabilir mi?

Reklamlar


kredi borcu olan ev satılabilirmi

Kredi borcu olan ipotekli ev satılabilir mi? banka kredi borcu olan ev nasıl satılır işte cevaplar. Son yıllarda bankaların sunduğu konut kredisi imkanlarından faydalanarak ev almak birçok kişinin tercih ettiği bir yöntemdir. Konut kredisi alarak arzuladığınız evde oturmak kira ödemekten daha avantajlı gelse de, bazı durumlarda hayatın getirdiği zorluklar nedeniyle her şey istediğiniz gibi gitmeyebilir.

Konut kredisi kullanarak aldığınız eviniz, kredi borcunuzun vadesi sonuna kadar bankaya ipoteklidir. Taksitlerin zorlamaya başlaması, yurtdışına ya da başka bir şehre yerleşme gibi durumlar oluştuğunda kredili ve ipotekli konutun istendiğinde satılıp satılmayacağı sorusu merak edilenlerden biridir. Merak edilen bu sorunun cevabı satılabileceğidir. Banka tarafından ipotekli de olsa mülkün sahibi olarak evinizi satma hakkına sahipsiniz.

Kredi kullandığınız ipotekli evinizin satışı ile ilgili bazı yöntemler vardır. İlk başvurulacak yöntem evin satışını yaptıktan sonra kredi borcunu tamamen ve erkenden kapamaktır. Kredi borcunun erkenden kapatılması bankaların hesaplamadığı bir durumdur. Bundan dolayı da ana para üzerinden %2 gibi bir erken kapama cezası uygulamaktadırlar. İpotekli evin satışını yaparak erkenden borcun kapatılması halinde bu %2’lik cezayı ödemeyi göze almalısınız.

Diğer bir yöntem de evin bankaya olan borcu ile birlikte satılmasıdır. Bankanın onay vermesi halinde evin mevcut değeri üzerinden, evi alan kişi ödenmiş olan kısmı size vermekte, kalan borç yeni sahibine devredilerek bankaya ödemeye devam etmesi şeklindedir. Bu şekildeki satışta ayrıca %2’lik cezayı da ödememiş olmaktasınız.

Konut kredisi alarak sahibi olduğunuz evinizi satmanın diğer bir yolu da krediyi ihtiyaç kredisine çevirmektir. İpotek bulunan evinizi satarak yeni ev almayı düşünüyorsanız ve de konut kredisini de devredemiyorsanız bu yola başvurma imkanına sahipsiniz. Bankaların ihtiyaç kredisi seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Bunu yapabilmek için evin borcunun son aşamasında olmanız bankanızın bu talebinizi yerine getirmesini kolaylaştırır ve evin üzerindeki ipoteği kaldırarak satışını yapabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir