Kredi Borcundan Dolayı Hapis Cezası Gelir Mi?

Reklamlar


kredi-borcu-hapis

Kredi Borcundan Dolayı Hapis Cezası Gelir Mi: Kredi ve kredi kartı borcu olanların en çok merak ettiği ortak sorulardan biri, kredi ve kredi kartı borcu avukatlık olmuş ve uzun bir süre ödenmezse hapis cezası gelir mi, ya da hapis cezası var mı gibi kafaya takılan soruları sizler için araştırdık, işte detaylar.Bankaların yaygınlaşmasıyla birlikte vatandaşta eli ne zaman sıkışsa bankalara başvurmaya başlamıştır.

Toplu bir ödemesi mi var, düğünü mü var, çocuğu okula mı gidiyor, araba mı alacak, ev mi alacak fark etmeksizin neredeyse tüm ihtiyaçları için bankalardan kredi talebinde bulunmaktadır.

Kredi o anlık ihtiyacı görme açısından faydalı bir yol gibi görünebilir. Ancak kredi geri ödemelerinde uygulanan faizler ve dosya masrafları vatandaşın adeta belini bükmektedir. Çok zorunda olunmadığı müddetçe kredi alınmasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Şayet kredi alındıysa ve kredi borcu ödenemediyse bankalar ilk olarak uyarı ve hatırlatma yoluna gitmektedir. Borcunuzun süresinin geçmesinden itibaren 90 gün boyunca hatırlatma alacaksınız. Hatırlatmaları dikkate alıp borcunuzu ödemeniz halinde her hangi bir sıkıntı ile karşılaşmayacaksınız. Ancak hatırlatmaları dikkate almaz ve borcunuzu ödemezseniz bu kez borcunuz yasal takibe düşecektir.

Yasal takip sürecinde öncelikle avukat sizi arayacak ve borcunuzu ödeyip ödemeyeceğiniz ile ilgili bilgi alacaktır. Ödeyeceğim ya da ödemeyeceğim demenizin üzerine size belli bir zaman verilecek ve ödemenizi yapmanız beklenecektir. Ödemeyi yapmamanız halinde evinize önce keşife gelinecek daha sonra da mülklerinize haciz işlemleri uygulanmaya başlanacaktır.

İşte tam da bu aşamada avukatların borcu tahsil etmek için en çok başvurduğu yol borçuluyu korkutmaktır. Borçluyu korkutarak alacağını tahsil etmeye çalışır. Borçluya hapse girersin, hakkında hapis işlemlerini başlatıyoruz şeklinde söylemlerde bulunurlar. Ancak bunlar yalnızca göz dağıdır.

Anayasada bulunan yasalara göre hiçbir sözleşme bir vatandaşın özgürlüğünün kısıtlanmasına sebep olamaz. Sizin banka ile yaptığınız bir sözleşme sizin hapse girmenize sebep olmaz. Ancak eğer ki avukata taahhüt verir de, borcunuzu ödeyeceğinize karşılık imza atarsanız taahhütünüzü üç ay geciktirmeniz halinde hakkınızda hapis kararı çıkartılabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir