Kredi çekerken eşinizin kredi notu sizi etkiler mi?

Reklamlar


Eşimin kredi notu kredi çekmemi engeller mi

Eşinizin ya da aile fertlerinden birinin kredi notunun, sizin kredi talebinizi etkileyip etkilemediği çekeceğiniz kredi türüne, kredinin miktarına, başvuru yaptığınız finans kuruluşuna ve kredi notuna bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Yine de eşinizin ya da aile fertlerinden birinin kredi notunun az olması çok olmasa da kredi talebinizi etkileyebilmektedir.

Eşimin kredisi yasal takipte, ben kredi kullanabilir miyim?

Eşlerin durumu, kredi veren kurumlarca ortak gelir ve gider dengesi bakımından değerlendirilmektedir. Gider kalemlerinin içine ödenmekte olan kredi ödemeleri de girdiği için, bankalar eşlerin gelirini ve kredi notunu da dikkate alabilmektedir. Düşük tutarlı kredi taleplerinde bankaların bir kısmı eşin gelirini ve kredi notunu inceleme gereği duymamaktadır. Bundan dolayı da eşinizin kredi notu düşük olsa da kredi kullanımında sorun yaşanmayabilmektedir.

Kredi veren bankalar ya da finans kurumları genellikle eşin kredi notuna baktıkları için, yasal takipteki bir kredisi varsa kredi kullandırmada güçlük çıkarmaktadırlar. Biraz daha açıklamak gerekirse; eşinizin kredisi yasal takip kapsamındaysa bazı bankalardan düşük miktarda kredi kullanabilirsiniz. Kredi talebiniz yüksekse, bu durumdaki bir kişinin kredi alabilmesi oldukça zordur.

Eşimin kredi notunun düşük olması kredi kullanmama engel mi?

Kredi notu düşük olan biriyle aktif yasal takip kapsamındaki kişiler arasında değerlendirmelerde oldukça büyük farklılıklar bulunmaktadır. Yasal takipte olan kişilerin kredi talepleri değerlendirmeye alınmazken, kredi notu düşük olanların talepleri gelirine bakılarak değerlendirilebilmektedir. Kredi çeken eşiniz olmadığından, eşinizin kredi notunun düşük olması olasılık dahilindedir. Sizin kredi notunuzun da iyi olması bankaların baktığı ilk kriterdir.

Ev halkından birinin kredi notu düşükse, gelirinize dahil etmeyin:

Bu durum daha çok konut kredisi talebinde bulunan kişilerin aynı evde yaşadıkları hane halkı gelirleri bankalar tarafından bilinmek istenmektedir. Yasal olarak kredi kullanılarak alınan konutlar eş ile ortak mülk sayıldığından, bankalar eşin gelir durumunu ve kredi notunu da incelemektedirler. Eş dışındaki aynı evde yaşayan çocuk, anne ve baba gibi bireylerin gelirlerinin beyan edilmesi kredi alacak olan kişinin beyan etmesine bağlıdır. Şayet geliriniz krediniz için yeterli geliyorsa, kredi notunun düşük olduğunu bildiğiniz hane halkının gelirini beyan etmemeniz çok daha doğru bir adım olacaktır.

Kredi notunu yükseltmek için neler yapılmalı?

1- Varsa yasal takibini kapatın:

Eşinizin aktif yasal takibi bulunuyorsa mutlaka ilk önce bu takip dosyasının kapatılması gerekmektedir. Kapatılmadığında kredi notu düzelmez, bankalar ve diğer finans kurumları için riskli durumu devam eder.

2- Bankalarla düzenli çalışmaya başlayın:

Yasal takip dosyanızı kapattıktan sonra bankanızla aktif olarak çalışmaya başlamalısınız. Bankalarla düzenli aktif bir çalışmanız olmadığı müddetçe kredi notunuzda herhangi bir düzelme olmayacaktır. Bankanızla aktif bir çalışma sağlamak için otomatik ödeme talimatlarınız da dahil eşinizin adına olmalıdır. Mümkün olduğu ilk anda limiti düşük bile olsa kredi kartı kullanılmaya başlanmalıdır. Kredi notunuzu bu şekilde yükseltmeye başlayabilirsiniz.

3- Kredi notu düzelinceye dek kredi başvurusu yapmayın:

Bankalara yaptığınız kredi başvurularında alacağınız her ret cevabı kredi notunuzu negatif etkilemektedir. Bundan dolayı kredi notu iyileşene kadar kredi başvurusunda bulunulmamalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir