Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Reklamlar


kredi-cekme-sarti

Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar NelerdirKredi çekmek için belli başlı şartlar vardır. Ancak bu şartlar yeni alternatiflerle esnetilebilir. Mesela aylık geliri olmayan bir kişi normalde kredi çekemez ama iyi bir mal varlığı varsa ipotekle kredi çekebilir. Tüm bu istisnaları bir kenara koyarsak kredi çekmek için başlıca üç temel şart vardır.

Birincisi kredi raporudur. Kredi raporu son beş yıl içinde yaptığınız tüm finansal işlemlerini ortaya serer. Eğer ki kredi raporunuzda son beş yıl içinde takibe düştüğünüz görünüyorsa o halde kredi almanız da zorlaşacaktır.

İkincisi kredi notudur. Kredi notu çok riskli, riskli, az riskli, risksiz şekilde derecelendirilen bir nottun. Kredi notunda yapılan bu seviye işlemi bankaların sizinle ilgili ön bilgi sahibi olmasını sağlar. Kredi notunuz çok riskli ve riskli seviyesindeyse kredi almanız yine zorlaşacaktır.

Üçüncüsü ise gelir durumudur. Bankalar kredi vermek için aylık sabit gelir talep etmektedir. Yalnızca aylık sabit gelir olması da yeterli olmamaktadır. Hane halkının tüm maaşının en az %60’ı kredi vadesi kadar olmalıdır.

Sigortasızım Kredi Alabilir Miyim?

Sigortalı ve sigortasız çalışmak arasındaki en büyük fark güvencedir. Eğer ki birey sigortalıysa hem sağlığı güvence altındadır hem de işi güvence altındadır. Ancak sigortasız çalışanlar için böyle bir durum söz konusu değildir. Bankalarda sigortasız çalışanlara kredi vermemektedir.

Ancak küçük bir istisna vardır. Sigortasız bir çalışan ya da çalışmayan olunmasına rağmen düzenli olarak sigorta ödemesi yapılıyorsa kredi almak için bir şansınız var demektir.

Yeni İşe Girdim Kredi Alabilir Miyim?

Bankalar işinizin erbabı olmanıza yani işinizi ne kadar süredir yaptığnıza da önem vermektedir. Çünkü bu sizin sürekliliğinizi gösterir. Eğer ki yeni işe girmişseniz, 10 yıldır aynı işi yapana göre kredi alma ihtimaliniz de daha düşük olacaktır.

Ama tabi sektöre ve maaşa göre de farklılık göstermektedir. Eğer ki bir özel sektörde göreve başladıysanız kredi almanız doğal olarak ilk işe girdiğinizde imkansız gibi görünecektir. Ancak eğer ki kamu işine yeni başladıysanız, devlet dayanağının sağlam olmasından kaynaklı olarak ilk işe girdiğinizde dahi kredi alabilirsiniz.

Kredi Çekmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmalıyım?

Bankalar bireylere kredi verirken yalnızca tek bir duruma bakmazlar. Bankaların kredi verirken müşteri üzerinde inceledikleri birçok nokta bulunmaktadır. Elbette ki sigortalı olmanız ya da kaç aylık sigortalı olduğunuz kredi almanızı etkileyecek bir noktadır. Ancak kaç aydır sigortalı olduğunuzdan önce bankanın incelediği noktalar vardır.

Bankaların ilk olarak inceledikleri durum kredi notudur. Finansal ilişkiler üzerine oluşturulmuş olan kredi notu bankaların sizinle ilgili bilgi sahibi olmasını kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle bankalarında ilk baktıkları durum kredi notu olacaktır. Kredi notundan sonra üzerinizde bulunan mal varlığınız ve aldığınız maaş ikinci en önemli olan etmendir. Bundan sonra ise sigortalı olma durumunuz ve ne kadar süredir sigortalı olduğunuz kredi almanızı etkileyecektir.

1500 ile 2000 TL aralığında maaş alıp, 3 – 4 aydır sigortalıysanız ve kredi notunuzda iyiyse çok kolay bir şekilde kredi alma imkânına da sahip olacaksınız. Kredi çekme esnasında sıkıntı yaşarsanız bir mal varlığınızı ipotek göstermeniz ya da kefil göstermeniz kredi almanızı kolaylaştıracaktır.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir