Kredi Erken Kapatma Hesaplama ve Cezası

Reklamlar


kredi erken kapatma

Kredi Erken Kapatma Hesaplama ve Cezası: Gününden önce kredi yatırma veya kapatma, Konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi erken kapatma cezalarını sizin için araştırdık. Bankalar gerek kredi kartı, gerek kredi çekiminden dolayı müşteriden bir takım dosya masrafı adı altında belirli bir ücret alırlar. Bunun yanı sıra konut kredisi ödeme anlaşması yapılırken sözleşmeye erken kapatma cezası niteliğinde bir madde eklerler. Genellikle ev alma telaşı ve heyecanı nedeniyle kimse bu maddenin üzerinde pek fazla durmaz. Fakat müşterinin eline toplu para geçip, kredinin tamamını kapatmak istediğinde bu madde devreye girerek kişileri zor durumda bırakır. Peki, kredi erken kapatma cezası nedir, nasıl hesaplanır? İşte detaylar makalemizde…

Konut kredisi ödeme planı hazırlanırken, her banka sizin imzaladığınız sözleşmeye göre faiz ve masraf oranlarını belirler. Haliyle sizde bu kuralın dışına çıkıp, toptan parayı ödeyince banka faiz işletemez ve zarar eder. Doğal olarak sizin de zarar etmeniz için kredi erken kapatma cezasını devreye sokar.  Bu yüzden aldığınız kredinin toplu taksitini ödemek istiyorsanız erken ödeme cezasını da hesaba katın ki olası bir sürprizle karşılaşmayın.

Kredi Erken Ödeme Cezası Nasıl Hesaplanır?

Kredi borcunuzu erken kapatmaya karar verdiyseniz banka sizden ceza olarak %2 oranında bir ücret talep edecektir. Fakat geçtiğimiz yıl yapılan bir düzenleme ile birlikte bu durum tamamen değişti. 28 Mayıs 2014 tarihinde 6502 sayılı kanuna göre konut kredisinden alınan bu oran, devlet tarafından değişikliğe uğramıştır.  2014 yılından itibaren geri ödeme vadesi 36 ayı aşmayanlardan %1 oranında, 36 ayı aşanlardan ise %2 oranında erken ödeme cezası alınacağı belirtilmiştir.

Erken ödeme cezası hesaplanırken genellikle anapara tutarı dikkate alınmalıdır. Basit bir şekilde hesaplamak gerekirse, kredinin taksitinden taksit tarihine kadar,  geri kalan anapara tutarını ekleyerek toplam cezaya ulaşılır. Eğer çektiğiniz krediyi taksit tarihinde değil de başka bir günde yapacaksanız anapara tutarına ek ilave olarak, kredinin kapanacağı tarihe kadar günlük faiz ilave edilerek hesaplanır.  Erken ödeme cezası hesaplanırken mutlaka son taksit tarihi dikkate alınmalıdır. Aksi takdirde ortaya yanlış bir hesap çıkabilir. Peki, erken ödeme cezası ödenmezse ne olur? Bu sefer borcunuzun üzerine günlük faiz işletilerek, evinize veya işyerinize icra gelmesine sebep olabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir