Kredi hesaplama yaparken nelere dikkat etmeli?

Reklamlar


kredi hesaplamasında dikkat edilecekler

Bankaların sunduğu farklı kredi kampanyaları ile ilgili detaylı araştırma yapmak oldukça önemli. Günümüzde kredi kullanımı oldukça yüksek meblağlara ulaştı ve kredi kullanmak isteyen kişiler kredi hesaplamasının nasıl yapıldığını da bilmek istemektedirler. Peki, kredi hesaplama yaparken nelere dikkat edilmeli? Size uygun krediyi belirlemenin püf noktaları nelerdir?

Kredi kullanımı için başvuruda bulunmadan önce ilk baktığımız şey ihtiyacını duyduğumuz tutarın ne olduğudur. Bankaların kredilerde uyguladıkları faiz oranları, dosya masrafları ve vadeleri ile ilgili karşılaştırmalar yapılır. Buradaki en önemli nokta faiz oranları, kredi maliyeti ve diğer masraflardır. Sadece faiz oranına bakılarak yapılan hesaplamalar neticesinde krediye karar vermek hatalı bir davranıştır. Çünkü kredinin yıllık maliyeti, dosya masrafı varsa da diğer ilave maliyetler toplam ödeme tutarınızın etkilenmesine neden olur.

Kredi hesaplaması yaparken bakmanız gereken önemli bir nokta da faiz oranı ile düşündüğünüz vade arasındaki ilişkidir. Genellikle bankalar, vade ne kadar kısa olursa faiz oranını da o denli düşük tutmaktadırlar. Tabi burada bir kural var, o da belirlenmiş olan faiz oranlarının T.C. Merkez Bankası tarafından tayin edildiğidir.

İhtiyaç kredisi hesaplama:

Bu kredi türünde yapılan hesaplamalarda ana unsur uygulanmakta olan faiz oranıdır. Ayrıca dosya masrafı ve diğer masrafları da kontrol etmekte fayda var. Bankaların dosya masrafı adı altında yansıttığı ücretler kullanılan kredinin binde 5’ini geçemiyor. Bireysel ihtiyaç kredilerinde vade yasa ile en fazla 36 ay olabilmektedir.

Taşıt kredisi hesaplama:

Taşıt kredisi hesaplamalarında sıfır araç ve ikinci el araç ayrımının yapılması gerekir. Uygulanan faiz oranları çok farklı değildir, ancak ikinci el otomobillerde bazı bankalara göre değişse de maksimum 10 yaşına kadar olan araçlara kredi kullandırılmaktadır. Taşıt kredisinde kredi kullanılan araç üzerine rehin konulmaktadır. İkinci el araçlarda da en fazla kasko değerinin %70’i kadar kredi verilmektedir.

Konut kredisi hesaplama:

Konut kredilerinde dosya masrafı ile birlikte ekspertiz ve komisyon ücretleri maliyetleri doğrudan etkileyen unsurlardır. Konut kredileri uzun vadelidir ve bankalar bu vadelere göre az da olsa farklı faiz oranları uygulamaktadır. Yukarıdaki masraf kalemleri bankadan bankaya değişkenlikler gösterebilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir