Kredi kartı aidatı hakkında bilmeniz gereken 7 bilgi

Reklamlar


Kredi kartı aidatı hakkında bilinmesi gerekenler

Kredi kartı aidatı nedir ve yıllık kart üyelik ücreti hakkında bilmeniz gereken 7 maddeyi sizler için derledik işte detaylar. Kredi kartına yapılan başvuruyla başlayan ve kullanımı süresince tahakkuk eden, bankanın değişik operasyonel maliyetleri için müşterilerinden aldığı üyelik bedeline kredi kartı aidatı adı verilmektedir. Bankacılık ürünleri arasında en çok şikayet konusu kredi kartı aidatları olmuştur. Çok fazla şikayet yaşanması nedeniyle, BDDK ( Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ) Kredi kartı aidatları ile ilgili detaylı bir düzenleme getirdi.

Kredi kartı aidatları ile ilgili bilinmesi gerekenler

1- Kredi kartı veren kuruluşlar, senelik üyelik ücreti tahsil etmedikleri bir kredi kartı çeşidi daha sunmak zorundadırlar.

Aidatı olmayan kredi kartlarına taksit uygulaması ve puan verilmesi gibi konular tamamen kredi kartını veren kuruluşlara bırakılmıştır. Aidat ücreti olmayan bir kredi kartı aldığınızda alışverişlerinizde taksit uygulaması yapılmayabilmektedir. Taksit yapılmasına yönelik bir yönetmeliğin de yakın zamanda çıkarılması gündemdedir.

2- Banka kartları ve sanal kredi kartlarına yıllık üyelik ücreti adı altında bir bedel yansıtılamaz.

İnternet üzerinden güvenli alışveriş yapmak amacıyla geliştirilen sanal kredi kartlarından ve banka kartlarından yıllık aidat ücreti tahsil edilememektedir. Bunun yanı sıra banka kartlarından hesap işletim ücreti alınabilmektedir. Kart aidatı ile hesap işletim ücretleri birbirlerinden ayrı konulardır ve aynı kapsamda değerlendirilmemektedir.

3- Bir kredi kartına bağlı sunulan ek kredi kartlarına, asıl kredi kartı için uygulanan üyelik ücretinin yüzde ellisinden fazlası tahakkuk ettirilemez.

Eğer asıl kredi kartınızın yıllık üyelik ücreti 100 TL’ise her bir ek kart için 50 TL’den fazla üyelik ücreti uygulanamamaktadır.

4- Kredi kartı yıllık ücreti, tüketicinin ilk kullanımını müteakip yıllık olarak tahakkuk ettirilir.

Kişi kredi kartını almış olsa bile kullanmadığı sürece bu madde nedeniyle yıllık ücret borç olarak yansıtılamamaktadır.

5- Aralıksız 180 gün hareket görmeyen kredi kartı hareketsiz kredi kartı olarak değerlendirilir ve bunlara yıllık üyelik ücreti tahakkuk ettirilemez.

Kredi kartının 6 ay ya da 180 gün süreyle kullanılmaması halinde, kredi kartı için yıllık üyelik ücreti yansıtılamıyor.

6- Hesap özeti, sanal kart oluşturma ve kullanmayla alakalı bir takvim yılı içinde çalıntı ve kayıp gibi durumlardan dolayı yapılan kart yenileme karşılığı herhangi bir ücret yansıtılamaz.

Senelik olarak iki adet kart yenilemesi yapıldığında ücret alınmamaktadır. Ancak iki adetten fazla kart yenileme durumu meydana geldiğinde bankalara ücret alma hakkı tanınmaktadır.

7- Kredi kartı iptal taleplerinde, o kredi kartına ait bir borç bulunması dolayısıyla red cevabı verilemez. İptal edilen kredi kartlarının borç ödemeleri devam etse de yıllık üyelik ücreti tahakkuk ettirilemez.

Kredi kartı iptal talepleri en fazla şikayete konu olan sorunlardan biriydi. Bu kanunla kredi kartını iptal edecek olanların, herhangi bir gerekçeyle bu taleplerinin reddedilmesinin önüne geçilmiş oldu.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir