Kredi Kartı Asgari Ödeme Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Reklamlar


Kredi Kartı Asgari Ödeme Kredi Notunu Etkiler Mi: Kredi kartları finansal kuruluşlar olan bankalar tarafından piyasaya sunulmuş olan ve üzerimizde nakit para taşımadan harcamalar gerçekleştirebileceğimiz ödeme araçlarıdır. Ülkemiz genelinde inceleyecek olursak ortalama olarak 58 milyon sayısında kredi kartı bulunmaktadır. Bu borçların bir bölümü düzenli olarak aylık borcun tamamının ödenmesi şeklinde ödenirken, bir kısmı ise zamanında ödenmeyerek sadece asgari tutarları ödenmektedir. Kredi kartının asgari ödemesi ile kartın borcu bulunsa bile kullanımının devam etmesi söz konusu oluyor.

Aşağıda gerçekleştirdiğimiz asgari ödeme kredi notunu etkiler mi? Konusunu detaylarıyla birlikte inceleyelim;

Kredi Kartı Borcu Asgari Ödemesi Ne Demek?

Kredi kartlarımızı kullanarak bir ay boyunca gerçekleştirmiş olduğumuz düzenli harcamalar ay sonunda ekstre şeklinde düzenlenerek evimize gönderilir. Burada borç listemizin yer aldığı kredi kartı borç ekstremizi incelediğimizde alt kısımda yer alan toplam borç bölümünün hemen üzerinde borcun asgari ödemesi adı altında bir tutar belirtilmiştir. Bu tutara bağlı olarak borcun minimum olarak o oranda ödenmesi istenmektedir. Bu tutarın yatırılmaması durumunda kredi kartınız kullanıma kapatılacaktır, ancak kredi kartı borcunun asgari ödemesi gerçekleştirilecek olursa kredi kartını kullanmaya devam etmeniz mümkün olacak.

Bankaların kredi kartı borcunun asgari ödemesi için belirlemiş oldukları oran % 15 ile % 30 oranındadır. Limit arttıkça bu oranın da arttığını belirtelim.

Asgari Ödeme Kredi Notunu Etkiler Mi?

Her birimiz birden çok kredi kartı kullanıyoruz ve bu kredi kartlarının her biri farklı alanlarda ve farklı üye iş yerlerinde özel ayrıcalık ve kampanyalardan faydalanma imkanı sunuyor. Hal böyle olunca kredi kartlarının düzenli ve bütçenize uygun şekilde kullanılması çok büyük avantajlar sağlamaktadır.

Ancak çeşitli nedenlere bağlı olarak kredi kartı kullanımının bütçenizi aşması ve bununla birlikte ödemeleri düzenli olarak gerçekleştirememeniz kredi kartınızın kullanıma açık kalmasına izin vermeyecektir. Bazı durumlarda kredi kartı borcunun tamamını ödeyemeyecek olsak bile borcun bir kısmını ödeyerek kredi kartımızın kullanıma açık kalmasını sağlayabiliyoruz. Buna göre bankalar tarafından belirlenen toplam borcun ortalama olarak % 15 ile % 30’luk bir oranın ödenmesi isteniyor. Bu duruma örnek vermek gerekirse 10.000 lira limitli bir kredi kartında % 25 olarak belirlenmiştir. Bu oranı ödediğiniz süre boyunca kredi kartınız kullanıma açık şekilde devam edecektir.

* Sürekli olarak kredi kartınızın minimum ödemesinin gerçekleştirilmesi kredi notunuzun düşmesine neden olan en önemli faktörlerden bir tanesidir. Kredi kartı borcunuzun asgari ödemesinin bir kaç kez tekrarlanması kredi notunuzun düşmesine neden olmayacağı gibi uzun vadede sürekli olarak kredi kartı borcunuzun asgari oranda ödenmesi kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır. Kredi kartı borcunuzu üst üste kaç kez minimum oranda ödeyecek olursanız kredi kartınız da o oranda düşecektir.

* Kredi kartı asgari ödemesi kredi notu üzerinden olumsuz etkiler yaratacağı gibi aynı zamanda sürekli olarak asgari borcun yatırılması kart limitinizin düşürülmesine neden olacaktır. 1 Seneden fazla asgari tutarın yatırılması ise kartın banka tarafından iptal edilmesine neden olacak bir durumdur.

* Buna ek olarak kredi kartı borçları aman içerisinde bankalar tarafından tüm bankacılık işlemlerinizin kilitlenmesine neden olabileceği gibi hesaplarınızın dondurulmasına da neden olabilmektedir.

Ülkemizde kredi notu kredi kartı ödemeleri ve buna benzer bankacılık işlemleri gerçekleştirirken yapacağımız ödemelere bağlı olduğunu unutmayalım. Bu nedenle bankalardan finansal hizmetleri alabilmek için kredi notumuzun yüksek olması gerekiyor, buna bağlı olarak kredi kartı borçlarımızı bütçemize göre harcamalar yaparak dengede tutmalıyız. Aksi halde ödeyemeyeceğimiz borçlara sahip olmak borçların ödenmemesine neden olacağı için kredi notumuzun düşmesine neden olacaktır.

Buna ek olarak bankalar 3 dönem boyunca tahsilatını gerçekleştiremedikleri borçlar karşılığında hukuksal yollara başvurmaktadır ve buna karşılık icra yoluyla alacaklarının tahsil edilmesini sağlamaktadır.

Yukarıda incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz asgari ödeme kredi notunu etkiler mi? Sorusu ile ilgili tüm tecrübeleriniz ve sorularınızı bize yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir