Kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir?

Reklamlar


kredi kartı asgari ödeme tutarı

Kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir nasıl hesaplanır. Kredi kartları için geçerli olan asgari ödeme tutarı ya da minimum ödeme miktarı, kredi kartı ile yapılan harcamaların aylık ödenmesi gereken borcu karşılığında en geç son ödeme tarihinde ödenmesi gereken tutardır. Kredi kartı sahiplerinin banka tarafından kredi kartı için belirlenen son ödeme tarihinde ödemekle yükümlü oldukları en düşük ödeme miktarıdır.

Kredi kartı sahibi ödeme yapmadığında veya asgari ödeme tutarından daha az ödeme yaptığında sözleşme şartlarının dışında hareket edilmiş ve gecikmeye girilmiş olur. Kredi kartlarının asgari ödeme tutarları bankadan bankaya farklılık gösterse de minimum ödeme miktarının oranı yasa ile belirlenmiştir.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı nasıl hesaplanır?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, ilk defa kredi kartı kullanmaya başlayanlar için limitine bakılmaksızın 12 ay süreyle %40 olarak tespit edilmiş ve bu oran çerçevesinde ödeme yapılması gerekmektedir. Bu sürenin bitmesi ile kredi kartı asgari ödeme tutarının oranı tahsis edilmiş olan kredi kartı limitine doğru orantılı belirlenmektedir. Kredi kartlarında uygulanmakta olan faiz oranları yasalarla sınırlandırılmıştır. Bunun yanında limit artırım şartları ve nakit avans işlemleri için de bazı belirli koşullar konulmuştur.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı faizleri nasıldır?

En son yürürlüğe giren yasayla, kredi kartı asgari ödeme tutarının üç defa üst üste ödenmemesi halinde kredi kartı kullanıma kapatılmakta ve işlem yaptırılmamaktadır. Bu durum kredi kartı toplam borcunuzun hepsini kapatmanız halinde son bulur.

Asgari ödeme tutarı dönem boyunca gerçekleştirilen harcamaların verilen son ödeme tarihinde ödenmesi gereken en az miktarı belirtmektedir. Bu tutar da bankalara göre değişik oranlarda olabilir ancak taban oran yasa ile belirlenmiştir. Kredi kartı harcamaları ne kadar fazla olursa asgari ödeme tutarı da o kadar yüksek olur. Bunun tersi az harcamalarda da asgari ödeme tutarı o kadar az olur.

Standart olarak ödenmesi gereken asgari tutarın ödenmeye devam edilmesi, kredi kartının sorunsuzca kullanılmasını sağlayacaktır. Ancak, kredi kartı harcamalarında asıl olan dönem içinde yapılan harcamaların ödenebilecek oranlarda olmasına özen göstermek, asgari ödemesinde bile zorlanabilecek harcamalardan kaçınmak gerekir. Sürekli olarak kredi kartı asgari ödemelerinin yapılması, kredi kartı borcunun ana parasına sürekli faiz işlenmesi demektir. Bu faiz oranları bankadan bankaya farklılık gösterir ve faiz yükünden kurtulmak için dönem borcunun mümkünse ödenmesi gerekmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir