Kredi kartı borcumu ödemezsem sonuçları ne olur?

Reklamlar


Kredi kartı borcumu ödemezsem ne olur

Kredi kartı borcumu ödemezsem sonuçları ne olur?

Kredi kartınızın sürekli olarak asgari ödeme tutarını ödemeniz sizin için pek de iyi olmaz. Çünkü kredi notunuz bu durumdan negatif etkilenir. Fakat, mali sıkıntınız varsa ve borcunuzun son ödeme tarihini geçirmektense, en azından kredi kartı borcunuzun asgari ödeme tutarını ödemenizi öneririz.

Banka ürünlerinin en fazla tercih edilen kalemi kredi kartlarıdır. Günlük alışverişlerinizde nakit yerine kullandığınız kredi kartınızın kullanımından kaynaklanan, kredi kartını alırken belirlenmiş olan hesap kesim tarihinde aylık olarak o güne kadar yaptığınız alışverişlere ait borcunuz hesaplanmakta ve tarafınıza kredi kartı ekstresi olarak yollanmaktadır. Gönderilen kredi kartı ekstresinde dönem borcunuz, son ödeme tarihi ve ödemeniz gereken asgari tutar gibi detaylar bulunmaktadır. Dönem borcu ile ödemeniz gereken toplam tutar, asgari tutar ile borcunuzun ödenmesi gereken en minimum tutarıdır.

Asgari ödeme tutarı bir ay süreyle yaptığınız harcamaların miktarına göre belirlenmekte, bankalara göre %30-%40 gibi değişik oranlarda uygulanmaktadır. Devamlı şekilde asgari ödeme tutarının ödenmesi kredi notunun düşmesine neden olmakta, ancak hiç ödememektense bunun ödenmesinde fayda bulunmaktadır. Çünkü 90 gün yani üç ay üst üste kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda kredi kartı sahibinin bu borcuna yasal takip işlemleri başlatılmaktadır.

Kredi kartı borcunun ödenmemesi:

Kredi kartı borcunun ödenmemesi ve yapılandırılmaması, bankalar nezdinde yeni borçlanmalar yapmanızı önlemektedir. Yani gerekli durumlarda acil ihtiyaç kredisi, taşıt veya konut kredisi kullanmak istediğinizde kredi notunuzu düşürdüğü için sicilinizi bozmakta ve yeni bir kredi borçlanması yapmanıza mani olmaktadır. Bankalar, kredi kartı ve kredi kullanan müşterileri ile borçların kapatılması yönünde üç ay süreyle anlaşma yoluna giderek çözüm ararlar. Bu üç aylık sürece idari takip denmektedir ve bu süreç sonunda ödenmeyen kredi kartı borçları yasal yani hukuki takibe alınmaktadır.

Bu süreç hem banka hem de müşteri için masraflıdır ve en nihayetinde borçlu tarafın ödemesi gereken masraflardır. Kredi kartınızın borcunu ödemekte zorlanıyor ve ödeyememe gibi bir durum söz konusuysa, bankanızla görüşerek kredi kartı borcunuzu yapılandırma imkanına sahipsiniz.

Türkiye’de geliri yeterli olmadığı halde birden çok kredi kartı kullanan milyonlarca birey bulunmaktadır.

Bunun neticesi olarak da ödenmeyen kredi kartı borçları nedeniyle yasal takibe alınan kişilerin sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Böylesi bir duruma düşmemek için önceden bankanızla görüşerek borç yapılandırması yapmanız en uygun seçenektir. Tabi ki bütün bu süreçleri yaşamak istemiyorsanız, bütçenize ve gelirinize göre harcama yapmanız ve kredi kartı borçlarınızın mümkün olduğu kadar dönem borcunu ödemeye çalışmanız en doğrusu olacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir