Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir? Neden Önemlidir?

Reklamlar


kred-karti-donem-borcu

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir? Neden Önemlidir: Herkesin kafasında aynı soru dönem borcu toplam borç mu, dönem borcu ne anlama geliyor, asgari tutar ne anlama geliyor, işte dönem borcu ile ilgili yaptığımız araştırma.

Son dönemlerde en avantajlı alışveriş yapma yöntemlerinden bir tanesi kredi kartı üzerinden taksitli olarak yapılan alışverişlerdir. Ayrıca internetten gerçekleştirilen alışverişlerde görülen artış ve buna bağlı olarak pos cihazlarının çok daha fazla kullanılması söz konusu.

Dilediğiniz bankadan kullanabileceğiniz kredi kartı ürününüzün bilinçli şekilde kullanılması hem taksit, hem de anlaşmalı üye iş yerlerinde kampanyalı alışveriş imkanı sağlarken düzensiz şekilde kullanılan ve kredi kartı dönem borcu zamanında ödenmeyen kredi kartı borçları için sicilinizin olumsuz şekilde etkileneceğini unutmamalısınız.

Sizler için tüm detaylarıyla birlikte kredi kartı dönem borcu nedir? Neden önemlidir? İnceledik. Birlikte bakalım;

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?

Dilediğiniz bankadan kullanabileceğiniz kredi kartınız ile gerçekleştirmiş olduğunuz alışverişleriniz için kart başvurusu gerçekleştirirken belirleyeceğiniz hesap kesim tarihine bağlı olarak bankaya geri ödeme gerçekleştirmeniz gerekiyor. Ödemelerinizi gerçekleştireceğiniz tarihi kendiniz belirleyebiliyorsunuz, bunun yanı sıra kredi kartı dönem borcu yani gerçekleştirdiğiniz harcamaların tamamını ödemek zorunda değilsiniz, kalan borcun faizini ödemeye devam etmekle birlikte kredi kartınızın minimum ödeme tutarını ödeyerek kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kredi kartı dönem borcu bir aylık süre içerisinde kredi kartınızın hesap kesim tarihinden bir sonraki hesap kesim tarihine kadar geçen süreçte gerçekleştirmiş olduğunuz harcamalardır. Burada önemli olan kredi kartı borcu yani harcamalarınızın bütçenize uygun şekilde gerçekleştirilmesidir. Aksi taktirde ödeyemeyeceğiniz borçlara sahip olacak olursanız bütçenizde sarsıntıya neden olabilirsiniz.

Ödemelerinizi size gönderilen kredi kartı ekstresi üzerinde belirlenen tarihler içerisinde gerçekleştirmek bankalar arası kredi değerlendirme kurumu olan BDDK tarafından sicilinizin olumlu şekilde değerlendirilmesi ve bankalardan kullanacağınız kredi ve kredi ürünleri ile ilgili pozitif puana sahip olmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle kredi kartı dönem borcu zamanında ödenmeli eğer ödemenin tamamını gerçekleştiremiyor olsanız bile en azından minimum ödemesini gerçekleştirerek sicilinizin olumsu şekilde etkilenmesini engelleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Dönem Borcunun Önemi Nedir?

Bankalara başvuru gerçekleştirerek almaya hak kazandığınız kredi kartı ürününüzün harcama limitleri bazen aylık net gelirinizin çok üzerinde olabilmektedir. Hal böyle olunca kredi kartımız cebimizde bulunduğu süre içerisinde tüm limiti kullanım hakkımızmış gibi rahatça harcamalar gerçekleştirebiliyoruz, ancak bütçemizi aşan harcamaların geri ödemelerinin zamanında gerçekleştirilememesi durumunda kredi kartı dönem borcu veya minimum ödemesi vadesinde gerçekleşmezse bankalar arası sicilimiz olumsuz yönde etkilenecektir.

Bankaların tamamında aynı şekilde düzenlenmiş olmakla birlikte kredi kartı ekstresi elinize ulaştıktan sonra 10 gün içerisinde borcun tamamı veya minimum ödemesinin gerçekleştirilmesi gerekmekte.

Özellikle dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesi ise kredi kartı dönem borcu ödeme tarihi olan ekstrenizin kesilmesinden sonraki 10 günlük sürecin aylık gelirinizi elde ettiğini süreç ile doğru orantılı olarak belirlenmesidir. Kredi kartı borç ödeme dönemlerini kendinizin belirleyeceğinden bahsetmiştik, hal böyle olunca kredi kartınızın ödeme tarihini, maaşınızı veya elde ettiğiniz gelirinizin elinize ulaştığı tarihten bir kaç gün sonraya ayarlamak çok yerinde ve doğru bir karar olacaktır. Bu tarihleri siz belirleyeceğiniz için ödemelerinizi sorunsuz şekilde gerçekleştirebilmek için bu şekilde düzenlemeler gerçekleştirmek ödeme düzeni açısından önemlidir.

* Buna ek olarak sürekli olarak kredi kartı borcunuzun minimum ödemesini gerçekleştiriyorsanız bu durumun da çok sağlıklı olmadığını belirtmemiz gerekiyor. Her ay minimum ödemesini gerçekleştirdiğiniz kredi kartı dönem borcu üzerinden kalan borcunuz üzerinden çeşitli faiz komisyonları yansıtılacaktır.

Kredi Kartı Dönem Borcunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

* Öncelikle hesap kesim tarihlerinizi ve kredi kartınızın son ödeme tarihini çok iyi şekilde takip ederek bilinçli şekilde kartınızı kullanmalısınız.

* Bunun dışında her ay posta yoluyla adresinize veya mail adresinize gönderilen kredi kartı ekstrenizi detaylı şekilde incelemeli ve bu şekilde harcamalarınızın dışında bir tutarın talep edilip edilmediğini kontrol etmelisiniz.

* Kredi kartı dönem borcu bütçenizin üzerine çıkmaya yakın durumdaysa acil olmayan harcamalarınız için bir sonraki dönemde ödemek için hesap kesim tarihinin dolmasını bekleyerek ödemenizi bir sonraki aya devredebilirsiniz.

Uyarı: Ülkemizde pek çok kişinin cebinde birden çok kredi kartı bulunuyor ve bu kartların limitleri genellikle aylık net gelirin çok üzerinde olarak belirleniyor. Hal böyle olunca inanlar çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kredi kartlarına güveniyor ve sonunda ödeyemeyecekleri kadar fazla çeşitli bankalara borçlar oluşuyor. Bu durumun önüne geçebilmek için tek bir bankadan kredi kartı kullanmak ve bu kredi kartıyla aylık net gelirinizin yarısını geçmeyecek kredi kartı dönem borçları gerçekleştirmek ödeyebileceğiniz sınırdır.

İncelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz kredi kartı dönem borcu nedir neden önemlidir ve ekstrenin son ödeme tarihleriyle ilgili konuya eklemek istediğiniz tecrübeleriniz ile sorularınızı yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir