Kredi kartı ekstresi hakkında herşey

Reklamlar


Kredi kartı ekstresi hakkında 6 maddede her şey

Kredi kartı ekstresi hakkında merak edilenler: Ülkemizde, bankalar arası kart merkezi (BKM)’nin verilerine göre 57 milyonu geçen sayıda kredi kartı bulunmaktadır. Öğrencilerden çalışanlara kadar hemen herkesin cebinde bir kredi kartı bulunuyor. Kredi kartı ile yapılan harcamalara ait kredi kartı ekstreleri, banka tarafından her ay hesap kesim tarihinden sonra gönderilmektedir. Yazımızda kredi kartı ekstresi hakkında 6 maddede her şeyi ele alacağız.

 Kredi kartı ekstresi nedir?

Kullanılmakta olan kredi kartı ile yapılan harcamaların özetini bildiren dokümana kredi kartı ekstresi adı verilmektedir. Kredi kartı ile hesap kesim tarihinden evvel yapılan tüm harcamalar, dönem sonu borcu, geçmiş döneme ait borç, asgari ödeme tutarı, son ödeme tarihi ile hesap kesim tarihi ile ilgili bilgiler bu kredi kartı ekstresinde belirtilmektedir. Bunlardan başka kredi kartına ait puanlar, kullanım bilgileri ile bankanın sunduğu hizmetler veya ücret değişiklikleri de yer almaktadır.

 Kredi kartı ekstresi ne zaman düzenlenir?

Kredi kartı ekstresi, borcunuzun son ödeme tarihinden 10 gün önce kesilmektedir. Hesap kesim tarihini takip eden gün tatil olursa, o ay için tatilin son günü hesap kesim tarihi olmaktadır.

Hesap kesim tarihi kredi kartı sahiplerince belirlenebilmektedir. Hesap kesim tarihini ödeme yapmak için en uygun tarihe göre ayarlamak için talepte bulunulabilmektedir.

Kredi kartı ekstresi ne zaman gelmektedir?

Kart ekstresi, hesap kesim tarihinden hemen sonra ve son ödeme tarihinden hemen önce iletilmektedir. Kart ekstresinin ulaşmasını beklemeden isterseniz şube, internet şubesi, mobil uygulama veya telefon bankacılığı ile bilgi edinebilmektesiniz.

Kredi kartı ekstresi nereye gelmektedir?

Kart ekstreleri, kredi kartı sahibinin talebi doğrultusunda e-posta hesabına e-ekstre olarak ya da verilmiş olan adrese normal postayla gönderilebilmektedir. Bununla birlikte SMS ile de bankalar müşterilerine dönem borcu ile ilgili kısa mesaj gönderebilmektedirler.

Kart ekstresi nasıl alınır?

Kart ekstreleri hesap kesim tarihinden sonra müşteriye iletilmektedir. Genellikle normal posta, e-posta ya da SMS ile kart ekstreleri müşteriye gönderilmektedir. Kredi kartı ekstresinin bir sebepten dolayı ulaşmaması halinde, değişik yolları kullanarak kart ekstresini alabilmek mümkündür.

Kart ekstrelerini banka şubelerinden ya da ATM’lerden de alabilirsiniz. İnternet şubesi, telefon bankacılığı ve mobil uygulama üzerinden de sorgulama ve ekstre talep etme imkanı bulunmaktadır.

Ek kart ekstresi ayrı olarak mı gelir?

Asıl kredi kartına bağlı olan kart ek karttır. Ek kredi kartı ile ilgili ekstre, istenirse asıl kart ekstresinden ayrı olarak gönderilebilmektedir. Ek kart ekstresi de matbu ya da e-posta ile alınabilmekte ve borç takibi sağlanabilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

2 Yorum yapılmış

  1. GöZde tunç
    • admin

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir