Kredi Kartı Hesap Özeti Nedir?

Reklamlar


kredi kartı hesap özeti

Kredi Kartı Hesap Özeti Nedir: Bankalar tarafından sunulan bir çok farklı kesim ve zümreyi ilgilendiren ve özel imkanlar sunan kredi ürünleri bulunmaktadır. Kredi kartları da bu ürünler arasında yer alır ve gerçekleştirmiş olduğumuz alışverişlerde kolaylıkla üye iş yerlerinde kullanabiliriz. Aşama aşama kredi kartı nedir ve kredi kartı hesap özeti ne anlama geliyor inceleyelim.

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartları bankaların amiral gemisidir ve müşterilerine kredi notu ve ödeme istikrarına karşılık sunmuş oldukları ve anlaşmalı olan üye iş yerlerinde çok önemli ayrıcalık ve avantajlar sunan kredi ürünleridir. Kredi kartı hesap özeti nedir konusundan önce kredi kartı kullanım özelliklerinden biraz bahsedelim.

* Bankalar tarafından müşterilerinin kullanımına sunulan kredi kartları anlaşmalı olan üye mağaza ve iş yerlerinde kampanyalar, ayrıcalıklar, taksit imkanları sunmaktadır.

* Bununla birlikte kredi kartınızın nakit avans limiti oranında atm’lerden kolaylıkla nakit avans çekebilirsiniz.

* Ayrıca üye iş yerlerinde farklı bankaların pos cihazları bulunsa bile tek çekim harcamalarınızı gerçekleştirmenize olanak sağlamaktadır.

Kredi Kartı Hesap Özeti Nedir?

Gerekli koşulları yerine getirerek bankalara kredi kartı başvurusu gerçekleştirdiniz ve bankalar kredi kartı başvurunuzu olumlu olarak değerlendirerek kartınızı evinize gönderdiler. Bu aşamadan sonra kartınıza ait olan tüm kampanyaları takip etmeye başladınız ve harcamalarınız git gide artmaya başladı.

İşte bu harcamalarınızın kartınızın hesap kesim tarihinden itibaren listelenerek evinize posta yoluyla veya email ile ya da sms ile gönderildiği postanın içeriğinde yer alan harcamalarınızın listesine kredi kartı hesap özeti denilmektedir.

Yani bankalar kredi kartı ürünlerinde iki farklı hesap kesim tarihi içerisinde yer alan tüm harcamaların listelenerek size gönderilmesi işlemine kredi kartı borç ekstresi adını vermektedir.

* Burada bilmeniz gereken bazı özel durumlar söz konusu, bunları inceleyecek olursak özellikle bankalar kredi kartları üzerinden aylık olarak aidat adı altında bir bedel tahsil ederler ve bu bedeli 6 ayda bir kez olmak üzere tahsil ederler. (Ancak bazı durumlarda aynı bankada yer alan mevduatlarınızın bulunması durumunda bu bedeli banka şubenize başvuru gerçekleştirerek kredi kartınıza yeniden yükletebiliyorsunuz.)

* Bunun dışında pek çok taksitli alışveriş farklı faiz oranları ile değerlendirilir ve genellikle taksit sayısı arttıkça alınacak olan ürünün fiyatında da artış gözlemlenir.

* Kredi kartı hesap özeti üzerinde belirlenmiş olan kredi kartı borunuzun genellikle faiz işlenmeyecek eşik olan bir minimum ödemesi yer almaktadır. Burada belirtilmiş olan minimum ödeme tutarının karşılanması durumunda geri kalan kredi kartı borcunuza faiz uygulanmayacaktır.

Yukarıda pek çok farklı açıdan incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz kredi kartı hesap özeti nedir konumuz ile ilgili yorumlar bölümünden diğer okuyucularımızla tartışmalara katılabileceğiniz gibi yazımıza her türlü görüş, öneri ve ek bilgileri ekleyebilirsiniz. Özellikle her bankanın kredi kartı hesap özeti diğerinden farklı içeriklerle düzenlenmiş olacağı için farklı sorular ile diğer okuyucularımızın tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.

Not: Kredi kartı harcamalarınızı gerçekleştirirken cebinize yer alan kredi kartının limitleri dahilinde değil, cebinizde yer alan nakit miktarına uygun şekilde harcamalar gerçekleştirmelisiniz.

Harcamalarınızın miktarı aylık elinize geçen net miktarın çok üzerinde olursa kredi kartı ekstre borcunuzu ödeyemeyebilirsiniz.

Bankalar geri ödemelerini gerçekleştiremediğiniz veya geciktirdiğiniz borçlar için hukuksal yollara başvuru gerçekleştirmekte ve icra yoluyla alacaklarının tahsilini gerçekleştirmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir