Kredi kartı kapatma yolları ve iptal etme

Reklamlar


Hands cutting a credit card with scissors

Kredi kartı iptali ve kredi kartı kapatma aynı işlemler değildir. Kredi kartı iptalini, kredi kartınız kaybolunca ya da çalınınca kötü niyetli kullanıma engel olmak için yaparsınız ve kartınızı yeniden kullanmaya yeni numaralar ile başlarsınız. Kartınızı kapatmak ise, kartı kullanıma kapatmaktır. Kart bir daha kullanılmayacaktır. İşte, kredi kartı iptali ve kart kapatma yolları;

Kredi kartı iptali nasıl yapılır?

Kredi kartınız çalındıysa veya kaybolduysa kartı hemen iptal etmek gerekmektedir. Bu durumda hemen banka çağrı merkezi aranmalıdır. Çağrı merkezinde olan müşteri temsilcisi saniyeler içinde kartınızı iptal eder. Diğer bir yöntem ise internet şubesidir. Mobil ya da internet şubesinde kart iptali isimli seçenekten kredi kartınızı iptal edebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra banka şubenize bizzat gidip, kredi kartınızı iptal edebilirsiniz.

Kredi kartı nasıl kapatılır?

Kredi kartınızı artık hiç kullanmayacaksanız, kartınızı kapatmanız gerekir. Kartın hiç kullanılmayacak şekilde kapatma için dilekçe ile başvuru yapmak gerekir. İlerleyen dönemde kart kullanım ücreti, çeşitli banka masrafının çıkmaması için, banka şubesinden kartınızın kapatma işleminin kesinlikle yapılması gerekir.

Bankanızdan kullandığınız kredi kartınızın kapanması için öncelikle kartınızın hiçbir borcunun olmaması gerekmektedir. Kredi kartı borcunuz varsa, kartınız borç kapanana kadar asla kapanmaz. Üstelik üzerine faiz işlemeye devam eder.

Kredi kartı kullanan kişi, tek taraflı olarak 5464 sayılı banka kartları ve kredi kartları kanunun 25. Maddesine göre kredi kartını feshedebilir. Telefon bankacılığı veya başka türlü kartınızı kapatma işlemi yapamıyorsanız, bankanıza vereceğiniz dilekçe örneği ile kapatma işlemini yapabilirsiniz.

Kredi kartı iptal etme veya kapatma dilekçesi

Bankanıza vereceğiniz dilekçe örneği aşağıda ki gibi olmalıdır;

… BANKASI A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

Bankanıza ait … numaralı kredi kartı kullanıcısıyım. 5464 sayılı BANKA KARTLARI VE KREDi KARTLARI KANUNU’nun 25. maddesi gereğince ilgili kredi kartının iptali ve kartla ilgili sözleşmenin feshedilmesini, BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI HAKKINDA YÖNETMELİK’in 18. maddesinin 2. fıkrasına göre talebimin hangi tarihte alındığına dair şube yetkililerince imzalanmış bir belgenin veya doldurulan iptal talep formunun bir örneğinin tarafıma verilmesini, 4982 sayılı BİLGİ EDİNME HAKKI KANUNU’nun 11. ve 12. maddesi gereğince, kredi kartının iptalini ve sözleşmenin feshini takip eden 7 iş günü içinde işlem sonucuyla ilgili tarafıma yazılı bilgi verilmesini talep ediyorum.

Gereğini arz ederim …/…/2016

Ekler: Nüfus cüzdanı fotokopisi İMZA

Adres:
İsim Soyisim :

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir