Kredi Kartı kullananların bilmesi gereken 50 şey

Reklamlar


kredi-kartini-bilincli-kullanmak-icin-bilinmesi-gereken-51-sey

Kredi kartını bilinçli kullanmak için bilinmesi gereken 51 şey: Ülkemizde 60 milyonu aşkın kredi kartı kullanıcısı bulunmaktadır. Bankaların en çok kar elde ettiği ürünlerin başında gelen kredi kartları, alışveriş harcamalarında ve ödemelerde kolaylık sağlayan bir araçtır. Kredi kartı kullanırken bilinmesi gereken bazı konular vardır ve bunları çok iyi bilmek gerekir. Peki, kredi kartını bilinçli kullanmak için neleri bilmek gerekir? Yazımızda bunları sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Kredi kartı ile alakalı öncelikli öğrenilmesi gereken şey kredi kartının ne olduğudur. Türkiye’de milyonlarca kişinin kullandığı kredi kartları ile bankaların anlaşma yaptığı iş yerlerinde taksitli alışveriş veya indirimli alışveriş imkanı sağlamakta, bazı havayolu şirketleriyle uçuş yaptıkça mil kazandırmakta ve daha birçok avantajlarıyla hayatın vazgeçilmez bir öğesi olmuştur. Elektronikten beyaz eşyaya, market alışverişinden giyime kadar birçok ihtiyacı kredi kartlarıyla karşılamak mümkündür. Ancak tüm bunlara rağmen kredi kartları ile ilgili her yıl 1 milyondan fazla sayıda şikayet alınmaktadır. Bu şikayetlerin ilk sırasında kredi kartının bilinçsiz bir şekilde kullanılarak ortaya çıkan borçların ödenememesi ile ilgili şikayetler gelmektedir.

Birçok bankanın kredi kartı kullanımının artması adına gerçekleştirdikleri pazarlama çalışmaları, yavaş yavaş yerini bilinçli kredi kartı kullanımı ile ilgili olmaya başlamıştır. Birçok kişinin cüzdanında belki de sayısını bilmediği kadar kredi kartı bulunmaktadır. Pek çok kişi de kredi kartını doğru şekilde kullanmamaktadır. Kaleme aldığımız bu yazımızla insanları kredi kartını amacına uygun olarak kullanmasına, gelirden fazla harcama yapmamasına, kredi kartı borçlarının ödenmediğinde neler yaşayabileceklerine dair bilgilendirmeyi amaçlamaktayız. Şimdi kredi kartı ile ilgili aklınızdaki sorulara cevap bulabileceğiniz yazımızı dikkatlice okuyun.

kredi-karti-kullanimi

KREDİ KARTI HAKKINDA TEMEL OLARAK BİLİNMESİ GEREKENLER

Kredi kartı kullanımı hakkında bilinmesi gerekenler

Sağladığı avantajlarla harcamalarda ödeme kolaylığı sağlayan, bankacılık sektörünün en fazla tercih edilen bir ürünüdür. Kredi kartı ile nakit para taşıma riskine girmeden 7/24 her yerde harcama yapabilmektesiniz. Kredi kartına nasıl sahip olabileceğinizden tutun da kullanırken nelere dikkat edeceğinize kadar birçok sorunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi kartı nasıl alınır ve şartları nedir?

Yasalara göre 18 yaşını dolduran herkes kredi kartı sahibi olabilir. Gelirinizi belgeleyebiliyorsanız ve ödemelerde herhangi bir zorlanma yaşamayacaksanız, belirli bir limit ile kredi kartı sahibi olabilmektesiniz. Kredi kartı almak için dilediğiniz her bankaya başvuru yapabilirsiniz.

Kredi kartı nasıl kullanılmalıdır?

Türkiye’de milyonlarca kredi kartı kullanıcısının önemli bir kısmı, bilinçsizce yaptıkları harcamalardan dolayı ödeme güçlükleri yaşamakta ve bu sayı giderek artmaktadır. Kontrolsüz ve bilinçsiz bir biçimde gerçekleştirilen harcamalar sonrası asgari ödeme tutarını ödemek hatta ödeyememek, hayatınızın kontrolünü kaybetmenize yol açabilmektedir.

Kredi kartı kullanımında yapılmaması gerekenler

Gittikçe artan bir sayıda kredi kartı kullanımında artış olmaktadır. Bu artışla doğru orantılı olarak maalesef bilinçli kullanımın olduğu söylenemez. Kredi kartı ödemelerini gecikmeli ödeyen veya hiç ödeme yapmayan bireyler büyük borç batağına girebilmektedirler. Bilinçsizce harcamaların yapılması bu durumun oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Gereksinimlerin karşılanması amacıyla kredi kartı kullanmak çoğu zaman avantaj sağlamaktadır. Harcamalar karşılığında ödemelerin düzenli olarak yapılması, banka nezdinde olumlu bir profil sergiler ve bankayla olan ilişkileriniz iyi olur. Kredi kartı ile harcama yaparken kişisel bilgilerinizin gizliliği çok önemlidir. ödemenizi yaparken herhangi bir şüphe duyduğunuzda bankanızla hemen iletişime geçmeniz fayda sağlar.

Kredi kartı numarası nedir, neden önemlidir?

Kredi kartlarında yer alan numaralar kullanılan ödeme sistemini, bankayı ve banka hesap numaranızı barındırmaktadır. Online alışverişlerin artması sayesinde internet üzerinden her türlü alışverişinizi yapabilmektesiniz. Bu alışverişleri kartın ön tarafındaki 16 haneli kredi kartı numarası ile yapmaktasınız. Arka yüzündeki güvenlik numarası da kullanımda gereken bir numaradır. Kredi kartının numaralarının üçüncü kişilerin eline geçmesi halinde maddi ve manevi zarara uğrayabilirsiniz.

Kredi kartı başvurusunun reddedilme nedeni

Kredi kartının yaygınlaştırılması amacıyla bankaların uyguladığı pazarlama stratejileri sürekli olsa da, her kredi kartı almak isteyene de olumlu yanıt verilmemektedir. Geliriniz düzenli değilse ve herhangi bir gelir beyanında bulunmadıysanız, bankalar kredi kartı başvurunuza büyük olasılıkla olumsuz cevap verecektir. Faturalarınızı gecikmeli ödüyorsanız veya hiç ödemiyorsanız kredi notunuz düşer ve kredi kartı başvurusu negatif olarak sonuçlanabilir.

Kredi kartı ile banka kartı arasındaki farklar

Kredi kartı ve banka kartı benzerlik gösterse de birbirinden oldukça farklı işlevlere sahiptir. Banka kartı hesap kartı olarak da adlandırılmaktadır ve hesapta para bulunduğu müddetçe alışveriş için kullanılabilir. Kredi kartı da bankanın size sağladığı kredinin küçük bir plastik karta sığdırılmış şeklidir. Bankanın vermiş olduğu limite bağlı olarak, önce harca sonra öde şeklinde bir yöntemle işlemektedir.

Visa ve MasterCard arasında ne gibi farklılıklar vardır?

Visa ve MasterCard, dünya çapında ödeme sistemlerini yöneten iki büyük kuruluştur. Geçmişte bazı farklılıkları bulunsa da günümüzde bu iki ödeme sisteminin belirgin bir farklılığı kalmamıştır.

kredi-karti-secimi

Kredi kartı seçerken bilinmesi gereken detaylar

İndirimli veya taksitli alışveriş imkanlarından faydalanabilmek için kredi kartımız olsun isteriz. Fakat kredi kartı seçimi yaparken dikkat edilecek bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle bankanın anlaşmalı üye işyeri sayıları, yıllık kredi kartı ücretleri veya faiz oranları gibi kriterler dikkate alınmalıdır. Kredi notunuz da kredi kartı alabilmeniz açısından büyük önem taşımaktadır. İşte, kredi kartı seçiminde bilinmesi gerekenler;

Kredi kartı seçiminde bankanın önemi

Kredi kartı almak isteyenlerin öncelikle neden bir kredi kartına ihtiyaçları olduğunu, elde ettikleri gelirin ödemeleri yapmaya yeterli olup olmadığını bilmeleri gerekmektedir. Kredi kartı alma konusunda kesin karar verdiyseniz seçeceğiniz banka oldukça önemlidir. Bankanın kredi kartı aidatı almamasına, üye işyerlerinin sayısının fazla olmasına, taksit olanaklarının ve avantajlarının diğer bankalara göre daha iyi olmasına ve en önemlisi de faiz oranlarının yüksek olmamasına dikkat edilmesi faydalı olacaktır.

Kredi kartı seçiminde yardımcı bilgiler

Bir kredi kartı aldığınızda, kampanyalardan ve birçok avantajlı fırsatlardan yararlanmayı isteriz. Bunu isterken de bütçenize yük olmayacak bir kredi kartı yaşam kalitenizde de artış sağlayabilir. Kredi kartı aidatı olmaması, 7/24 ödeme yapılabilir bir sisteme sahip olması, üye işyerlerinin fazlalığı ve taksit imkanları ile düşük faiz oranlarına sahip olması sizin kredi kartı seçiminizde dikkate alacağınız kriterler olmalıdır.

Uçuş mili veya uçak bileti kazandıran kredi kartları

Özellikle sürekli seyahat ediyorsanız, bu seyahatlerinizde uçak biletlerinizi bedavaya getirebilirsiniz. Uçuş mili biriktirmenizi sağlayan kredi kartları ile ücretsiz uçak bileti alma imkanına sahipsiniz. Bankaların bazıları uçuş mili kazandıran özel kredi kartlarını müşterilerine sunmaktadır. Kredi kartı başvurularınızda hangi özellikleri taşıdığını bilmeli ve sunduğu kampanyaları da öğrenmelisiniz.

Kredi notu nedir? Nasıl ve neye göre hesaplanmaktadır?

Yapmış ve yapmakta olduğunuz bankacılık işlemlerinin puanlamasına kredi notu adı verilmektedir ve bankalara yapacağınız her kredi veya kredi kartı başvurusunda karşınıza çıkan bir değerlendirmedir. KKB’nin belirlediği kredi puanı, kredi kartı ve kredi başvurularında en önemli kriterdir. Fatura ödemelerinizde yaşadığınız 1 günlük gecikme dahi kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Hayatınız boyunca tüm finansal yaşamınız süresince karşınıza çıkacak olan kredi notu 5 farklı kategoride değerlendirilerek tespit edilmektedir.

Kredi notunun yükseltilmesi için ne yapılmalıdır?

Kredi notunuzun düşük olması almak istediğiniz kredi ya da kredi kartı için olumsuz netice verebilmektedir. Bunu düzeltmek için çaba göstermeniz gerekmektedir. Yine de karamsarlığa kapılmayın, çünkü uzun sürse de kredi notunuzu yükseltmek sizin elinizde.

Kredi kartı yıllık aidatı yasal mı? Bankadan geri alınabilir mi?

Kredi kartı kullananların en önemli sorunlarından biri de tahakkuk ettirilen yıllık ücretlerdir. Harcama yapmasanız da fazladan ödeme yapmak oldukça sinir edici bir durumdur. Bankacılık sisteminde yapılan birtakım düzenlemeler sayesinde bu yıllık ücreti geri alabilmeniz mümkündür. Fakat yine de bankalar bu ücreti almaktan vazgeçmeye niyetli değiller. Kredi kartı sözleşmelerine ekleyerek bunu da yasallaştırmanın yolunu bulacaklardır.

Kredi kartı ile harcama yaparken bilinmesi gerekenler

Sahip olduğunuz kredi kartınızla alışverişlerinizi yapabildiğiniz gibi, her türlü fatura ve vergi ödemelerini de halledebilirsiniz. Limiti ne kadarsa o oranda kredi kartı ile harcama yapma imkanına sahipsiniz. Nakde sıkıştığınızda da kredi kartı imdadınıza yetişecektir. Yurt dışı ile ilgili ödemelerinizi de kredi kartınızla yapabilirsiniz. İşte, kredi kartıyla yapılabilecek harcamalar;  

Kredi kartıyla ödeme yöntemleri

Bazı kredi kartları Türkiye’de kullanılmasa da en yaygın ödeme yöntemleri banka ve kredi kartlarıdır. Hemen herkesin cüzdanında bulunan bu kartlar yerini korumaya devam edecek gibi. Bu kartlar vasıtasıyla nakit taşıma külfeti olmadan alışveriş yapabilir, sorunsuz bir şekilde farklı işlemler yapabilirsiniz.

Kredi kartıyla Motorlu Taşıtlar Vergisi nasıl ödenir?

Birçok bankanın uygulamaya başladığı internet bankacılığı sayesinde, pek çok işlem bankaya gidilmeden hatta ücret veya komisyon bedeli ödemeden yapılabiliyor. İnternet bankacılığı sayesinde artık vergi dairelerinde sıra beklemeksizin ödemelerinizi yapabilmektesiniz. Ayrıca taksitlendirme imkanı sayesinde de Motorlu Taşıtlar Vergisini sıkıntısız bir şekilde ödeme imkanına kavuşabilirsiniz.

Kredi kartından nakit avans nedir ve nasıl yapılır?

Kredi kartı ile nakit avans işlemi bankaların müşterilerine sunduğu bir tür kredi olarak değerlendirilebilir. Nakit avans imkanı sağlayan bankalardan bir kısmı taksitlendirme olanağı da sağlamaktadır. Nakit avans’ta uygulanan faiz oranları oldukça yüksektir ve çok gerekmedikçe kullanılmaması daha iyi olur. Çok acil nakit ihtiyaçlarınızda anında para alabileceğiniz nakit avans uygulaması yerinde kullanıldığında fayda sağlayacaktır.

Kredi kartıyla yurt dışı ödemeleri

Kredi kartı ile gerçekleştirilen online alışveriş imkanı, yalnızca ülkemizle sınırlı değil küresel bir düzeye gelmiştir. İnternet üzerinden dünyanın en uzak köşesinden bile istediğinizi satın alma imkanına sahipsiniz. Yurt içi online alışveriş sitelerinin güvenli olup olmadığından emin değilken, yurt dışındaki alışveriş sitelerinden şüphe duymanız gayet doğaldır. Bu konuda dikkat edilecekleri iyice öğrendikten sonra, istediğiniz gibi alışverişin keyfini sonuna kadar çıkarabilirsiniz.

Kredi kartı limitinin önemi

Bankalardan kredi kartı almak kolay, fakat ödemelerini yapmak da bir o kadar zor. İhtiyaçların tamamının karşılanabilmesi mümkün değildir ve kredi kartınızı alırken limitini ihtiyaçlarınıza göre değil de, gelirinize ve yapabileceğiniz aylık ödeme tutarına göre belirlemelisiniz. Kredi kartınızın limitini yüksek tutarak ödeme zamanı asgarisini öderim diyenlerdenseniz, ileride hiç de iç açıcı bir durumla karşılaşmayacağınızı şimdiden söyleyebiliriz.

Kredi kartını hangi amaçla ve ne zaman kullanıyoruz?

Kredi kartı kullanımın yaygınlaşması, hemen hemen her harcamayı kredi kartı ile yapma alışkanlığı sağlamıştır. Edinilen bu alışkanlıkla kredi kartının size sunduğu avantajlardan yararlanabileceğiniz gibi, kontrolsüz ve bilinçsiz alışverişlere de yol açabilmektedir. Sürekli kredi kartı kullanan ve günlük alışverişlerinde bu ödeme yöntemini tercih edenleri incelediğiniz zaman oldukça şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Kredi kartı harcamalarının kontrol altına alınması

Kredi kartıyla bilinçsizce harcamalar yaparak, sonrasında ödemede zorluk yaşamamak için kartı bulundurma ve kullanım amacını iyice kavramalısınız. Şayet geliriniz giderlerinizden fazlaysa kredi kartı kullanmak yarar sağlayabilir, fakat tam tersi bir durum sorun anlamına gelir. Önceden alacağınız ufak bazı önlemler sayesinde harcamalarınızda kontrolü ele alabilirsiniz.

borc-alirken-bilinmesi-gerekenler

BORÇ ALIRKEN BİLİNMESİ GEREKENLER

Kredi kartınızın aylık dönem sonu itibariyle ekstresi tarafınıza ulaştırılmaktadır. Bu hesap ekstresi, bir ay içinde gerçekleştirdiğiniz harcamaların ödeme zamanını size bildiren bir uyarı dökümüdür. Burada belirtilen tarihte ödemelerinizi yaparsanız bankanızla oldukça iyi ilişkiler kuruyorsunuz demektir. Ödemenizin gecikmesi ise bu ilişkilerin yara alacağını işaret etmektedir. Böyle bir durumda bankayla iletişim kurarak olumsuz görünümü pozitif hale getirmeniz size bağlıdır. İşte, kredi kartı ödemesi ile ilgili detaylar;

Kredi kartı ekstresi nedir ve neden önemlidir?

Kredi kartınızla bir aylık dönemde yapmış olduğunuz harcamaları, toplam borcunuzu ve son ödeme tarihinizi belirten bir hesap özetidir. Bankanız ödeme ile ilgili bilgileri bu hesap özetiyle tarafınıza bildirmektedir. Bankanın size sunduğu tüm kampanya ve özel fırsatları da bu hesap ekstresi ile öğrenebilmektesiniz.

Kredi kartı dönem borcu ve önemi

Kredi kartınızla yaptığınız harcamaların elbette ki bir ödemesi de vardır. Tarafınızdan belirlenen hesap kesim tarihi baz alınarak borç bilginiz ekstreyle size ulaştırılmaktadır. Hesap kesim tarihine kadar geçen 1 aylık dönemde gerçekleştirdiğiniz harcamalarınızın toplamı sizin dönem borcunuzu meydana getirmektedir. Dönem borcunun ödenmesi durumunda bankanızla aranızda herhangi bir sorun olması düşünülemez.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı

Asgari ödeme tutarı bankaların en sevdiği ödeme şeklidir ve bu tutar dönem borcunuzun %30’u kadardır. Kredi kartı ödemelerinizde asgari ödeme tutarını ödediğiniz zaman, arta kalan borcunuza en yüksek faiz oranı işletilmektedir. Ekstrenizde belirtilen son ödeme tarihinde minimum ödeme tutarını ödemek yasal bir zorunluluk olarak düşünülmelidir. Ödemelerinizde üst üste 3 defa gecikmeye düşerseniz ya da asgari tutardan az ödeme yaparsanız kredi kartınız kullanımınıza kapatılabilmektedir.

Kredi kartı borcu ödeme yöntemleri

Kredi kartı borçlarınızı ödemek için bankanızın ATM’lerini, telefon bankacılığını veya internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Ödeme yapmadığınızda bankanızla iletişime geçebilir, ödemekte zorlanacaksanız borç yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Mevcut kredi notunuzda sorun yoksa ihtiyaç kredisi kullanabilir, kredi kartı borcunuzu çok daha az faiz oranlarıyla kapatabilirsiniz. Farklı bankalara ait çok sayıda kredi kartınız varsa, borç transferi seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

Kredi kartı ödemesinin gecikmesi halinde yapılabilecekler

Kredi kartı kullananların önemli bir kısmı, asgari ödeme tutarını ödeyemedikleri için oldukça yüksek faiz oranları ile karış karıya kalabilmektedirler. Ödemelerin yapılmadığı her gün borcunuzun üstüne daha fazla yük gelmesi demektir ve borcun bütünüyle kapatılma olasılığı da düşmektedir. Bankaların kara listesine girmemek için borç taksitlendirme imkanını araştırmalısınız. Yasal takibe düşmeden bankayla iletişim kurmalı ve buna göre bir yol edinmelisiniz.

Kredi kartı borç yapılandırması

Eğer kredi kartınızın borcunu 60 gündür ödemediyseniz, bankanın ilgili departmanına yönlendirilir ve borcun ödenip ödenmeyeceği sorgulanır. Ödeme imkanınız bulunmuyorsa bankanızdan borç yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için istenen belgeleri bankanıza iletip daha uzun vadede ve az taksitlerle borcunuzu ödemeye başlayabilirsiniz.

Kredi Kartı Borç transferi

Bankaların sunduğu birçok kampanyadan faydalanmak adına birden fazla kredi kartına sahip olmuş olabilirsiniz. Fakat bu kredi kartlarınızın ödemelerinin altında ezilmeye başladıysanız borç transferi gibi bir şansınız bulunmaktadır. Borç transferi ile tüm kredi kartı borçlarınız tek bir bankada toplanmakta, uzun vade ve düşük taksitlerle ödeme imkanı sağlanmaktadır.

Kredi kartı taksit erteleme ve taksit atlatma

Kredi kartı harcamalarınızı gelirinizle orantılı tutmadığınızda, asgari ödeme tutarını bile ödeyemez hale gelebilirsiniz. Bankanızla görüşerek dilerseniz taksit atlatma işleminden faydalanabilirsiniz. Asgari ödeme tutarını ödediğinizde telefon veya internet bankacılığı ile taksit erteleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi kartı borcunun borçla kapatılması

Gelir ve gider eşit olmadığında kredi kartı borcunuzu ödemek için farklı yollara yönelebilirsiniz. Borç alacak bir yakınınız yoksa ihtiyaç kredisi müracaatında bulunabilirsiniz. Borcun borçla kapatılması zor gibi görünse de, kredi kartı faizlerinden daha az bir faizle ve daha uzun bir vadeyle ödemelerinizi hafifletme imkanına sahipsiniz.

Kredi kartı kullanımında yapılan 10 hata

Ödemelerinizi yaptığınız zamanlarda dostunuz olan kredi kartları, harcamalarınıza dikkat etmediğiniz anda en büyük düşmanınız haline gelebilir. Taksitle alışveriş yaparak her ay azar azar ödemek cazip olsa da, zamanla baş edilemeyecek bir borç yükünün altına girebilirsiniz. Özellikle ödemelerin zamanında yapılmaması ve asgari tutar ödenerek borç biriktirilmesi, çoğu kredi kartı kullanıcılarının yaptığı en büyük hatalardandır. Kredi kartı alırken imzanızı attığınız sözleşmeyi dikkatli okumadığınız için, zamanla yük haline gelen yüksek faizlere itirazınızın sonuçsuz kalmasına yol açabilmektedir.

Kredi kartıyla yurt dışında döviz harcamaları

Yurt dışı seyahatlerinizde kredi kartı kullanmak güvenli ve de avantajlıdır. Yaptığınız harcamaları TL cinsinden ya da döviz cinsinden ödeme imkanına sahipsiniz. Bankanız dilerseniz yurt içi ve yurt dışı harcamalarınız için size iki farklı ekstre de düzenleyebilmektedir. Bu hesap ekstrelerinin hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Döviz kurlarının durumuna ve gidişatına bakarak ekstre tercihinizi belirleyebilirsiniz.

Kredi kartı mağdurları ne yapabilir?

Bazı kişilere kredi kartı kullanımı bedava alışveriş yapmak gibi gelebilmektedir. Kartın limiti dahilinde ne isterseniz alabilmektesiniz. İşte, sonrasını düşünmeden atılan adımlarınız sizi en dibe çekebilir. Bu mağduriyeti bankayla yapacağınız bir görüşme ile çözebilirsiniz ancak. Bankalar müşterilerine her türlü faydayı sağlamaya çalışmaktadır. Borç yapılandırması yaparak hem kendinizi rahatlatabilir hem de bankanızla aranızı kötüleştirmemiş olursunuz.

mobil-ve-online-islemlerde-bilinmesi-gerekenler

KREDİ KARTI MOBİL VE ONLİNE İŞLEMLERDE BİLİNMESİ GEREKENLER

Bankalar teknolojiyi en etkin kullanan kuruluşların başında gelmektedir. Günümüzde akıllı telefonlar, tabletler veya dizüstü bilgisayarlardan her türlü banka işlemlerini tek tuşla kolayca yapabilmektesiniz. Mobil bankacılığı kullanarak küçük işlemlerinizden başka EFT, havale, kredi ya da kredi kartı başvurularınızı yapabilir, zorlu görünen birçok işlemi zahmetsizce gerçekleştirebilirsiniz. İşte, mobil ve online bankacılık işlemlerinizde bilmeniz gerekenler;

İnternetten kredi kartı başvurusu

Bankalardan kredi kartı almak artık çok daha kolaylaştı. Birçok yöntemle kredi ve kredi kartı başvurusu yapabilme imkanı sağlamaktadırlar. Kimlik bilgilerinizi vererek kısa zaman içinde kredi kartınızı size teslim ediyorlar. Bütçeniz için en uygun olan bankaya karar verdiğiniz zaman, hiç şubeye gitmeden online olarak kredi kartı başvurusu yaparak kartınıza kavuşabilirsiniz.

Masrafsız bankacılık işlemleri

Akıllı telefon ve tabletlerdeki uygulamalarla, bankacılık işlemlerinizin birçoğunu herhangi bir ücret ödemeden gerçekleştirme imkanına sahipsiniz. Bankada kuyruğa girip işlemleriniz için komisyon ya da işlem ücreti ödemeksizin, çok daha hızlı şekilde yapabilirsiniz. Bankaların müşteri memnuniyeti adına devreye aldığı bu uygulamaları güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

İnternet bankacılığında işlemler nelerdir?

İnternet sayesinde artık bankacılık işlemlerini halletmek çok daha rahat ve kolay oldu. Kredi kartı işlemleri ile birlikte, EFT ve havale yapabildiğiniz gibi, faturalarınızı ve HGS ödemelerinizi yapabilmektesiniz. Dilerseniz fon alım satım işlemlerinizi de internet bankacılığı aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi kartı iletişim bilgilerinin güncellenmesi

Bankanızdaki iletişim bilgilerinizin güncel olması çok önemlidir. Kredi kartı başvurusu sırasında verdiğiniz bilgilerinizin değişmesi halinde, bankanızla irtibata geçerek bu bilgileri güncellemeniz gerekir. Dilerseniz banka şubesine giderek, dilerseniz telefon veya internet bankacılığını kullanarak güncelleme yapabilirsiniz.

Kredi kartınızın hesap kesim tarihini değiştirmek:

Kredi kartı hesap kesim tarihi, harcamaların yapıldığı 1 aylık sürenin sonuna gelindiğini belirtmektedir. Hesap kesim tarihi şahsa özeldir ve ödeme planınıza göre kendiniz belirleyebilirsiniz. Maaş aldığınız tarih değişirse son ödeme tarihlerinde sorun yaşamamak için internet bankacılığını kullanarak ya da ATM’lerden bu tarihi değiştirme imkanına sahipsiniz.

Kredi kartı GÜVENLİK KONUSUNDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Kredi kartı sahiplerinin suistimale uğramamaları için bir dizi güvenlik önlemi alınmış durumdadır. Bankalar, kredi kartı kullanımında birçok güvenliği sağlamakta ve kart bilgilerinin üçüncü şahısların eline geçmemesi için ekstra önlemler almaktadırlar. Kredi kartı kullanan kişiler için de uyarılar ve güvenlik önlemleri bulunmaktadır. Bütün bunların ışığında kredi kartını rahatça kullanma imkanı sağlanmaktadır. İşte, kredi kartı güvenliğinin sağlanması ile ilgili detaylar;

Kredi kartı güvenlik kodu (CVV):

Online alışverişlerde kartınızın şifresini kullanmak yerine, kredi kartınızın arka yüzünde bulunan üç haneli güvenlik kodu (CVV ) olan sayıyı kullanmak durumundasınız. Bu kod sayesinde online alışverişlerinizi güvenli bir şekilde yapabilmektesiniz. Kabartmalı olmayan bu güvenlik kodu, sadece siz ve bankanız tarafından bilinmektedir.

ATM, Telefon ve internet bankacılığında güvenli işlem yapmak:

Bankalar kredi kartları için hırsızlık, sahtecilik ve dolandırıcılık karşıtı bir takım önlemler almaktadırlar. Günümüzde kişisel bilgi hırsızlığı oldukça can yakmaktadır. Bu aşamada kredi kartı kullanan kişilere de önemli görevler düşmektedir. Özellikle bankacılık işlemlerini yaparken önceden alacağınız tedbirler sayesinde, önemli kişisel bilgilerinizin çalınma riskini azaltabilirsiniz.

İnternet üzerinden güvenli alışveriş

İnternet üzerinden yapılan alışverişler tüm dünya genelini etkisine almıştır. Bu sayede insanlar zahmetsizce ve zaman sorunu olmaksızın her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler. Alışveriş yapılan internet sitelerinin güvenilirliği ve bilgisayarların korunuyor olması burada çok önemli bir noktadır. Kredi kartınızın olduğu bankanızın da ek olarak sağladığı uygulamaları da kullanırsanız, çok daha güvenli bir online alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Sanal kart

Kredi kartı bilgilerinizin çalınabileceğini düşünüyorsanız, internet üzerinden yapacağınız alışverişlerinizde sanal kart kullanabilirsiniz. Bankanızın internet bankacılığı hizmetini kullanarak sanal kart alabilir ve hemen güvenli alışverişlere başlayabilirsiniz. Sanal kart, kredi kartı numarasından farklı numaralar içermektedir. Kaybolsa veya çalınsa bile limiti sıfır olacağı için sorun yaşamazsınız.

3D Secure:

Online alışverişlerinize güvenliğinizi daha da arttırmak istiyorsanız, cep telefonunuza gelen kodu kullanabilirsiniz. Secure Code veya Verified by Visa gibi isimleri olsa da buradaki amaç dolandırıcılığın önüne geçmektir. 3D Secure’ü kredi kartınıza tanımlarsanız, çalınmış olsa da sizden başkası kredi kartınızı kullanamaz.

Kredi kartının yurt dışında kullanımında dikkat edilecekler:

Yurt içi veya yurt dışı seyahatlerinde nakit para taşımak yerine, kredi kartı kullanmak en uygun olanıdır. Kredi kartları kolay taşınabilirdirler ve çalınma olasılığı nakit paraya göre daha azdır. Bu da tercih edilmesinin en başta gelen nedenidir. Yurt dışında da kredi kartı ile ilgili tehlikeler yok değildir. Keyfinizi kaçırmadan ufak bazı önlemleri alarak seyahatlerinizde harcama yapabilirsiniz.

Kredi kartının kaybolması ya da çalınması

Kredi kartları ait oldukları kişiye özeldir ve üçüncü şahısların eline geçtiğinde maddi zararlara yol açabilir. Şüphe duyduğunuz bir durumda bankanızın müşteri hizmetlerini arayıp kartınızı kullanıma kapattırabilirsiniz. Haberiniz olmadan yapılan harcamalar ile ilgili ya hiçbir ödeme yapmanıza gerek kalmaz ya da maksimum 150 TL’ye kadar bir ödeme yaparsınız.

KREDİ KARTI SORUNLARI İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Her ne kadar hayatı kolaylaştıran bir ürün olsa da kredi kartlarındaki yüksek faiz oranları, komisyonlar ve dosya masrafları gibi ekstra ödemeler de şikayetleri sürekli arttırmaktadır. Bununla birlikte kredi kartı kapattırma işlemleri bankalarca zorlaştırılmakta, yeni devreye alınan prosedürler de bankalarla sorun yalanmasına yol açmaktadır. İşte, bankalarla yaşanan bazı sorunlar ve çözümleri;

Kredi kartı şikayetleri neden artış gösterdi?

Her yıl sürekli olarak artan şikayetlerin en başta gelenleri yüksek faiz oranları, komisyonlar ve alınan masraflardır. Kredi kartı şikayetlerinin ilk sıralarını ise daha çok çalıntı ve kayıplar almaktadır. Bu sorunların çözümü ve denetimi en başta BDDK’nın sorumluluğundadır.

Kredi kartı borcunun ödenmesinde karşılaşılan problemler:

Kredi kartı şikayetlerinin en başlarında gelen konulardan biri de asgari ödeme tutarını ödeyememekle alakalıdır. Bundan dolayı düşülen durumlar ve karttan çekilen yüksek sigorta primleri de şikayet konusudur. Asgari ödeme tutarını ödemekte zorluk çeken pek çok insan bulunurken, yüksek faiz oranlarının uygulanması borcun katlanmasına yol açmakta ve büyük problem haline gelmektedir. Daha uygun fiyatlara yaptırabilecekken, fahiş fiyatlarla yapılan sigorta poliçeleri de borcu katlamaktadır.

Bankalarla ilgili şikayetler nereye yapılır?

Bankalarla işi olmayan neredeyse hiç kimse yoktur. Bankaların büyümesi ve müşteri memnuniyeti yönünden şikayetlerin de buna dahil olduğunu söyleyebiliriz. Bankanızla ilgili herhangi bir şikayetiniz varsa, bunu kendi bankanıza ya da Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyetine yapabilirsiniz.

Kredi kartı iptali nasıl yapılır?

Büyük bir rekabette olan bankalar, müşterilerini kaybetmemek için kredi kartı iptallerine pek yanaşmazlar. Bütün borcunuzu ödediğinizden ve otomatik ödeme talimatlarınızı iptal ettirdiğinizden emin olduğunuz zaman, bankanızla mücadeleye hazır olmak durumundasınız. Kredi kartınızı veren bankanız bunu iptal etmemek için size çok özel imkanlar ve fırsatlar sunmaktan geri durmayacaklardır.  Bankanıza karşı kararlı ve sabırlı olursanız kredi kartını kapattırmamanız için bir neden yok.

Evet, yazımızda kredi kartınızı nasıl kullanmanız gerektiği ile ilgili bilgiler paylaştık. Kredi kartları hayatımızı kolaylaştıran önemli bir araçtır. Kullanımlarınızda bilinçsizce hareket ettiğiniz taktirde maddi ve manevi pek çok zarara uğrayabilirsiniz. Bu gibi durumlardan en hafif hasarla kurtulmak hatta hasarsız atlatmak için yazımızdaki detayları aklınızda tutun. Kredi kartını bilinçli kullandığınız her daim bir adım önde olursunuz. Güvenli ve keyifli harcamalar dileriz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir