Kredi Kartı Limitim En Fazla Ne Kadar Olur?

Reklamlar


kart-limiti-artirma

Kredi Kartı Limitim En Fazla Ne Kadar Olur: Kredi kartı limitim neden artmıyor, kredi kartı limitin ne kadar olur ve kredi kartı limit neden artmıyor gibi soruların cevabını sizler için derledik işte detaylar

Kredi kartları bankaların müşterilerine sundukları en esnek şekilde kredi kullanımına olanak sağlayan finansal ürünlerdir. Geçmiş dönemlerde bankalar tarafından aylık resmi gelirinizin çok üzerinde limitleri bulunan kredi kartı limitleri kullandırıldığını görüyoruz.

Ancak günümüzde kredi kartı limitleri en fazla aylık belgelendirebileceğiniz gelirinizin kartın elinize ulaştığı ilk sene gelirinizin 2 katı devam eden yıllarda ise 4 katını geçmeyecek şekilde sınırlandırılmıştır. Bu limitler müşteri bazında belirlenmekle birlikte banka bazında değildir.

Aşağıda pek çok farklı açıdan detaylı olarak araştırmalarını gerçekleştirmiş olduğumuz kredi kartı limiti en fazla ne kadar olur ve yükseltmek için nasıl bir yol izlenmeli konusunu birlikte inceleyelim.

Gelire Göre Kredi Kartı Limiti En Fazla Ne Kadar Olabilir?

Her bankanın kredi kartı kullanım şartları bir diğer bankaya göre farklılık göstermekle birlikte bankaları farklı farklı inceleyelim.

Gelirinizin 3.000 TL olduğunu varsayarak kredi kartı limiti en fazla ne kadar olabilir inceleyelim.

* Akbank 3.000 TL gelire Axess kredi kartı ile en fazla 3.000 TL kart limiti kullandırmaktadır.

* Garanti Bankası ise 3.000 TL gelire 2.000 TL kart limiti kullandırmaktadır.

* İş Bankası kredi kartı olan Maksimum Kart ise 3.000 TL gelire karşılık 3.000 TL kart limiti sunmaktadır.

Kullanmakta olduğunuz bir kredi kartı ürününüz bulunuyorsa kart limitiniz ilk yıldan sonraki kullanımlarda 4 katına kadar çıkacaktır. Yani 3.000 TL olan gelirinize karşılık 12.000 TL kredi kartı limitiniz bulunmaktadır. Bazı durumlarda gayri resmi gelirleriniz veya kira gibi ek gelirlerinizi de bankaya beyan ederseniz bankanın insiyatifinde kredi kartı limitiniz yükselebilmektedir.

Ancak bazı durumlarda bankalar gelirin 4 katı oranında kart limiti kullandırmazlar ve talep etseniz bile reddedebilirler. Birlikte inceleyelim;

Bankalar Limit Artırımını Neden Reddeder?

Bazı durumlarda siciliniz temiz ve aylık belgelendirebileceğiniz net geliriniz yüksek olsa bile bankalar bazı durumlarda müşterilerine limit artırımı gerçekleştirmeyebilir. Bu durumun başlıca ana nedenleri içerisinde müşterilerin diğer bankalara olan borçlarının yükünün ağır olması gösterilebilir. Özellikle kredili mevduat hesapları ve bireysel kredilerin ödemeleri gerçekleşse bile sabit gelirinize oranla borç yükünüzün hesaplanması ile yeniden hesaplama yapılmaktadır.

Buna ek olarak bankaların kredi kartı limiti arttırma konusunda dikkat ettikleri en önemli noktalardan birisi de kredi notudur. Kredi notunuz düşük olacak olursa bankalar kredi kartı limit artırımı talebinizi reddedecektir. Bu durumda kredi kartınızı yükselterek yeniden limit artırımı talebinde bulunmanız gerekiyor.

Kredi kartı limitini yükseltmek için kredi notunuzun ülke ortalamasında olması gerekiyor, bunun için tüm geçmiş dönem borçlarınızı temizlemeli ve tüm ödemelerinizi vadesinde gerçekleştirmeni gerekiyor.

Bunun dışında bankalarda ufak tutarlarda olsa bile para biriktirmek kredi notunuzun yükselmesine neden olmaktadır. Aylık rutin ödemeleriniz olan tüm fatura ödemeleri ile aidat ödemelerinizi de bankalarda bulunan hesaplarınızdan gerçekleştirmek kredi notunuzun yükselmesinde olumlu etkiler gösterecektir.

Yukarıda incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz kredi kartı limitim en fazla ne kadar olur ve limit yükseltme işlemleri için yapılması gerekenleri inceledik. Konuya eklemek istediğiniz her türlü ek bilgi ile soruyu yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir