Kredi Kartı Ne Kadar Zamanda İcralık Olur?

Reklamlar


Kredi Kartı Ne Kadar Sürede İcralık Olur: Kredi kartı ödenmediği durumda kaç ay sonra haciz gelir, kredi kartı icralık süreci nedir ne kadar sürede icralık olur işte detaylar. Kredi kartları düzenli kullanımında yanımızda nakit para taşımamıza gerek kalmadan kolaylıkla harcamalar gerçekleştirebileceğimiz ödeme araçlarıdır.

Kredi kartlarını bütçemize uygun şekilde kullanacak olursak avantajlı olarak kredi kartımızın özelliklerine bağlı olarak kampanyalardan faydalanabileceğimiz gibi özel ayrıcalıklardan da yararlanabiliriz. Ancak kart kullanımını bütçemizden yüksek harcamalarla limit aşımına varacak şekilde kullanır ve borcumuzu zamanında ödeyemeyecek olursak kredi kartı borcundan dolayı icralık olma durumu söz konusu olabilir.

Kredi kartı borçları hangi sürede icralık olur ve icralık olduktan sonra hangi ödeme seçeneklerinden  yararlanarak borçlar ödenebilir konusu ile ilgili gerçekleştirmiş olduğumuz incelemelere birlikte bakalım;

Kredi Kartı Borçları Nasıl İcralık Olur?

Devlet bankaları ve özel bankalarda aynı şekilde olmak üzere gerçekleştirmiş olduğunuz harcamalar  1 aylık yani 30 günlük süreçte listelenir ve kredi kartı borç ekstresi olarak adresinize gönderilir. Kredi kartı harcamalarınızda geçerli olacak 30 günlük dönem kredi kartı başvurunuzda belirttiğiniz tarihler baz alınarak düzenlenmektedir.

Kredi kartı ekstreleriniz isterseniz posta yoluyla veya e posta yoluyla veya kısa mesajla size bildirilmektedir.

Kredi Kartı Borcu 1. Dönem

* Kredi kartı borçlarınız 30 günün ardından 9 günlük ödeme süreci içerisinde ödenmelidir, yani 39 günlük dönem içerisinde ilk 30 günlük harcamalarınızı ödeyebilmeniz gerekiyor. Bu dönem içerisinde kredi kartınızın tamamını ödeme durumunuz bulunmuyorsa, kredi kartı borcunuzun aylık asgari ödeme tutarını ödemelisiniz. Buna göre minimum olarak aylık kredi kartı borcunuzun asgari tutarı olan % 25’lik tutarın ödenmesi gerekmektedir.

Bu dönem içerisinde borcunuzun tamamını veya asgari ödemesini gerçekleştirmeyecek olursanız banka tarafından kısa mesaj ve telefon yoluyla bilgilendirileceksiniz. Bu dönem içerisinde kredi kartınızın kullanımına bağlı limiti bulunuyorsa kartınız alışverişlerde kullanılabilecektir.

Kredi Kartı Borcu 2. Dönem

Kredi kartı borçlarında 30. gün başlayarak 60. günün sonuna kadar devam eden ve 60. gün sona erdikten sonra başlayan dönemdir. Bu dönemde kartınızın açık olduğu dönemde gerçekleştireceğiniz borçlarınız da 1. dönem borcunuza eklenecektir. 2. dönemden sonra devam eden 9 gün boyunca kredi kartı borcunuzu ödemeyecek olursanız bu süreçte 2. dönemde de üst üste ödemediğiniz borçlarınıza karşılık olarak kredi kartınız kullanıma kapatılacaktır.

* 2. Dönemin sonunda 9. gün ödeme gerçekleştirmediğiniz tespit edilecek olursa kredi kartınız kullanıma kapatılacağı gibi banka tarafından çok sık bir şekilde aranarak bilgilendirileceksiniz. Bu dönemden sonra tekrar ödeme gerçekleştirecek olursanız kredi kartınız yeniden kullanıma açılacaktır.

Kredi Kartı Dönem Borcu Kaç Gün Ödenmezse Avukatlık Olur?

Kredi Kartı Borcu 3. Dönem

  1. Dönem kredi kartı borçlarının en son noktalarından biri olmakla birlikte 3. dönemde de ödeme gerçekleştirmeyecek olursanız bu durumda idari takip süreci başlatılmakla birlikte ödeme yapmanız için size 1 hafta yani 7 günlük ek süre verilmektedir. Bu süre içerisinde size tanınmış olan son hakkınızı da kullanamayacak yani ödeme gerçekleştiremeyecek olursanız idari takip süreci yani hukuksal icra süreci başlatılacaktır.
  1. Dönemden sonra size verilen 1 hafta boyunca da borcunuzu ödemeyecek olursanız bankalar hukuksal yollara başvurmakta ve icra yoluyla alacaklarının tahsilini gerçekleştirmektedir. Bu dönem içerisinde icra süreci başladıktan sonra borcunuzun katlanacağını ve avukatlık ücretleri gibi hukuksal masrafların da kredi kartı borcunuza ekleneceğini unutmamalısınız.

Yani kredi kartınızın kullanıma açılması ve 3 dönem boyunca kredi kartınızın limitine bağlı olarak gerçekleştireceğiniz harcamaların tamamı ekstrenize işlenmektedir. Bu 3 dönem içerisinde 90 günlük süreç + borcunuzu ödemeni istenen 7 günlük süreçle birlikte toplamda 97 gün içerisinde borcunuzu ödemeyecek olursanız kredi kartı borcu icralık olacaktır.

* 97 Günün ardından kredi kartı borcunuza hukuksal masraflar ve icra masrafları da eklenecektir, bu şekilde borcun çok daha yükseleceğini bilmelisiniz. Bu nedenlerden dolayı kredi kartı kullanımlarınızı bütçenize uygun şekilde gerçekleştirmeniz çok önemlidir, bu oran aylık net gelirinizin yarısı oranındadır.

Aylık net gelirinizin yarısından daha fazla harcama gerçekleştirecek olursanız kredi kartı borcunuzun ödenme ihtimali büyük oranda düşecektir. Bu nedenle bütçenize uygun harcamalar gerçekleştirmeniz kredi kartı borcunuzun icralık olmasına neden olacaktır.

Yukarıda incelemelerini gerçekleştirmekte olduğumuz kredi kartı ne kadar sürede icralık olur? Sorusu ile ilgili her türlü tecrübe ve sorularınızı yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir