Kredi Kartı Ödemesi Geciktiğinde Ne Olur?

Reklamlar


kredi-karti-99567

Kredi Kartı Ödemesi Geciktiğinde Ne Olur?

Kredi kartının ödemesinin gecikmesi halinde kart banka tarafından kullanıma kapatılacaktır. Kartınızı kullanıma açmak için borcunuzun tamamını ödemenize gerek yoktur. Bankanın asgari tutar olarak belirttiği tutarı ödemeniz kartınızı açtırmanız için yeterlidir. Ayrıca asgari tutarı ödemeniz sizin takibe düşmemenizi de sağlayacaktır. Ancak asgari tutarı ödememeniz halinde hem kredi kartınız kullanıma kapatılacak, hem de takibe düşeceksiniz.

Kredi Kartı Ödemesi Geciktiğinde Ne Olur?

Bankadan size ulaşan kredi kartı ekstrenizde kredi kartı borcunun son ödeme tarihi yer almaktadır. Kredi kartı borcunun son ödeme tarihinde ödenmemesi halinde ödemede gecikme söz konusu olur. Bu durumda banka sizin borcunuzun %20’sini belirler ve bunu asgari tutar olarak değerlendirir. Asgari tutar olan borcunuzun %20’sini ödemeniz halinde kartınız kullanıma açılacak ve takibe düşmeyecektir.

Kredi Kartı Ödemesi Geciktiğinde Nasıl Bir Süreç Başlar?

  • Öncelikle banka müşterisine borcunun geciktiğini bildiren bir uyarı mektubu gönderir. Bu mektubu gönderilen müşteriler borcu 30 günden daha az gecikmiş olan müşterilerdir.
  • 30 gün gecikmeli alacaklılar grubunda olan bu müşteri borcunu hala ödememesi halinde son bir uyarı mektubu daha gönderilir.
  • Banka tarafından gönderilen uyarı mektubunu dikkate almayan müşterinin öncelikle nakit avans çekimi banka tarafından kapatılır. Daha sonra durumu Kredi Kayıt Bürosuna banka tarafından bildirilerek kişinin kartının kullanıma kapatılması sağlanılır.
  • Kişi daha sonra 60 gün alacaklılar grubuna, daha sonra da 90 gün alacaklılar grubuna dahil edilir. 90 gün içinde ödeme yapılması müşterinin takibe düşmesine sebep olmayacaktır. Ancak 90 günün sonunda hala ödeme yapmamış olan müşteri için hukuki işlem başlatılacaktır.

Hukuki Süreç Aşaması Nasıl Yürür?

  • Bir borç takibe düştükten sonra bankanın avukatı tarafından alacaklıya ödemesi yapması konusunda bir ihtar gönderilir. Ve gönderilen ihtarda ödeme yapılması için verilen süre 15 gündür.
  • İhtarı alan müşteri bankaya giderek ya da telefon bankacılığıyla borcunu vadelendirebilir. Vadelendirdiği borcunu bu sayede taksitli bir şekilde öder.
  • Ancak 15 gün içinde her hangi bir ödeme girişiminde bulunmayan müşteriden bankanın alacağının tahsil edilmesi için hukuki olarak cebri icra uygulanır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir