Kredi Kartı Yıllık Ücreti Yasal Mı? Geri Alınır Mı?

Reklamlar


kredi-karti-aidati-0035f

Kredi Kartı Yıllık Ücreti Yasal Mı? Geri Alınır Mı?

İnternette son zamanlarda en çok aratılan sorulardan biri de, kredi kartı aidatı hakkında, en çok aratılan ve merak edilen aramalar şu şekilde, kredi kartı aidatı geri alınır mı, kredi kartı üyelik ücreti yasal mı ve kredi kartı aidatı ücret iptali nasıl yapılır, biz de sizler gibi bu konuyu araştırdık ve yararlı olabileceğini düşündüğümüz tüm cevapları bir araya topladık, işte kredi kartı aidatı hakkında bilmeniz gerekenler.

Kredi kartları mantıklı bir şekilde kullanıldığında pek çok açıdan ödeme kolaylıkları sağlamakla kalmıyor aynı zamanda bankaların mağazalar ile olan anlaşmalarına bağlı olarak bir çok kampanyalı alışveriş imkanı sunuluyor.

Kredi kartlarının avantajları olduğu gibi kredi kartı yıllık kart aidatı gibi bazı dezavantajları da bulunmakta. Bu durumda yıllık kart aidatı ödememek için çeşitli yöntemler bulunuyor ve bu yöntemlerin uygulanması ile yasal hakkınız olan kart aidatını ödememe konusunda incelemeler gerçekleştirdik. Birlikte Bakalım;

Kredi Kartı Yıllık Ücreti Yasal Mı?

Bankalar size sunmuş oldukları kredi kartları ile gerçekleştirdiğiniz alışverişlerde taksitlendirme imkanı sunmakla birlikte pek çok kampanyadan yararlanmanız mümkün oluyor. Buna istinaden verilen  bu hizmetlere karşılık kredi kartınızın kullanımına bağlı olarak sizden bir kredi kartı yıllık ücreti adı altında hizmet bedeli talep ediliyor.

Bu bedeli bankaların sizden talep etmesi yasal olarak bir engel teşkil etmiyor ancak aşağıda sizlere açıklamalarını gerçekleştirdiğimiz bilgiler ışığında bu bedeli ödemekten kurtuluyorsunuz.

Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Aşağıda yer alan maddeleri inceleyerek geriye dönük olarak ödediğiniz kredi kartı aidatı ve diğer masrafları geri almanız söz konusu.

  1. Sözleşme Hakkınız Bulunuyor

Yapılan incelemelere göre bankalar geçen yıl müşterilerinden tam 3.2 milyar lira kredi kartı aidatı tahsil etmiş bulunuyorlar. Bu incelemeler sonrasında hukuksal olarak incelemeleri gerçekleşen bu durumun Yargıtay 13. hukuk dairesinin son kararıyla 10. yıl geriye dönük olarak ödenen kart aidatlarının geriye tahsil edilebilmesine hak tanıyor. Buna göre daha eski bedellerin tahsil edilememe nedeni ise en fazla 10 yıl geriye dönük olarak zaman aşımı kanunlarının yürürlükte olmasıdır.

* Bunun için bankanızdan geçmişe yönelik tüm ekstrelerinizi almak ve bu ekstreler ile birlikte tüketici heyetine başvuru gerçekleştirerek işlem başlatabilirsiniz. Hakem heyeti tarafından gerçekleştirilen incelemeler sonucu dava 1 ay ile 3 ay arasında sonuçlanmaktadır.

  1. Müşteri Temsilcisini Arayarak Kart Aidatı Ödemek İstemediğinizi Belirtin

Bankanızın çağrı merkezini arayarak müşteri temsilcisi ile görüşerek kart aidatı ödeme konusunda kendisinden bilgi alabilir ve bu durumda kart aidatı ödemek istemediğinizi belirtebilirsiniz.

Özellikle bankada nakit fon olarak belirli bir oranda paranız bulunuyor ise bankalar ufak bir kart aidatı için sizi kaybetmeyi göze alamayacaktır. Bu nedenle bankada yer alan mevduatınızı çekebileceğinizi çıtlatarak bu bedelin sizden alınmamasını talep edebilirsiniz.

Buna ek olarak kredi kartı ödemelerinizi düzenli olarak gerçekleştiriyorsanız ve bir ay içerisinde yüklü oranda alışveriş gerçekleştiriyorsanız bankalar sizin talep etmeniz durumunda kart aidatınızı silecektir. Ayrıca sizden sene içerisinde alınan aidatların iadesi de söz konusu olacaktır.

Bankaların iyi müşterilerini kaybetmeyi göze alamayacaklarını unutmayın yani aslında bu durum kaz gelecek yerden tavuk esirgemezler deyimi ile daha iyi anlaşılabilir.

  1. Bankanızın Genel Müdürlüğüne Dilekçe Gönderin

Yukarıda belirttiğimiz çağrı merkezini arayarak kredi kartı aidatı ödememek konusunda bir anlaşmaya varamadıysanız bankanızın genel merkezine durumu anlatan iadeli taahütlü bir dilekçe göndermelisiniz.

İadeli taahütlü olacağı için teslim alan kişiyle ilgili bilgilere kadar elinize ulaşacaktır. Bu durum işleminizin resmi bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır.

  1. Kaymakamlık Aracılığı İle Hakem Heyetine Başvurun

Yukarıda yer alan tüm maddeleri uygulamış olduğunuz halde hala kredi kartı aidatı sizden talep ediliyor ve ekstreleriniz üzerinden size gönderiliyorsa o zaman bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlığı ziyaret ederek kaymakamlığın içerisinde yer alan hakem heyetini ziyaret edebilirsiniz. Buraya ücretsiz olarak sunmuş olduğunuz dilekçeniz üzerinden şikayetçi olacaksınız.

Genellikle kaymakamlık üzerinden hakem heyetine başvuru gerçekleştirilen işlemlerde büyük bir çoğunlukla vatandaşlar kazanmakta ve geçmişe yönelik 10 yıllık kart aidatı geri alınamıyor.

Sizler için incelemelerini gerçekleştirmiş olduğunuz kart aidatı ücreti yasal mı? Geri alınabilir mi? İnceledik. Burada özellikle belirtilen yöntemler içerisinde bankalar sizi çok fazla zorlamayacaktır. Genellikle müşteri temsilcisi ile gerçekleştirilen görüşme sonrası kart aidatı ödemeleriniz iade ediliyor ve yeni dönemde sizden kart aidatı talep edilmiyor.

Eklemek istediğiniz tüm ekstra bilgiler ve sorularınızı yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir