Kredi Kartım Çalındı – Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Reklamlar


hırsız

Kredi Kartım Çalındı Kayboldu Ne YapmalıyımÇalınan kredi kartları büyük bir sorun arz etmektedir. Özellikle içinde kullanılabilir bakiye olan kredi kartlarının kaybı sizi de büyük ve gereksiz bir mali sorumluluğun altında bırakır. Bunun için kredi kartınızı kaybettiğinizden ya da çaldırdığınızdan emin olduktan sonra mutlaka bankanızı arayıp, müşteri temsilcisiyle görüşerek kredi kartınız ile ilgili kayıp veya çalıntı ihbarında bulunmalısınız. Bunu yapmanız halinde birçok banka son 24 saatte yapılan harcamaların bedelini sizden talep etmemektedir. Ancak bu durum her zaman için geçerli değildir. Zira bankanın insiyatifinde bulunmaktadır.

Kredi kartınızı kaybettiğinizde ya da çaldırdığınızda yapmanız gereken üç işlem bulunmaktadır. İşte, acil olarak yapılması gereken üç işlem;

  • Kredi kartınızı banka ile görüşme sağlayarak iptal ettirmelisiniz.
  • En yakın karakola kredi kartınızın kaybolduğuna ya da çalındığına dair ihbarda bulunmalısınız.
  • Eğer ki çaldırdığınız ya da kaybettiğiniz karttan her hangi bir harcama yapıldıysa bu harcamaya da itiraz da bulunmalısınız.

Kredi Kartı İptali

Kredi kartınızı iptal ettirmeden önce emin olmanız gereken kredi kartınızı gerçekten kaybetmiş olduğunuzdur. Emin olduktan sonra bankanızı arayarak kredi kartınızın kaybolduğunu bankanıza bildirmelisiniz. Böyle bir durumda bankada kartı iptal etmektedir. Çünkü bankada yapılan harcamalardan dolayı sorumluluk sahibi olmaktadır.

Kartınızın kullanımına devam etmek istiyorsanız, bankaya talep de bulunmalısınız. Bu durumda banka size yeni bir kart numarası vererek harcamalarınıza devam etmenizi sağlamaktadır.

Kredi Kartı Harcama İtirazı

Kredi kartı harcama itirazı için banka öncelikle size itiraz edebilmeniz için bir itiraz formu göndermektedir. Bu itiraz formunu doldurmalı ve karakola bulunduğunuz suç duyurusu ile birlikte bankanıza tekrar müracaat etmelisiniz. Müracaatınız değerlendirildikten sonra harcama itirazınızın kabul edildiği ya da ret edildiği size bildirilecektir.

Kartınız eğer ki şifre ile harcama yapılan bir kartsa bankanın talebinizi reddetmesi büyük bir olasılıktır. Çünkü banka size şifre verirken şifreyi gizli tutmanızı ve şifrenin bütün yükümlülüklerinin siz de olduğunu belirtmektedir. Şifrenizi bir yere not etmek, tahmin edilebilecek şifreler oluşturmak tamamen müşteri kaynaklı hatalardır. Bu durumlarda bankada sizin talebinizi reddedecektir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir