Kredi kartlarında limit nasıl belirlenir?

Reklamlar


kredi kartı limit belirleme

Kredi kartına limit nasıl belirlenir?: Kredi kartları günümüzde artık bir ihtiyaç hatta neredeyse nakdin yerini alan bir ödeme aracı haline gelmiştir. Mobilyadan beyaz eşyaya bir çok sektör kredi kartı ile yapılan alışverişlerde birçok avantaj sağlamakta, ödemelerin taksitlendirilmesine imkan sağlamaktadır. Kullanılmakta olan kredi kartları günlük  hayatta birçok kolaylık sağlasa da, bazı kullanıcılar için önemli sorunların da kaynağı olabilmektedir.

Kredi kartı kullananların en çok karşılaştı sorunların başında kredi kartı limitleridir. Kredi kartı limiti, kredi kartına başvuru esnasında bankanın verilen bilgiler doğrultusunda belirlemekte olduğu harcama sınırıdır. Belirlenmekte olan kredi kartı limiti gelir ve kredi notunun durumuna bakılarak tahsis edilmektedir. Aynı bankadan iki tane kredi kartınız bile olsa kart limitiniz bankanın belirlemiş olduğu toplam limiti geçemez.

Bankalar, kredi kartı başvurularında limit belirlemelerini gelir beyanına bakarak yaparlar. Yani, kredi kartınızın limiti gelirinizle orantılı bir şekilde belirlenmektedir. Bu işlemler sırasında bankalar, kredi kartı ya da kredi geçmişinize bakarak da değerlendirme yapmaktadır.

Kredi kartının limiti nasıl yükseltilir?

Kredi kartınızın limitini isterseniz düşürebilir, isterseniz yükseltme talebinde bulunabilirsiniz. Limit yükseltme talebinizi yaparken bankanız sizden yeniden gelir beyanı yapmanızı isteyebilir. Limit düşürmek için talepte bulunmanız yeterli olmaktadır. Kredi kartınızın harcama limitini yükseltmek istediğinizde gelirinizin buna uygun olduğundan emin olmalısınız. Geliriniz uygun ise banka yükseltme talebinizi de kesinlikle karşılayacaktır. Burada önemli olan, bankanın değerlendiremeyeceği başka ödemelerinizin sizi ödeme güçlüğüne sokmamasıdır. Böyle bir durum söz konusu olursa, kredi kartı harcamalarınızla ilgili ödemelerde gecikmeye düşebilir, kredi notunuzun düşmesine neden olursunuz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir