Kredi notu nasıl hesaplanır?

Reklamlar


kredi notu nasıl hesaplanır

Kredi notu nasıl hesaplanır: Son yıllarda herkesin dilinde olan kredi notu, bankaların müşterileri ile ilgili işlemlerinde ilk dikkate alınan unsurların başında gelmektedir. Peki, bu kadar önemli olan kredi notu nasıl hesaplanır? Kredi notu hesaplanırken hangi kriterlere bakılmaktadır? Bunlara cevap vermeye çalışacağız.

Kredi notu, bireylerin kredi kullanımlarının baz alınarak finansal geçmişlerini kayıt altına alan KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) tarafından hesaplanmaktadır. Kredi notu ya da kredi puanı hesaplaması yapılırken 5 ana kritere bakılmaktadır. Sırasıyla bunlar;

1- Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme performansı:

Kişinin kullandığı bireysel kredi ya da kredi kartı ödemelerinin yapılması gereken zamanda yapılıp yapılmadığının bakıldığı bir kriterdir. Vaktinde yapılan ödemeler için 0 (sıfır) şeklinde puanlandırılmaktadır. 1,2,3 ve 4’e kadar giden puanlama yapılabilmektedir. Vaktinde yapılmayan ödemelerle ilgili yapılan idari takipler (I), kanuni takipler de (K) olarak kodlanmakta ve puanlama sisteminin %30’luk kısmını oluşturmaktadır.

2- Mevcut borç ve hesap durumu:

Kredi notu hesaplamasında %25’lik kısmı meydana getirmektedir. Mevcut kredi kartı borçları ile birlikte kredili mevduat borçları tanımlanmış limitlere oranla ne kadar düşükse, kredi notu için o kadar iyi demektir.

3- Yeni kredi başvuruları:

Kredi notu hesaplama sisteminde %20 gibi bir paya sahiptir. Bankaların size yolladığı kredi kullanım tekliflerine her zaman evet diyorsanız, KKB bu durumu paraya sıkışık olduğunuz şeklinde yorumlamakta ve sistemde adınızın yanına riskli ibaresi eklemektedir. Bunu önlemek için krediye başvurduğunuzda olumsuz cevap aldıysanız mümkünse başka bir başvuru yapmayın. Çünkü kredi notunuzun daha da düşmesine neden olursunuz.

4- Kredi kullanım sıklığı:

KKB, kişilerin kredi kullanım sıklıklarını, kredi ve yeni kredi kartı başvurularını takip etmektedir. Bu kriter kredi notu hesaplamasında %15’lik bir paya sahiptir. Kredi notu hesaplamasında riskli durumların olup olmadığı değerlendirilmektedir.

5- Diğer kriterler:

KKB’nin yaptığı kredi notu hesaplamasında %10’luk bir paya sahiptir. Açık olarak aktarılmayan bu kriterlerle ilgili yapılan tahminlere göre, kişilerin kredi kullanımı konusunda ne kadar eskiye dayandığı, kredinin vadesi ve hangi tür kredi kullanılmış olduğu ile ilgilidir. Diğer bir ifadeyle açıklamak gerekirse; ilk kez bir kredi kullanıyor ya da kredi kartı alıyorsanız, bankalar eskiye dayanmayan bir kredi geçmişiniz olmadığından gösterdikleri temkinli yaklaşım buna işaret etmektedir.

Kredi notunuzu öğrenmek için burayı tıklayın. 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

One Response

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir