Kredi notu nasıl öğrenilir

Reklamlar


Kredi notu nasıl öğrenilir

Kredi notu nasıl öğrenilir, banka kredi notu nereden öğrenilir, findeks kredi notu öğrenme işlemi nasıl olur işte detaylar. Kredi kullanmak artık o kadar fazlalaştı ki, insanlar tatile gitmek, hediye almak, araba almak için kredi kullanıyorlar. Kredi kullanımının artması ile, bankalar artık kredi notunu kriter almaya başlamıştır. Kredi notunun düşük olması kredi almanıza engel bir durumdur. Kredi notu, tüm banka kredi ödemelerinizi ve gelirinizi karşılaştıran bir hesaplamadır. Tüm hayatınız boyunca kredilerinizde geri ödeme çok önemlidir.

Çok önceleri de bankalardan kredi kullanılıyordu. Banka, size kredi vermeden önce, kendi sisteminde oluşturduğu kredi güvenilirlik standardı vardı. Buna göre kredi veriliyor veya verilmiyordu. Bugün bu sistem komple değişmiştir. Kredi kuruluşları ve bankalar ortak oluşturulan veri tabanı sayesinde riskli ve güvenilir müşteriyi ortaya çıkarmaktadır. Bu da kredi notudur. Kredi notunu öğrenmek için, internetten veya bankaya giderek bilgilerinizi vererek öğrenebilirsiniz. Findeks‘in internet sitesinden rahatlıkla kredi notu öğrenilebilir.

Kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi notu, aldığınız kredilerin ve kredi kartının geri ödemesini inceleyen derecelendirmeye verilen isimdir. Kredi notu yani ödeme alışkanlıklarınız tüm bankalar tarafından tek merkezden incelenebilir. Yani, bu banka bana kredi vermedi diğer bankaya gideyim düşünceniz olmasın. Tüm bankalar, sizin mali durumunuz hakkında bilgi sahibidir. Bu da kredi notu sayesinde olmaktadır. Kredi notunun oluşması için, bir banka ile çalışmanız gerekmektedir. Kredi notunuz yoksa, bir banka ile kredi kartı kullanmaya başladığınız 2-3 ay içerisinde ortaya çıkacaktır. Bu süre zarfında kartınıza düzenli ödeme yapmanız gerekmektedir. Kredi notu, 1-190 aralığında değerlendirilir. 190 en kötü nottur.

Kredi notunuzun düşük olmasının başlıca nedeni, kullandığınız kredi ve kredi kartının geri ödemelerinde olan düzensizliktir. Bu kredi notunuzu düşürür. Kredi notunun düşmesini engellemek tamamen sizin elinizdedir. Eğer, bir banka ya da finans kuruluşu tarafından hukuki süreç içerisine girdiyseniz, kredi notunuz komple düşer hatta Merkez Bankası kara listesine girersiniz. Bu durumda hiçbir banka ile 5-10 yıl kadar süre içerisinde çalışamazsınız. Kredi notunuzun tekrar yükselmesi için hukuki süreçte olan borcun komple kapatılması gerekmektedir. Daha sonra bir banka eğer size kredi kartı verirse, düzenli ödeme yaparak yükseltebilirsiniz.

Kredi notu nasıl öğrenilir?

Çalıştığınız bankaya giderek, kredi notunuzu öğrenmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. İnternetten Findeks’in web sitesinden belirli bilgilerinizi girerek, oturduğunuz yerden kredi notunuzu da öğrenebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir