Kredi notu nasıl yükseltilir?

Reklamlar


Kredi notu nasıl yükseltilir

Kredi notu düşük olanlar kredi çekemedikleri için, kredi notunu yükseltmenin yollarını aramaya başladılar, işte kredi notunu nasıl yükseltirim, en kolay kredi notu nasıl yükselilir bunlardan bahsedeceğiz. Kredi değerlendirmesinde öne çıkan kredi notunun önemi Findeks’in kurulması ve devreye girmesiyle daha da iyi anlaşılmıştır. Bu sayede kredi notu düşük olan kişiler bankalarla ve diğer finans kuruluşlarıyla çalışabilmek için kredi notu nasıl yükseltilir? araştırmaya başlamışlardır. Yazımızda sizlere kredi notunun yükseltilmesi için yapılması gerekenleri anlatmaya gayret edeceğiz.

1- Borçlarınızı yapılandırın:

Şayet ödeme güçlüğü çekmeye başladıysanız ve aksaklık yaşıyorsanız öncelikle bu durumu düzeltmelisiniz. Ödemelerde aksamalar yaşandıkça kredi notu iyiye doğru değil kötüye doğru gidecektir. Bunu önlemek için daha fazla aksama yaşamadan veya çıkmaza girmeden önce bazı yöntemleri uygulamanız gerekmektedir. Sorununuz büyürse bankanız taleplerinizi ödemelerinizdeki sorun nedeniyle geri çevirebilir. Öncelikle uygulanması gereken yöntemler şöyle;

Kredi taksitlerinizi bütçenize göre yapılandırın: Aylık taksit ödemelerinizi bütçenize uydurmalısınız. Bütçenizi aştığınızdan dolayı ödemelerde gecikme yaşıyorsanız, kredinizin vadesini uzatmalısınız. Bunu yaptığınızda toplam ödenecek tutar artacaktır ancak aylık taksitlerinizin miktarı düşecektir. Bütçenize uygun şekilde olursa, güçlük yaşamadan ödeme yapmaya devam edebilir kredi notunuzun düşmesini değil yükselmesini sağlarsınız.

Tüm borçlarınızı tek bir kredide toplayabilirsiniz: Birden çok krediniz varsa taksitlerini ödemekte güçlük yaşıyor olabilir ya da ödeme tarihleri ile gelirinizin elinize geçtiği tarih uyuşmayabilir. Bu nedenlerden ötürü kredi borçlarınızı bir tek kredide toplayabilir, hem tek bir yere hem de tek bir tarihte ödeme yapabilirsiniz. Sizin için daha uygun olacaksa vadesini de uzatarak aylık taksitleri düşürebilir, bu sayede de rahat ödeme imkanına kavuştuğunuz gibi, düzenli ödemelerden dolayı kredi notunuzun da yükselmesini sağlarsınız.

İpotek verip kredi limitinizi yükseltebilirsiniz: Adınıza kayıtlı bir gayrimenkulünüz varsa, ipotek vererek gayrimenkulünüzün %50’sine kadar kredi limitinizi arttırabilirsiniz. Bunu yaparak kredi, kredi kartı veya diğer borçlarınızı tek bir bankaya 36 ay vadeli şekilde birleştirebilirsiniz. İpotekli ihtiyaç kredisinin standart ihtiyaç kredisinden farkı ek masraflarının olmasıdır. Ekspertiz masrafı ve ipotek masrafı gibi masraflar kredinize ek mali külfet getirecektir.

Ödemelerinizi bir gün bile geciktirmeyin: Özellikle kredi ödemelerinizi bir gün bile olsa geç yapmayın. Çünkü kredi notunuza olumsuz etki eden bir durumdur. Bunun gibi bir iki günlük gecikmeler genellikle gelir tarihi ile kredi taksitlerinin ödeme tarihlerinin denk gelmemesinden kaynaklandığı için, buna göre ödemelerinizin tarihlerini ayarlamanız gerekmektedir.

2- Kredi borcunuzun idari takibe düşmesi halinde izlenmesi gereken yollar:

Krediniz idari ya da kanuni takibe girdiyse bu durumdaki borçlarınızı öncelikli olarak kapatmalısınız. Devam eden kanuni takip kapatılmadığında kredi notunuz yükselmez ve finansal işlemler yapmakta zorlanabilirsiniz.

Krediniz takibe girdiyse, vakit geçirmeden bankanızla irtibata geçerek borcunuzu yapılandırma yoluna gitmelisiniz. Böyle bir durumda banka hukuk servisi ya da müşteri temsilcisi sizinle yapılandırma konusunda görüşme yapacaklardır. Yapılandırma taleplerinizde bankanızla kesinlikle pazarlık yapmalısınız. Örneğin; faiz indirimi ve ekstra taksitlendirme gibi taleplerde bulunabilirsiniz. Bunu yaparken amacınız bütçenize uygun taksit tutarları elde etmek ve rahat ödenebilirliğini sağlamak olmalıdır.

Borç yapılandırmasında vadenizi uzatmaya çalışın: Krediniz takibe girdiğinde ya da girmeden önce siz kredi yapılandırma talebinde bulunabilir veya bankanız size bu öneriyle gelebilir. Taksitlendirme yani vade pazarlık yapabileceğiniz bir konudur. Dolayısıyla bankanın istediği yönden ziyade, ödemede rahat edebileceğiniz kendi bütçenize uygun taksitlendirme konusunda ısrarcı olmalısınız.

Bankalar kredilerinizin takibe düşmesini istemez: Bilinenin tam tersi bankalar kredilerinizin takibe girmesini istemezler. Bunun temel nedeni, batık oranlarının fazla olması ve riskli kredilerin varlığı bankaların finansal piyasalardaki güvenini sarsmasıdır. Bu duruma ek olarak tahsil edilmesinin uzun sürmesi ve zorluğu da bankaların kredilerde zarar kalemi olarak değerlendirilmektedir. Dolayısıyla kredinizin takibe düşmesini beklemeden önce görüşerek bütçenize uygun bir yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Bankalar size bu konuda yardımcı olacaktır. Takibe girmeden yapılandırma yaptırmanız kredi notunuz için de çok önemlidir.

3- Kredi borç takibinin kapatılmasından sonra takip edilecek yollar:

Krediniz kanuni takibe düştükten sonra borcunuzun tümünü kapatmış olsanız da, kredi notunuz düşmüş olacağı için yeni kredi talepleriniz riskli görülecektir. Bankalarla aktif ve düzenli çalışma içine girmediğiniz sürece kredi notunuz yükselişe geçmeyecektir.

Düşük limitli bir kredi kartı almalısınız: Kredinizin takibini kaldırdıktan ve borcunuzu kapattıktan sonra, kendinize düşük limitli de olsa bir kredi kartı edinmeye çalışmalısınız. Bankaların bir çoğu kredi kartı başvurunuzu onaylamayacaktır, ancak maaşınızı aldığınız bankanızdan kredi kartı almak için şartları zorlamalısınız. Bazı bankalar kartın limiti kadar bir parayı hesapta tutmanız kaydıyla kredi kartı başvurusunu onaylayabilmektedir.

Otomatik ödeme talimatı verin: Kredi notunuzun yükselmesinde çok etkili bir yol olmasa da bankaya vereceğiniz otomatik ödeme talimatları, aktif bir banka hesabı sağlamanız için önemlidir. Zamanla finansal ürünleri kullanma konusunda yol alabilir, bankanızın güvenini tekrar kazanabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir