Kredi notu

Reklamlar


kredi notu

Kredi notu, kişilerin kredi kullanım geçmişine dayanılarak yapılan analizler sonucunda ortaya çıkan sayısal bir değerlendirmedir. Diğer bir ifadeyle kredi puanını Bankalar, ister tüzel ister gerçek kişi olsun kredi talep eden müşterilerine, krediyi vermeden evvel bu kredi notunu referans olarak alırlar. Yapılan değerlendirmeler sonucunda da kredi talebi onaylanır ya da onaylanmaz.

Kredi kayıt bürosu nedir?

11 Nisan 1995 tarihinde dokuz büyük bankanın ortaklaşa kurduğu Türkiye’nin ilk ve tek kredi bürosudur. Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin tek hizmet sağlayıcısı olarak hizmet veren kredi kayıt bürosu, hayata geçirdiği Elektronik Rapor Sistemiyle hem kurumsal hem de bireysel anlamda da hizmet vermeye devam etmektedir.

Findeks nedir?

Bireylerin, kendi finansal geçmişlerine bakarak sektörün onu nasıl ve ne şekilde değerlendirdiğini gösterir bir rapor sunan puanlama sistemine findeks denmektedir. Sistemde kişiler kendilerinin borçlarını, limitlerinin ne olduğunu, kredi puanlarını ve takiplerini görebilirler. Bu sayede mevcut durumlarını daha iyi hale getirebilmek adına bilgiler elde edebilirler.

Findeks kredi notu ne demektir?

Bütün bankalardaki kredi ve kredi kartı hesaplarının geçmiş verileri ve bankacılık sistemi üzerindeki kredi ödeme alışkanlıklarına bağlı hazırlanan risk raporu özeti niteliğindedir. Bankalardan kredi talep edilirken, mali ilişkiler kurulurken ve borçlanmaya gidilirken önemli avantajlar sağlamaktadır.

Findeks kredi notu avantajları:

Borçlanırken çok daha düşük faiz ve uzun vade elde edilmesi,

Finans kurumları nezdinde tercih edilen müşteri olabilme,

Girilecek ticari ilişkilerde çok daha hızlı güven oluşturması,

Yapılacak işbirliklerinde şartlarda rahat esnetilebilme imkanı sağlaması,

Bireye özel avantajlı ürün teklifleri,

Verilen hizmet kalitesinde pozitif gelişimi ve farklılaşma,

Finansal durumunun ülke genelindeki yerini öğrenebilme gibi avantajlar sağlamaktadır.

Findeks risk raporunun avantajları nelerdir?

Findeks risk raporunun sağladığı en belirgin fark, bankalarca verilen raporlarda banka isimlerinin olmamasına rağmen, findeks raporlarında açıkça banka isimlerinin verilmesidir. Bu sayede kişi çalıştığı bankadaki durumunu net olarak görebilmekte, risk ve limit durumunu banka nezdinde inceleyebilmektedir.

Findeks, sunduğu geniş içerikleri ile bireye özel finansal danışmanlık, takip hizmetleri ve güvenlik sağlayan önemli bir platform olmakla birlikte, kullanıcılarına düzenli raporlar vererek kredi durumlarındaki değişimlerini rahatlıkla takip etmelerini sağlamaktadır.

Findeks’in sağladığı hizmetler nelerdir?

Findeks ile;

Risk raporu, Findeks kredi notu, İzleme, Uyarı, Takipçi ve Not danışmanlığı hizmetleri alınabilmektedir.

Risk Raporu: Aktif durumdaki ve son 5 yıl içinde kapatılmış kredilerle ilgili ödemeler geçmişini ayrıntılı olarak gösteren bir rapordur.

Findeks Kredi Notu: Kredi ödeme alışkanlıklarına göre hazırlanan risk raporunun bir özetidir.

İzleme: Her bankaya ait kredi, kredi kartı, limit, kredili mevduat hesaplarına ait borçlar tek bir ekranda görüntülenebilmektedir.

Uyarı: Kredi, kredi kartı, limit ve kredili mevduat hesaplarına ait borçlarla ilgili değişimleri aylık periyotta ileten bir hizmettir.

Takipçi: Korunması gereken kişisel kimlik bilgileri, kredi kartı bilgileri ve iletişim bilgileri Dark Web dahil bir şekilde sürekli olarak taranmaktadır. Herhangi bir eşleşme durumunda kullanıcıya uyarı mesajı iletilmektedir.

Not Danışmanlığı: Findeks kredi notu her çeşit finansal değişimlerden etkilendiğinden, kontrol altında tutabilmek için uzmanların sunduğu kişiye özel bir hizmettir.

Findeks bireysel paketler nelerdir?

Findeks bireysel paketler klasik, gold ve Premium paket olarak üç çeşide ayrılmaktadır.

Klasik paket:

Findeks kredi notu,

Risk raporu,

İzleme ve Uyarı hizmetlerini içermektedir.

Gold paket:

Findeks kredi notu,

Risk raporu,

İzleme,

Uyarı ve Not danışmanlığı hizmetlerini içermektedir.

Premium paket:   

Findeks kredi notu,

Risk raporu,

İzleme,

Uyarı,

Not danışmanlığı ve Takipçi hizmetlerini içermektedir.

Findeks kredi notunuzu öğrenmek için buraya tıklayın

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir