Kredi notunu ücretsiz kendiniz hesaplayın

Reklamlar


Kredi notunuzu böyle hesaplayabilirsiniz

Kredi notu hesaplama, kredi notunuzu kendiniz hesaplayın, işte kredi notunu hesaplamanın kolay yolu. Kişinin kredi notu, KKB – Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı bulunan Findeks vasıtasıyla farklı bileşenlerin orantılanması neticesinde oluşmaktadır. Bu bileşenlerin oranlamalarında değişiklikler yapılabilmekte veya yeni kriterler eklenebilmektedir. Ancak kredi notu hesaplamasında bugüne dek çok fazla bir değişiklik yaşanmadı. Dolayısıyla kredi notunuzu değerlendirme konusunda bu bileşenleri temel olarak ele alabilirsiniz. Şimdi, bileşenlerin neler olduğuna ve kredi notuna nasıl etki ettiğine birlikte bakalım.

1- İhtiyaç kredisi ve kredi kartı ödemeleri kredi notunu %30 etkilemektedir:

Kişilerin kredi notunu etkileyen faktörlerin başında kredi ve kredi kartı ödemeleri gelir. Kredi notunuzun toplamı üzerinde %30 etkisi bulunmaktadır. Düzenli ödeme alışkanlığı gelirle alakalı olduğu kadar aynı zamanda önemli bir alışkanlık olarak görülür. Bankalar, geliriniz yüksek olsa bile düzenli ödeme alışkanlığınız yoksa kredi başvurularınızı reddedebilmektedir.

Kaç kredi ve kredi kartı ödemenizi geciktirdiniz?

Kredi ve kredi kartı ödemelerinizi geciktirmiş olmanız kredi notunuzun düşmesine yol açmaktadır. Ödeme yapmanız gereken tarihten 1-2 gün sonra bile ödeme yapsanız gecikme olarak görülmekte ve kredi notunu düşürmektedir. Bu tür gecikmeler genellikle borcun önemsenmediği ya da gelirinizin elinize geçtiği tarihle ödeme tarihlerinin uymamasından dolayı olabilmektedir. Bu nedenle, kredi ve kredi kartı borçlarınızı son ödeme tarihini geçirmeyecek şekilde yapılması gerekmektedir.

Kaç gün ödeme gecikmesi var?

Kredi ve kredi kartınızın ödemelerindeki gecikmeleriniz kaç gün oluyorsa kredi notunuzu bu oranda etkilemektedir. Çünkü kredi notu hesaplamalarında her gün ek olarak hesaplanmakta ve değerlendirilmektedir. Kredi ödemeniz 30 gün geçmişse kredi notunuz daha da fazla negatif etkilenmektedir.

2- Mevcut borçlarınız kredi notunuzu %25 etkilemektedir:

Bankalara olan borçlarınız ödeme gücünüze göre kredi notunuzu %25 etkilemektedir. Kredi borçlarınız varsa yeni kredi başvurularınızda bankalar gelirinize bakarak onay verecektir.

Bankalar ne kadar borçlusunuz?

Bankalara olan borçlarınızda artış oldukça riskiniz de artar ve kredi notunuz düşer. Borçlarınızı düzenli ödemeye devam ettikçe kredi notunuz da buna bağlı olarak yeniden artmaya başlar.

Kredi kartlarınızın kullanılabilir limit yüzdesi nedir?

Kredi kartınızın limitini doldurduğunuz sürece riskiniz de yükselecektir. Yüksek limite sahip kredi kartları bir kredi tutarı miktarında olabilmektedir. Yüksek limit nedeniyle borçlanmanız artarsa kredi notunuz düzenli ödeme yapsanız da düşecektir. Limitleriniz açıldıkça ve borçlanmanızı düşürdükçe kredi notunuz da yeniden yükselecektir.

3- Yeni kredi aldıysanız kredi notunuzu %20 etkilemektedir:

Bankanızdan yeni bir kredi aldıysanız, riskinizi arttırmış olduğunuzdan %20 oranında kredi notunuzu düşürebilmektedir. %20’lik oran gelirinize ve kredinin miktarına göre farklılık gösterebilmektedir. Krediniz düzenli ödendikçe kredi notunuz da artmaya başlayacaktır.

4- Kredi kullanım sıklığı %15 etkilemektedir:

Kredi kullanıp düzenli ödemelerini yapan kişilerin kredi notu, kredi kullanmamış veya az kredi kullanmış birine oranla yaklaşık %15 kadar daha fazla olabilmektedir. Buna bağlı olarak önceden kredi kullanarak düzenli ödemelerini yapan kişilerin kredi notu daha yüksek olabilmektedir.

5- Diğer faktörlerin etkisi %10’dur:

Bahsedilen diğer faktörlerin başında sürekli kredi başvurusu yapmak gelmektedir. Onaylanmamış olmasından ötürü veya kredi çıkıp çıkmayacağını test etmek amacıyla yapacağınız her bir kredi başvurusu, az da olsa kredi notunuzun düşmesine neden olabilmektedir. Buna ek olarak, sürekli kredi başvurusu yapılması şüphe uyandırabilecek bir işlem olarak görülebileceği için onay sürecini olumsuz olarak etkileyebilmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz bileşenlerin hesaplanmasını takiben 1-1900 aralığında bir kredi puanı oluşmaktadır. En yüksek puan 1900 olup, 0 (sıfır) olması bankalarla hiçbir çalışmanın yapılmadığını ifade etmektedir. Kredi notunun hesaplanmasındaki en önemli etken ödemelerin düzenli olarak yapılmasıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir