Kredi ön onayı nedir?

Reklamlar


kredi ön onayı nedir

Kredi ön onayı nedir? neye göre belirlenir: Bankaların kredi çeşitlerinden herhangi birine yapılan başvuru ile ilgili gerçekleştirilen ilk değerlendirmeye kredi ön onayı denmektedir. Kredi ön onayı değerlendirmesinde krediye başvuran kişiye olumlu ya da olumsuz bilgi verilmektedir.

Bankalar tarafından uygulanan kredi ön onayı, telefon veya internet aracılığı ile yapılmış olan başvurularda uygulanmaktadır. Başvuru sahibinin kredi talebinin ön onay aşamasında olumlu olduğu bildirildiğinde, krediyi alacak olan kişinin en yakın banka şubesine bizzat gelmesi ve gerekli işlemleri tamamlaması istenir. Ön onayı olumsu neticelenen kişilere de SMS yolu ile kredi talebinin reddedildiği ile ilgili bilgi verilmektedir.

Kredi ön onay sürecinde banka kredi başvurusu yapan kişinin gelirine ve borç ödeme durumuna bakmaktadır. Bu bilgileri de KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) kayıtlarından alırlar. KKB’deki kayıtlarda borç ödemelerine, mevcut ya da geçmiş dönem borçlarına, standart gelire varsa ek gelirlere ve mevduat hesabına giren çıkan paralara ulaşılabilmektedir. Bankaların buradan edindiği bilgiler kredi başvurunuzun onaylanma sürecinde fikir sahibi olmayı ve bu verilere bakarak neticelendirilmesine yarar.

Konut kredilerinde işleyiş biraz daha farklıdır. Ön onay alınan bir konut kredisi ekspertiz vasıtasıyla yapılacak olan değerlendirmeler neticesinde olumlu veya olumsuz olarak sonuçlandırılmaktadır.

Kredi ön onayı alamama:

Kredi başvurusu yapan kişinin kredi notunun düşük olması ve güvenli seviyede olmaması nedeniyle kredi ön onayı verilmemiş olabilir. Ayrıca istediğiniz tutar ile geri ödeme kabiliyetini sağlayacak aylık gelirin dengelenememesi de söz konusu olabilir. Önceki dönemlerde kredi kullanmış ve de ödemelerini düzensiz yaparak ya da ödemeyerek kara listeye de düşmüş olabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir