Kredi risk raporu nedir

Reklamlar


risk

Kredi kartı kayıt bürosu tarafından kurumların, kişilerin ve şirketlerin kredi kartı, ticari kredileri, ve ihtiyaç kredileri gibi bankadan kullanılan her türlü kredi ürününü kayıt altına alarak kişiye ve kurumlara özel bir profil oluşturmaktadır, buna kredi risk raporu adı verilmektedir.

Kişilerin ve kurumların borçları KKB tarafından kayıt altına alınan bilgileri şunları içeriyor, ne kadar borç var, borçlarını zamanında ödeyip ödemediği, bilgileri yer almaktadır.

KKB bu detaylı kayıtlar sayesinde, kişiye ve kurumlara özel bir risk raporu oluşturur, bu verilerin adı risk raporu, kredi risk notu, kredi notu, kredi skoru, gibi isimlerle anılmaktadır.

2013 Yılının sonlarında kredi ürünleri ödeme kayıtlarının haricinde doğalgaz, su, telefon, cep telefonu ve su faturaları gibi, düzenli ödediğimiz resmi faturaları da, kredi risk raporunda, kredi notumuz oluşturulurken esas olarak kabul edildi, dolayısıyle artık faturalarımızda kredi notu için önemli bir faktör. Örneğin ödemeleri düzenli olan kişi veya krumların kredi notları yüksek, ödemeleri düzensiz olanlarınki ise düşük kredi notu risk raporu olarak yansıyacak.

Peki kredi risk raporu (Kredi Notu) kurumlara ya da kişilere ne sağlayacak.

Örneğin taksitli bir alışveriş yapmak istiyorsunuz ve karşınızdaki kişinin, güvenilir biri olup olmadığını bilmiyorsunuz, bu durumda müşterinizden ödeme alışkanlığını anlayabilmek için kredi risk raporunu isteyebilir ve riski en aza indirerek azaltabilirsiniz…

Kredi risk raporları kurumların veya kişlerin her zaman düzenli ödeme yapacağını garanti etmez, çünkü kredi risk raporu sadece o kredi risk raporunu oluşturduğu güne kadar olan skorunu gösterir, bunu bir garanti olarak değil sadece bir fikir olarak kabul edebilirsiniz…

Kredi risk raporları daha çok kira getirisi olan kişiler, sigorta kurumları, taksitli ürün satan işletmeler ve kiralama hizmeti veren kuruluşlar tarafından en çok kullanılan sistemdir.

Sahte ve Yanlış Risk Raporları

Eğer bir risk sahte olduğuna dair düşünceleriniz varsa ve bunu öğrenmek istiyorsanız, www.kkb.com.tr adresine girerek risk raporundaki bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol edebilirsiniz, şayet risk raporunda yanlış bir şeyler olduğunu farkettiyseniz, risk raporunu veren kurum ile görüşerek itiraz edebilirsiniz böylece ilgili kurum size bir kaç saat içinde veya hemen güncel ve doğru risk raporunu vermek zorunda, aksi taktirde, KKB tarafından para cezası ödemek zorunda kalır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir