Kredi sicili nasıl temizlenir?

Reklamlar


kredi sicili nasıl temizlenir

Kredi sicili nasıl temizlenir? kredi sicili nasıl silinir bu mümkünmü işte detaylar burada. Geçmiş dönemlerde ödeyemediğiniz veya geciktirdiğiniz kredi kartı ve kredi borçlarınız ileride kredi başvurularınızda karşınıza çıkabilmektedir. Yakın geçmişte uygulanmaya başlanan kredi notu ve kredi sicili gibi uygulamalar böyle durumların takibinde bankaların kullandığı yollardır. Peki, kredi sicili nasıl temizlenir? Sizlere bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Kredi sicili ve kredi notu nedir?

Kredi sicili ve kredi notu arasındaki farkı bilmekte fayda vardır. Krediye başvuran kişilerin kredilerle ilgili bütün geçmişlerinin yer aldığı ve silinmesi mümkün olmayan bir veritabanıdır. KKB ve Merkez Bankası veritabanında bulunan kredi sicilinin yanında kredi başvurusunda asıl bakılan ve değerlendirilen nokta kredi notudur. Farklı bazı nedenlerden etkilenebilen kredi notu nedeniyle kredi almak zorlaşabilmektedir.

Kişilerin mali tablosuna göre sürekli değişebilen kredi notu, kredi kartı borcunun ve kredi borcunun gecikmeye düşmesi ya da ödenmemesi halinde her zaman düşmektedir. Kullandığınız kredinin ve kredi kartı borcunuzun düzenli şekilde ödenmesi kredi notunuzun artmasına imkan sağlamaktadır.

Banka sicili nasıl silinebilir?

Banka sicilinin silinmesi ile ilgili beklenti içine girmektense, kredi notunun yükselmesi için mevcut kredi borcunun ve kredi kartı ödemelerinin düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir.

Kredi sicili nasıl temizlenir?

Kredi sicilinin silinmesi yerine mevcut borçlarınızı kapatarak kredi sicilinizi temiz halde tutma imkanı var. Borçlarınızı kapatmak için borç yapılandırma ya da borç transferi ile ilgili girişimlerde bulunabilirsiniz.  Bankaya olan tüm borçlar ödendikten sonra kişi beş yıl boyunca tekrar kredi çekemez. Beş yıl sonunda banka kişiye kredi için bir şans daha verir. Kredi sicilinde sorun yaşayan kişi tüm borçlarını ödedikten sonra beş yıl bekleyip krediye başvurursa yeniden kredi imkanından yararlanabilir.

Kredi sicili ile ilgili temizleme çalışmalarınızda en gerekli unsur olarak kredi borcunuzun ve kredi kartı ödemelerinizin düzenli olması ve gecikmeye düşülmemesi olarak öne çıkmaktadır. Bu sayede kredi notunuz yüksek olacak ve kredi talepleriniz olumlu sonuçlanacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir