Kredi transferi ve yapılandırma

Reklamlar


kredi transferi ve yapılandırma

 Kredi yapılandırma ve kredi transferi Birbirine benzer işlemler gibi görünseler de farklıdırlar. Kredi transferi, kredinin daha uygun faiz oranı ve ödeme planı nedeniyle başka bankaya taşınma işlemine denmektedir. Kredi yapılandırma ise, Kredi geri ödemelerinde güçlük çekilmesi veya faiz oranlarındaki düşüş nedeniyle, kredinin alındığı bankada ödeme planında gidilen değişikliğe denmektedir. Kredi transferi ve yapılandırması, genellikle faiz oranlarındaki düşme nedeniyle müşteri lehine uygulanan işlemlerdir.

Kredi transferi yapılandırma ücretleri:

Güncel yasalara göre kredi transferi yapılandırmalarında, kredi veren bankalar kalan anapara üzerinden 0-36 ay vadelendirmelerde en çok %1,36, üzerindeki vadelendirmelerde ise en çok %2 işlem ücreti alabilirler. Örnek vermek gerekirse; 84 ay vadesi kalan ve anaparası 100.000 TL olan bir konut kredisi  olduğu düşünülürse 2.000 TL işlem ücreti ödenmesi gerekmektedir. Kredinin transfer edilmesi halinde de ek olarak ekspertiz ve tapu ipotek masrafları da ödenmek durumunda kalınabilir. Faiz oranında 0,20’lik bir düşüş olsa bile 16.000 TL gibi bir avantajınız olacağından, ekstra masraf bile ödense karlı bir işlem olacaktır.

Kredi yapılandırma mı, yoksa başka bankaya transferi mi daha iyi?

Faiz oranlarında yaşanan düşüşlerden sonra genellikle bu soru ile karşılaşılır. Bu tercihte kredi kullanılan bankanın sunduğu faiz oranı belirleyici olmaktadır. Faiz oranı %0,80’e düştüğünde kredi kullanılan bankanın faiz oranı %0,90 ise kredi transferi çok daha avantajlı olabilir.

Vade düşürmek aylık taksit düşürmekten daha karşıdır:

Kredilerde vadenin uzun olması ödenen faizin de o kadar artmasına neden olmaktadır. Vade kısa olduğunda aylık taksitler artmaktadır. Buna bağlı olarak, ödeme planı hesaplanırken ödeme kabiliyeti ve vadenin sonunda ödenecek olan toplam tutar arasında denge kurulması önemlidir. Yani, aylık ödenecek olan taksit tutarı ödeme gücünüzle orantılı olmalı, fakat zarara uğratmayacak kadar da maksimum tutarda olmalıdır. Bilinmesi gereken, kredinin anaparası durdukça bankaya sürekli olarak faiz ödendiğidir. Vade uzadıkça ödenecek olan faiz de artmakta ve dolayısıyla kredinin toplam maliyetinde de önemli artış yaşanmaktadır.

Maliyeti düşürmek için özel ödeme planları oluşturulabilir:

Şayet kredi transferi ve yapılandırması yapılacaksa, eski kredi kapatılmakta ve artık yeni bir ödeme planı belirlenebilmektedir. Kredi sabit taksitliyse ve iş değişikliği yapıldıysa ve de elinize toplu para geçme imkanı varsa, yapılandırma yaptırırken ara ödemeler eklenebilir ve maliyet daha da aşağıya çekilebilir. Ayrıca, erken ödeme yapma düşüncesinde olduğunuzda da erken ödeme cezasına maruz kalmamış olursunuz.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

One Response

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir