Kredi ve Kefil Nedir?

Reklamlar


kredi-nedir-300

Kredi Nedir?

Bankaların finansal olarak güç durumda olan kişilere sağladığı finansal desteğe kredi denmektedir.

Kefil Nedir?

Alınan bir borcun ödenmemesi halinde borcu ödeyeceğine dair söz verme ya da verilen bir sözün yerine getirilmemesi halinde o kişi yerine söz yerine getirmeye söz verme durumuna kefil denmektedir.

Kefil Olmak Neyi Gerektirir?

Kefillik önemli bir de sorumluluğu doğurmaktadır. Kefillikle beraber kefil olunan kişinin sorumluluğu paylaşılmış olur. Kefil olunan kişinin sorumluluğu yerine getirmemesi halinde sorumluluğu yerine getirecek olan kişi de kefil olmaktadır.

Kefil Olduğum Kişi Ödemeyi Aksatıyor Kredi Notum Düşer Mi?

Kefil olduğunuz kişinin ödemeyi yapıp yapmaması kredi notunda düşüşe sebep olmayacaktır. Kredi notu yalnızca sizin finansal ilişkilerine göre derecelenir. Başkasının finans ilişkileri sizin kredi notunuzu etkileyecek bir faktör değildir.

Ancak kefil olduğunuz kişi borcu ödememiş ve borç artık kefile devrolmuşsa o zaman borç sizin sayılır. Ve bu aşamadan sonra ödemelerinizi aksatmanız kredi notunuzu doğrudan etkileyecektir.

Kefil Oldum Kredi Çekebilir Miyim?

Kefillik; bir borcun ödenmemesi durumunda kefilin ödeneceğinin garanti edilmesidir. Kefil bankalar için bir garantidir. Ancak kefillik çok riskli bir olaydır. Borçlu olan kişi borcunu ödemediği takdirde ilk kapısı çalınacak olan kişi de kefildir. Bu sebepten ötürü kefil olurken ani kararlar verilmemesi ve detaylı düşünülmesi gerekmektedir.

Kefil olan bir kişinin karşısına kefilliği dolayısıyla birçok sıkıntı da çıkabilir. Kefil olan kişinin kredi çekip çekemeyeceğini ise kefillik durumu etkilemektedir. Eğer ki kefil olduğu kişi borçlarını ödemesini aksatıyorsa bu doğal olarak kefile de yansıyacaktır. Bu da kefilin kredi çekmesini zorlaştıracaktır. Ayrıca kefil olduğunuz kişi takibe düştüğünde doğal olarak sizde takibe düşersiniz ve bu kredi almanızı imkânsızlaştırır. Tüm bunların yanı sıra kefil olduğunuz kişi ödemelerini düzenli bir şekilde sıkıntı çıkarmadan yapıyorsa kefil olan kişinin kredi almasında da hiçbir problem olmayacaktır.

“Kefil oldum kredi çekebilir miyim?” sorusunu yönelten kefillerin bakması gereken kefil oldukları kişinin ödemelerini nasıl gerçekleştirdiğine bakmalıdır. Kefil olunan kişi ödemelerini zamanında ve sorunsuz bir şekilde yapıyorsa o halde sorunsuz bir şekilde kredi de alabileceksiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir