Kredi ve Kredi Kartı başvurusu neden reddedilir?

Reklamlar


Kredi ve kart başvurusu neden reddedilir

Kredi ve Kredi Kartı başvurusu neden reddedilir: Kredi ve kredi kartı başvurusu yaptığınızda her seferinde reddediliyorsanız, size bazı söyleyeceklerimiz olacak. Kredi ve kredi kartı başvurusu neden onaylanmaz Tüm sebepleri ile birlikte yazımızda bulacaksınız.

Bir geliriniz yoksa ya da yeterli bir gelire sahip değilseniz, ayrıca kredi notunuz düşükse kredi ve kart başvurularınız reddedilmektedir. İlk yapmış olduğunuz başvuru reddedildiyse, ikinci başvurunuzun onaylanmama olasılığı %50, bu başvurunuz da onaylanmadıysa sonradan yapacağınız başvurularınızın onaylanmama olasılığı %95’e çıkmaktadır. İşte, kredi ve kart başvurusu reddedilme nedenleri;

Kredi notu düşükse başvuru reddedilir:

Kredi ya da kredi kartı başvurunuzun reddedilmesindeki en temel sebep kredi notunuzun düşük olmasıdır. Kredi notunu etkileyen en önemli unsurlar kredi kartı ödemeleri ve diğer kredi ödeme alışkanlıklarınızdır. Ayrıca her yaptığınız kredi başvurusu da kredi notunuzu düşüren bir faktördür. Kredi notunu etkileyen faktörlerin içinde en büyük etkiye sahip olan kredi arayışıdır. Başvurdunuz reddedildi kredi notunuz olumsuz etkileniyor, yeniden başvurdunuz ve yeniden reddedildi kredi notunuz yine olumsuz etkileniyor. Bunu sürekli yaparsanız da kredi notunuz daha da aşağı düşüyor.

Gelirinizi belgeleyemezseniz başvurunuz reddedilmekte:

Gelirinizi belgelemeniz kredi ve kart başvurularınızın onaylanması için gereklidir. Şayet maaş bordrosu veya maaşınızı gösterir bir yazı ile bunu belgeleyemiyorsanız başvurunuz onaylanmaz. Burada bahsedilen gelir düzenli bir gelire sahip olduğunuzun belgelenmesidir. Düzenli elde edilmeyen gelirler ek gelir statüsünde değilse dikkate alınmamaktadır.

Gelirinizin yeterli olmaması da reddedilme nedeni:

Düzenli bir gelire sahipsiniz ve bunu da belgeleyebiliyorsunuz, ancak istediğiniz kredi miktarı için mevcut geliriniz yeterli geliyor mu ve taksitlerinizi ödeyebilecek yeterlilikte mi? bu sorulara vereceğiniz cevaplar önemlidir.

Kredi şartlarına bakarsak, kredinin taksit tutarı aylık gelirinizin 1/3’ünü geçemez. Kredi kartı başvurularınızda da kredi kartı limitiniz aylık gelirinizin 4 katını geçemez.

Örnek verecek olursak; 1.000 TL maaşınız var ve 4.000 TL limitli bir kredi kartınız bulunuyor. Kredi notunuz ne kadar yüksek olsa da başka bir bankadan ya da aynı bankadan yapacağınız kredi başvurunuz onaylanmaz. Mevcut limit tüm bankalardaki toplam limitinize eş değerdir. Kredi taksitlerinizde de aynı durum söz konusudur. Başvuru yapacağınız zaman aylık maaşınızı ve aylık taksitlerinizi dikkate almalısınız. Yeterli bir gelire sahip değilseniz, kredi ve kredi kartı başvurularınız onaylanmayacaktır.

Bankalarda yeterli varlığını bulunmuyorsa onaylanmaz:

Kolay bir şekilde kredi alabilmenin yolu bankalardaki varlıklarınızın durumudur. Bunlar mevduat, fonlar ve yatırım hesapları şeklinde olabilir. Bu varlıklarınız başvurularda en önemli kriterlerdendir. Çalışmasanız da gelir belgesi beyan edemiyor olsanız da, varlıklarınız kredi ürünlerinden faydalanmanızı sağlayabilir.

Buna örnek vermek gerekirse; Gelir belgesiz kredi veren bankalar, kredi değerlendirmelerinde varlıklarınıza göre hareket ederler. Ayrıca bankalardaki varlıklarınız kredi notunuzu direkt olarak olumlu etkilemektedir. Şayet bankalarda iyi bir varlığınız bulunmuyorsa kredi ve kredi başvurularınız onaylanmamasının sebepleri arasında sayılabilir.

Sağlam bir kefiliniz yoksa reddedilme nedeni:

Geliri ortalama olan ve kredi notu da ortalama düzeyde olan kişilerden bankalar zaman zaman kefil isteyebilmektedirler. Burada kefil olarak belirleyeceğiniz kişinin de çok sağlam olması gerekmektedir. Yani, gelirini belgeleyebilen, düzenli bir gelire sahip olan hatta bankalarda varlıkları olan ve kredi notu da yüksek olan bir kişiden bahsediyoruz. Şayet banka sizden kefil talep ettiyse, bu kriterlere sahip bir kişiyi kefil olarak göstermelisiniz. Yoksa başvurunuz reddedilebilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir