Kredi ve kredi kartı sicilini düzeltme yolları

Reklamlar


Kredi ve kredi kartı sicilini düzeltme yöntemleri

Kredi ve kredi kartı sicilini düzeltme yolları: Bankalar müşterilerine kullandırdıkları kredi kartı ve kredilerde düzenli ödemeler isterler. Düzenli ödeme yapan müşteriler, banka nezdinde iyi müşteri olarak adlandırılır ve daha sonraki kredi isteğinde geri çevrilmez. Bu durum kredi notunu da etkiler ve düzenli ödeme yapan müşterinin kredi notu yüksek olur. Ödemelerde olan düzensizlikler ise müşterinin kredi notunun düşmesine neden olur.

Kredi notunun düşük olması, çeşitli sorunları da beraberinde getirir. Müşterinin kredi istediği durumlarda kredi notu düşükse bankalar kredi vermemekte hatta kredi kartını bile iptal etmektedir. İşte, bu tarz kötü durumlara düşmemek için krediler, kredili mevduat hesapları, kredi kartları düzenli olarak ödenmelidir. Düzenli olarak ödemesi yapılmayan kredilerden sonra zamanla hukuki sürece düşerseniz, bu bankalar tarafından Merkez Bankasına duyuru yapmaya ve sicilinizin lekelenmesine varabilir. İşte, bu tip durumlarda siciliniz düzelinceye kadar hiç banka ve finans kurumu ile kredili çalışamazsınız.

Kredi ürünler ve Olumsuz sicil düzeltme süreci

Herhangi bir banka ile sıkıntılı bir süreç yaşadıysanız yani, bir banka tarafından hukuki sürece girdiyseniz yaklaşık olarak 5-10 yıl arasında bankalarla çalışamazsınız. Bu durum artık sicilinize işlenmiştir ve tüm bankalar tarafından durumunuz görülmektedir. Yapılacak olan tek şey, borcunuzu ödemek ve kullandığınız bir kredi kartınız varsa düzenli ödeme yapmaktır.

Yasal takip

Gecikmeye düşmüş olan ödeme yaklaşık 3 ay kadar sonra yasal takibe düşmektedir. Bankadan kredi kartı almak ve banka sicilinizi düzenlemek için yasal takibi ortadan kaldırmak gerekmektedir. Bu durumda yani yasal takibe düşünce, icralık olmadan borcu ödemek ve yasal takibi kaldırmak gerekir.

Kredi sicili nasıl düzeltilir?

Kredi sicilini düzenlemenin yolu düzenli ödeme yapılması ve borçların kapatılması ile oluşur. bu durumda borcunuz olan bankayla bir görüşmek gereklidir. Bu görüşmede, aylık ödeyebileceğiniz tutar karşılığında borçlarınızı yapılandırabilirsiniz.  Fakat, bu noktada gerçekçi olmak ve ödeyebileceğiniz bir tutar ortaya koymalısınız. Çünkü, kredilerin yapılandırılması da bir kredi uygulamasıdır. Banka size tekrar kredi kullandırmış ve borcunuzu ödeyebileceğiniz taksit tutarına göre ayarlamıştır.

Kredi sicilini düzeltmek için, düzenli olarak kullandığınız bir kredi kartınız varsa geri ödemelerini gününde yapmaya özen gösteri. Bu durumda kredi siciliniz yavaş yavaş yükselecektir. Fakat, icralık olduğunuz bir durum varsa, yaklaşık 5-10 yıl kadar bankalarla kredi işlemi yapamazsınız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir