Kredi ve kredi kartları ile ilgili yeni düzenleme

Reklamlar


kredi-ve-kredi-kartlari-ile-ilgili-yeni-duzenleme-2016

Kredi ve kredi kartları ile ilgili yeni düzenleme 2016: 22 Eylül 2016 tarihi itibariyle kredi ve kredi kartları ile ilgili düzenlemeler netleşti. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu yeni düzenleme ne getiriyor? Düzenlemeyle yönetmelikte ne gibi değişiklikler oldu? İşte, herkes tarafından beklenen kredi ve kredi kartları ile ilgili yeni düzenlemeler;

Eski yönetmelikte kredi kartı alt limiti, gelir beyanı yapamayanlar için 1.000 TL idi. Sahip olunan gelirin 4 katı kadar kredi kartı limiti alınabildiğinden, 4.000 TL limitli kredi kartı verilebilmekteydi. Yeni yönetmelikle birlikte bu alt limit 1.300 TL oldu. Bunun anlamı ise, gelir beyanında bulunmayan kişilerin kredi kartı limitlerinin toplamı 1.300 TL’nin 4 katı olan 5.200 TL olabilecektir. Eski yönetmelikteki gelirin 4 katı koşulu halen sürmektedir. Dolayısıyla 2.500 TL’lik bir gelire sahip olanlar için değişmiş olan bir durum bulunmamaktadır. Yani kredi kartı toplam limitleri 10.000 TL olmaktadır. Burada dikkate alınması gereken şey, bu toplam limitin tüm bankalardan alınacak olan kredi kartlarını kapsadığıdır.

Kredi kartı taksitleri ile ilgili düzenleme 

Kredi kartlarıyla yapılan alışverişlere uygulanan taksit sınırlaması belirli bir oranda gevşetilmiştir. Önceden 9 ayla sınırlandırılan taksit sayısı 12 ay olarak yeniden düzenlenmiştir. Önceden de taksit uygulaması yapılayan akaryakıt, telekomünikasyon, yemek ve gıda, hediye çeki, hediye kart ve benzeri ürünlerde taksit uygulama yasağı yeni yönetmelikte de sürdürülecektir.

Kredi kartı taksit uygulamalarında yapılan yenilikler ve bilgisayar satın alımında uygulanan taksit sayısı 6 ay ile sınırlandırılmıştır. 9 ay taksit sayısı ise hava yolu taşımacılığı, seyahat acenteleri, sağlık, konaklama, taşımacılık ve sosyal hizmetler ile ilgili tüm harcamalara uygulanmaya devam edilecek. Yeni düzenlemeyle alkollü içecekler, yurt dışı harcamaları, ofis malzemeleri ve kozmetik harcamaları taksit yasağına tabi tutulacak. Ayrıca kurumsal kredi kartları ile gerçekleştirilen mal ve hizmet alımlarında uygulanan 9 ay taksit uygulaması da 12 aya çıkarıldı.

Kredi kartı borcu yapılandırma

Yeni yönetmelik ile birlikte bir defaya mahsus olarak kredi kartı borçları 72 aya varan taksitlerle yapılandırılabilecek. Bu imkan yalnızca bir defaya mahsus olacaktır, bunun altını çizmek gerekiyor. Kredi kartı borcunuzu ödeyemeyecek duruma geldiyseniz bankanıza başvurarak 72 aya kadar vadeyle borcunuzu yapılandırabilmekte, ödemelerinizi kolayca yapabilmektesiniz.

Kredi vadesinde üst sınır

Eski yönetmelikte tüketici kredileri için uygulanan 36 aylık üst sınır 48 aya çıkarılmış durumdadır. Bunun anlamı 48 ay vadeli tüketici kredisi kullanabilmenizdir. Bu sayede çok daha yüksek rakamlar için tüketici kredisi alabileceksiniz.

Konut kredilerinde önceden evin değerinin %75’i oranında kredi kullanılabiliyordu. Bu oran yeni yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte %80 oldu. Örneğin; 300 bin TL’lik bir ev için 225 bin TL kredi kullanabiliyorken, artık 240 bin TL kredi kullanabiliyorsunuz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir