Kredi yapılandırma nedir, nasıl hesaplanır?

Reklamlar


kredi yapılandırma nedir

Kredi yapılandırma şartları nedir, kredi yapılandırması nasıl hesaplanır, kredi transferi hakkında detaylı bilgi: Kredi yapılandırması genellikle alınan kredinin güncel koşullara göre avantajını kaybetmesi, ödemelerinde zorluk çekilmesi durumunda kredi sahibinin başvurduğu bir uygulamadır. Kredi yapılandırma hesabının nasıl yapıldığınız da sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Kredi yapılandırma:

Kredi başvurusu yapıp kredinizi aldınız ve aradan belirli bir süre geçtikten sonra artık sizin ödeme gücünüzü zorladığınız gördünüz, ancak bu sebep tek başına yapılandırma için yeterli değildir. Bankaların kredi yapılandırması ile ilgili hazırlamış olduğu kredi transfer kampanyalarını araştırmanız, bu kampanyaların detaylarını inceleyerek mevcut kredi koşullarınızla karşılaştırmanız gerekmektedir. Şayet incelemeleriniz neticesinde daha cazip bir kredi faiz oranı ve ödeme planı elde edebiliyorsanız kredinizi başka bir bankaya taşıyabilir ve kredi yapılandırmasından faydalanmış olursunuz.

Kredi yapılandırma hesaplaması nasıl yapılmaktadır?

Kredi yapılandırma hesaplamasını sizlere bir örnek ile anlatmaya çalışalım;

Aldığınız konut kredisinin faiz oranının 0,98 olduğunu, 120 ay vadeli kullandığınızı ve 150 bin TL’lik bir tutarı olduğunu düşünelim. Bu krediyi kullandığınız dönemdeki şartlar artık uygun değilse hesaplamanızı şöyle yapabilirsiniz. Kredi kullandığınız bankaya aylık 2.131,30 TL’den toplamda 255.756,56 TL’lik bir borcunuz var. Bankanıza 12 ay süreyle aylık taksitlerinizi ödediğinizde borcunuz 141.622,33 TL’ye düşmektedir.

Başka bir banka size 120 ay vadeli %0,78 aylık faizle kredi alma imkanı sağlamakta. Masraflar ve kredinizin olduğu bankaya ödeyeceğiniz kredi kapatma cezasını da kattığınızda yeni kredi kullanacağınız bankaya ödeyeceğiniz toplam tutar 222.288,85 TL olmaktadır. Aylık taksitleriniz de 1.821,72 TL olmakta ve ödeme vadeniz de bir yıl daha uzamakta. Önceki krediden kalan borcunuz 230.180,40 TL’dir ve kredi transferi yaptığınızdaki borcunuz da 222.288,85 TL’dir. Aradaki fark ve sizin kazancınız yine de 7.891,55 TL olmaktadır. Bu durumda kredi yapılandırmasından faydalanmamanız için hiçbir sebep yok.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir