Kredi yapılandırmanın avantajları

Reklamlar


kredi yapılandırmanın avantajları

Kredi yapılandırmanın avantajları

Bankalardan kredi kullanmak, finansman ihtiyacı olduğunda ilk akla gelen eylemlerden biri haline gelmiştir. Kredi başvuruları eğitimden sağlığa, beyaz eşyadan mobilyaya birçok konudaki nakit ihtiyaçlarında kurtarıcı olmaktadır. Alınan kredilerin ödemeleri düzenli olarak yapılmaya çalışılsa da bazı hallerde taksitlerin ödenmesinde güçlükler yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda bankaların sağladığı kredi yapılandırma yöntemine yönelmek en doğrusudur.

Kullanılan kredilerin ödemelerinin düzenli şekilde yapılmasına çalışılsa da, yaşanabilecek ekonomik zorluklar ve engellerden dolayı bu ödemelerin gecikmesi gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Ödeme güçlüğüne düştüğünüz bir krediniz varsa, bankalara başvuru yaparak kredi yapılandırma talebinde bulunabilir, yeni ve daha uygun şartlarda bir ödeme planı elde edebilirsiniz.

Kredi yapılandırma, halen ödemeye devam ettiğiniz kredi borcunuzun kapatılmasını, kalan borcun güncel faiz oranları ile tekrardan vadelendirilmesi demektir. Kredi yapılandırmasından faydalanmak isteyenlerin en büyük avantajı, mevcut kredi eğer daha yüksek bir faiz oranına sahipse güncel faiz oranı da düşükse toplamda ödenecek olan kredi borcunun daha az olması demektir.

Kredi yapılandırmasının her zaman avantajlı olması beklenemez. Avantajlı sayılabilmesi için eski kredi faiz oranının güncel faiz oranından daha yüksek olması gerekmektedir. Kredi yapılandırmasında üzerinde durulması gereken diğer bir faktör de yapılandırma ile ilgili masrafların ne olduğudur. Yüksek bir yapılandırma masrafı olması, faiz oranı düşük bile olsa önceki ödeyecek olduğunuz kredi tutarından daha fazla olabilir.

Kısaca, kredi yapılandırmasından avantajlı çıkmak için bütün bu unsurların göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Yapılandırma ile ilgili bankaların sağladığı her türlü nokta iyice araştırılmalı ve elde edilecek karlılık derecesine göre kredi yapılandırma kararı verilmelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir