Kredili mevduat hesabı (KMH) nedir?

Reklamlar


Kredili mevduat hesabı nedir

Kredili mevduat hesabı, mevduat hesabı ile ile ilişkilendirilen bir çeşit kredi türüdür, aynı zamanda (KMH) ek hesap, avans hesabı, artı hesap gibi isimlerle de anılır, hesabınızda kendinize ait para olmadığında bankanın size özel tanımladığı her an hazır bir kredi çeşididir.

Bankaların hepsi kredili mevduat hesaplarına oldukça fazla önem atfetmektedirler. Özellikle de bankalarından maaş alan müşterilerinin bu tür bir hesap açtırmalarını teşvik etmektedirler. Peki, kredili mevduat hesabı nedir? sorusunun cevabını vermeye çalışalım.

Kredili mevduat hesabı nedir?

Bankalardaki herhangi bir mevduat hesabıyla ilişkilendirilmiş olan kredi türüdür. Bu kredi türü, hesaba bağlı olduğu için ek hesap ya da avans hesabı gibi isimlerle de anılmaktadır. Kredili mevduat hesabı, acil durumlarda belki bir kurtarıcı gibi olabilir ancak bu hesabın kontrolü kaybedildiğinde altından kalkamayacağınız bir borç yüküne de girebilirsiniz. Bankadaki hesabınızda paranız olmadığı zaman kredili mevduat hesabınız (KDH) önceden banka tarafından belirlenmiş olan limitiniz miktarınca para çekmeniz mümkün olabilmektedir. KDH, kredi kartınızdan çektiğiniz paranın faiz oranlarından çok daha düşük bir faiz oranı uyguladığı için nakit ihtiyaçlarında tercih sebebi olmaktadır.

Kredili mevduat hesabınızdan kullandığınız bu paraları zamanında ödemeniz önemlidir. Çünkü bankalar bu paraların geri ödemesindeki gecikmelere, kredi kartlarındaki gecikmelere gösterdikleri toleransı göstermemekte ve kısa süre içinde yasal takip işlemlerini başlatmaktadırlar. Eğer aynı bankadan bir kredi kartı kullanıyorsanız, bu kredi kartınıza da KDH yüzünden bloke işlemi uygulayabilmektedirler.

Kredili mevduat hesabı nasıl kullanılmalı?

KDH yani kredili mevduat hesabınızı kısa dönemli vade bitiminde yüksek faiz oranları nedeniyle çok acil ve gerekli olmadıkça kullanmamalısınız. Otomatik ödeme talimatı ve kredi kartı kullanılabilirken kredili mevduat hesabından ödenen alışveriş karşılıkları, sizin önünüze yüklü bir faiz oranıyla çıkabilir. Bu nedenle mümkünse kredi kartı, banka kartı veya nakit kullanmanız çok daha avantajlı ve uygun olacaktır. Ayrıca ihtiyaç kredisi kullanırsanız bile çok daha uygun faiz oranıyla geri ödeme yapma imkanına sahip olursunuz. Kredili mevduat hesabının faiz oranlarının yüksek belirlenmesinin nedeni, acil ve çok gerekli hallerde kullanmanıza işaret etmektedir. KDH geri ödemelerindeki bankaların sert yaklaşımları nedeniyle de kullanırsanız bile kontrolü elde tutmanız önemli bir noktadır. Diğer adının avans hesabı olarak anılması ne amaçla kullanılması gerektiği ile ilgili size ipucu verebilir.

Ay sonlarında yaşanılan nakit sıkıntısı sebebiyle kredili mevduat hesabınızı kullanarak sorununuzu çözebilirsiniz. Ay sonlarına yakın zaman diliminde çekeceğiniz para için uygulanan faizler günlük bazda olacağı için, maaşınızın yattığı güne gelene kadar sizi çok fazla zorlamayacak miktarda olacaktır. Bunu uygulayabilirseniz herhangi bir sıkıntı yaşamaz, hatta maaşınızdan otomatik olarak alınması için talimat verebilirsiniz.

Kredili mevduat hesabı faiz hesaplaması:

KDH faizleri normal kredilerden daha yüksek faiz oranlarına sahip olduğundan, bankanıza kredili mevduat hesabı açtırmadan önce faiz oranları mutlaka incelenmeli ve bilgi alınmalıdır. Ayrıca faiz oranlarının yanı sıra ne gibi ek ücretler ve masraflar aldığından da bilgi sahibi olmalısınız. Bu sayede planlamanızı çok daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir