Kredim Çıkmadı, Ne Yapmalıyım?

Reklamlar


kredi çıkmadı düşük kredi notu

Kredim Çıkmadı, Ne Yapmalıyım: Genellikle bankalar kendilerine yapılan kredi kartı veya kredi başvurularını belirli kurallar ve şartlar çerçevesinde değerlendirir. Nasıl kişinin özgürce bir banka seçme hakkı varsa banka sahibinin de krediyi vereceği kişiyi seçme hakkı bulunmaktadır.  Müşteriye kredi verilirken ilk esas alınan konu şüphesiz kredi notudur.

Eğer bir türlü krediniz çıkmıyorsa büyük ihtimalle kredi notunuzun düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Peki, kredi notu nedir, krediyi nasıl etkilemektedir?

Geçmişte yaptığınız düzenli veya düzensiz ödemelerin bir analizi yapılarak, sayısal verilere dökülür. İşte bu işleme kredi notu denir. Eğer düzenli olarak ödemelerinizi gerçekleştiriyorsanız kredi notunuz yüksektir.

Fakat ödemelerinizi sürekli ihmal etmenin yanı sıra pek çok bankaya da borcunuz bulunuyorsa kredi notunuz tahmin edeceğiniz gibi oldukça düşüktür. Kredi çekmek için kredi notunuzun 1200 puanın üzerinde olması gerekmektedir. Aksi takdirde banka size kredi vermeyecektir.

Bir diğer önemli husus ise kredi borçlarınızı düzenli ödemenize rağmen kredi borç yükünüzün fazla olmasıdır. Örneğin banka sicilinizin çok temiz olduğunu farz edelim. Bununla birlikte ikiden fazla kredi kartınız bulunmakta… Bu kredi kartlarında ise yaptığınız alışverişlerin taksit borcu bulunmaktadır. Tüm bunlara ek olarak bireysel veya taşıt kredisi ödüyorsunuz. İşte bu durumda banka size kesinlikle kredi vermez.

Yani düzenli olarak borçlarınızı ödeyebilirsiniz fakat kazandığınız gelire göre çok fazla borcunuz var. Dolayısıyla banka vereceği krediyi riske atmayarak sizi otomatikman eler. Bu durumda bankadan kredi almak için borç transferi yapmayı deneyin. Böylece kredilerinizi tek bir bankada birleştirerek, borç transfer kredisi alabilirsiniz.

Kredi notunuzun düşüklüğünden ya da gelirinize göre fazla borcunuzun olmasından kaynaklanan bir reddetme söz konusu ise ipotek göstererek kredi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra bankaya birini kefil olarak da gösterebilirsiniz.

Fakat sürekli kredi çekmek, birden fazla bankaya başvurmak kredi notunuzu düşürecektir. Unutmayalım ki yapılan her başvuru sisteme kayıt edilir. Buda doğal olarak sizin bir para arayışı içinde olduğunuzu, sürekli nakit sıkıntısı çektiğini gösterir.  En başta da belirttiğimiz gibi ipotek veya kefil göstererek kredi çekebileceğiniz gibi borçlarınızı tek bir bankada da birleştirerek kredi alabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir