Küçük yatırımcılara borsa tüyoları

Reklamlar


Küçük yatırımcı için borsa tüyoları

Küçük yatırımlarınızı borsa piyasasında değerlendirmek ve paranıza para katmak istiyorsanız, işte size bir kaç borsa tüyosu. Birikimlerini borsada hisse senedi alarak değerlendirmek isteyen pek çok küçük yatırımcı bulunmaktadır. Bu tarzdaki küçük yatırımcılar bir an evvel para kazanmak istedikleri için, kayıp yaşamalarına neden olabilecek hatalı davranışlar gerçekleştirebilmektedirler. Küçük yatırımcılar spekülatörlerin öncelikli hedefleridir. Ve şayet yatırımın nasıl yapılacağını iyi bilmiyorlarsa da kazanç elde edebilecekleri tüyolar aramaya çalışırlar. İşte bu durum spekülatörlerin aradıkları şeylerdir ve deneyimsiz yatırımcılar bunu onlara vermiş olur.

Küçük yatırımcı borsada hangi yolu izlemeli?

Borsada işlem tutarları az miktarlarda olan yatırımcılar için küçük yatırımcılar ifadesi kullanılmaktadır. Çok yüksek miktarlarla yatırım işlemleri yapmaktan ziyade, birikimlerini borsada değerlendirip ek gelir sağlamak isteyen kişiler küçük yatırımcılardır. Her işte olduğu gibi, borsada yatırım yapmaya başlamadan önce işlemlerin nasıl yapılacağının öğrenilmesi gerekmektedir.

Borsada işlem yaparken aldığınız bir tüyoya göre değil, kendi bilgi ve tecrübeleriniz ışığında yatırım işlemi yapmanız daha uygun olacaktır. Tüyoları değerlendirip para kazanacağım derken mevcut birikimlerinizi de kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bundan dolayı borsa hakkında eğitimler veren aracı kurumlara müracaat etmeli ve borsanın ne olduğunu iyice öğrenmelisiniz. Borsada deneyim kazanmak eskiye nazaran artık çok daha kolaydır. Sanal para kullanarak işlem gerçekleştirmenizi sağlayan demo hesaplar sayesinde, riske girmeden deneyim kazanma şansına sahipsiniz. Demo hesapları kullanarak borsada nasıl hareket edeceğinizi ve stratejilerinizi geliştirebilirsiniz.

Borsa hakkında bilgi ve deneyiminizin olması halinde tüyolara takılmadan yatırım işlemlerinizi yapacağınızı biliyorsunuzdur. Bununla birlikte borsada yatırım yapan herkesin amacının kazanç sağlamak olduğunu düşünürseniz, birilerinin size tüyo vermesinin olanaksız olduğunu da anlarsınız. Piyasa yorumlama ve analiz yeteneğiniz geliştikçe de hangi yatırım araçlarının ya da hangi hisse senetlerinin size ne gibi kazançlar getirebileceğini de öğrenirsiniz. Borsada uzun ve kısa vadeli yatırım işlemi gerçekleştirme imkanına sahipsiniz ve uygun yatırım araçları ile alım satım işlemi yaparak daha karlı çıkabilirsiniz.

Dünya genelindeki tüm başarılı ve ünlü yatırımcılar, borsada uzun vadeli yatırım işlemi yapmanın çok daha az risk barındırdığını ve daha yüksek kar sağladığını belirtmektedirler. Küçük yatırımcılar için verilebilecek en önemli tüyo, piyasa değeri yüksek ancak fiyat/kazanç oranı düşük olan şirketlerin hisselerine yatırım yapmak uzun vadede daha fazla kazanç sağlayabileceğinizdir.

Borsada kısa vadede kar sağlamak amacındaysanız eğer, mevcut riskleri de göz önüne almalısınız. Çünkü borsada işlem gören kısa vadede kazanç sağlayabileceğiniz hisse senetleri ani iniş ve çıkışlar gösterdiği için çok iyi bir deneyim gerektirmektedir. Borsada işlem yaptığınız paranız ihtiyacınız olmayan ve unutmanız gereken bir paradır. Uzun vadeli ve güvenli bir yatırım işlemi gerçekleştirerek paranızı daha iyi bir şekilde değerlendirmiş olacaksınız. Kısaca borç alarak ya da kredi çekerek borsada işlemler yapmamalısınız. Çok iyi kazanç elde etme isteğiniz sizi bu tür yollara sevk edebilir. Bundan dolayı hem aceleci hem de hırslı olmaksızın borsadaki işlemlerinizi yapmalısınız.

Özellikle borsa takibi yapma ile ilgili deneyim kazanır, analizleri kendiniz yaparak BIST 30 endeksindeki şirketlerin hisselerine küçük yatırımlar yapabilirsiniz. Bu tür şirketlerin hisselerinin olduğu bir portföy hazırladığınızda, uzun vadede bu hisselerin değerlenmesinden ve temettü dağıtımlarından kazanç elde edebilirsiniz.

Dünyanın en zengin isimlerinden biri olan Warren Buffett, daha çok kayıp yaşamaktan uzak yatırımlar gerçekleştirmesiyle tanınmaktadır. Bunun sebebini de sürekli olarak okumak ve gün içinde sürekli bilgi edinmek olduğunu söylemektedir. Her yatırımcı için verdiği tüyoların başında da “sabırlı biri olmak” gelmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir